23. 07. 2019 06:00 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Rakovina, o ktorej sa veľa nehovorí. Tu je návod, ako si doma vyšetriť semenníky

Samovyšetrenie by si mali muži robiť každý mesiac.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: shutterstock/kenchiro168

Rakovina, o ktorej sa veľa nehovorí. V súčasnosti ňou trpí viac ako jedno percento mužov, najčastejšie sa vyskytuje medzi 15. až 35. rokom života. Našťastie, úspešnosť liečby je vysoká, dôležité je však skoré odhalenie choroby. Reč je o rakovine semenníkov.

„Určite je dôležité prísť včas a to je kameň úrazu. Ide o chúlostivú časť tela a pacienti sa hanbia. Veľa z nich príde až vtedy, keď majú abnormálne veľký semenník alebo ich niečo bolí. Nie som doktorka, ale lekári nám hovoria, že pacienti zvyčajne chodia neskoro, lebo sa hanbia," hovorí Silvia Schmidtová, ktorá skúma liečbu rakoviny semenníka.

TIP: Skúma liečbu rakoviny semenníkov: Muži sa hanbia. Chýba prevencia aj marketing

Najlepšia ochrana pred neskorou diagnózou je včasné odhalenie choroby pomocou samovyšetrovania. To by si mal muž pravidelne robiť každý mesiac, a to už od 15 rokov. Prečítajte si teda návod, ktorý vypracovala Liga proti rakovine .

1. krok

Vyšetrenie začnite pohľadom na oblasť slabín a mieška. Ak zbadáte nesúmernosť, môže ísť o chorobu orgánov mieška. Nezabudnite však, že ľavá polovica mieška býva uložená nižšie ako pravá.

2. krok

Palcom a ukazovákom ruky vysuňte obsah polovice mieška dopredu. Prstami druhej ruky ohmatajte a mierne postláčajte orgány mieška.

3. krok

Vopred sa oboznámte s polohou nadsemenníka. Je uložený na zadnej strane semenníka a pri potláčaní je mäkký a bolestivý. Poznajte tento orgán, aby ste si ho nepomýlili s nádorom. Pokračujte hodnotením konzistencie celého semenníka. Palcom a ukazovákom skúšajte, či nenájdete hrčku v tkanive semenníka alebo nerovnosť jeho povrchu.

4. krok

Nakoniec si vyhmatajte semenovod. Vystupuje z nadsemenníka a dá sa vyhmatať medzi palcom a ukazovákom ako tvrdý pohyblivý povrazec.

5. krok

Podobne postupujte aj pri vyšetrovaní druhého semenníka a nakoniec ich porovnajte. Čokoľvek nájdete na jednom semenníku, hľadajte aj na druhom. Rovnaký nález (vo väčšom alebo menšom rozsahu) znamená normálny stav.

Ak ste si našli akúkoľvek hrčku alebo niečo, čo sa vám nezdá normálne, tak čo najskôr navštívte lekára, najlepšie urológa.

grafika so zdrojom.jpg

Pri rakovine semenníka najdôležitejšiu úlohu zohráva genetika, ale riziko zvyšuje aj matka, ak počas tehotenstva fajčí.

„Pokiaľ má rakovinu otec, je vysoká pravdepodobnosť, že ju bude mať aj jeho syn. Pri dvojičkách je najvyššie riziko. Ak ho má jedno z dvojčiat, je vysoká šanca, že ju dostane aj brat," vysvetlila Schmidtová s tým, že rolu môžu zohrávať aj rôzne infekcie či úrazy.


Komentáre ( 0)