06. 08. 2019 10:48 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak, TASR

Slovensko je opäť na dostrel! Táto mapa ukazuje, ktoré strely z Ruska nás môžu zasiahnuť

Môže za to vypovedanie zmluvy, ktorá nás roky chránila.

Pozemné riadené strely 9M729
Pozemné riadené strely 9M729 Foto: shutterstock.com/ID1974

Opäť sme na dostrel. Aj takto by sa dala v krátkosti opísať situácia, ktorá nastala po vypovedaní zmluvy medzi Spojenými štátmi a Ruskom. Obe mocnosti hovoria o chybe toho druhého, faktom však je, že v pozore musí byť Európa a spolu s ňou aj Slovensko.

Zmluvu o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF) podpísali ešte v roku 1987, teda na konci Studenej vojny. Zakazovala okrem iného výrobu, skúšky alebo vlastníctvo jadrových a konvenčných rakiet s plochou dráhou letu, ktoré majú dolet 500 až 5500 kilometrov a sú odpaľované z pevniny.

Pre lepšie pochopenie, tento dokument výrazne zredukoval napätie v Európe, ale aj minimalizoval ohrozenie európskych štátov zbraňami hromadného ničenia. Toto všetko však začiatkom augusta prestalo platiť.

Čo to znamená pre Slovensko a Európu?

Spojené štáty, NATO, ale aj Slovensko kritizujú Rusko, že za zrušenie tejto zmluvy môže práve Moskva. Najväčším problémom je rozmiestnenie ruských rakiet s dosahom až 1500 kilometrov, hoci Kremeľ tvrdí, že letieť môžu len do vzdialenosti 480 kilometrov.

„Jej narušenie, konkrétne rozmiestnenie ruských striel, ktoré zmluva zakazovala, znamená, že európske štáty, vrátane Slovenska, budú opäť v dosahu ruských striel, ktoré budú môcť byť vyzbrojené aj nukleárnymi hlavicami," hovorí štátny tajomník ministerstva obrany Róbert Ondrejcsák.

Ku kritike sa pridáva aj ministerstvo zahraničných vecí, ktoré vyjadrilo sklamanie, že Rusi nevyužili uplynulých šesť mesiacov, aby zachovali túto zmluvu, ktorá predstavovala kľúčový pilier európskej bezpečnosti.

Podľa mapy, ktorú zverejnila americká spravodajská agentúra Stratfor, by tak Slovensko nezasiali strely len s najkratším doletom. Všetky ostatné predstavujú potenciálnu hrozbu.

marcel europa rusko zdroj.jpg
 

Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov v tejto súvislosti vyzval Spojené štáty, aby uplatnili moratórium na rozmiestňovanie rakiet stredného a kratšieho doletu.

„Toto moratórium by bolo porovnateľné s tým, ktoré ohlásil Vladimir Putin a na základe ktorého sa Rusko zaviazalo nerozmiestňovať takéto zariadenia, ak sa Spojené štáty zdržia ich rozmiestňovania v niektorých vybraných regiónoch," uviedol Riabkov.

Európske štáty sú odkázané na NATO a USA

Zmluva INF je minulosťou a európske štáty stoja pred veľkým problémom, keďže nemajú obranu proti ruským strelám a nedisponujú ani porovnateľnými zbraňovými systémami.

„Odpoveďou je aj naďalej úzko koordinovaná spolupráca v rámci NATO aj so Spojenými štátmi," ozrejmil Ondrejcsák s tým, že Slovensko oficiálne podporuje spoločné aliančné stanoviská a protiopatrenia v rámci NATO.

„Dohodli sme sa na vyváženom, koordinovanom a obranne ladenom balíku opatrení, aby sme zabezpečili to, že odstrašujúce a obranné spôsobilosti NATO ostanú zachované," uviedli predstavitelia Aliancie.

Európske štáty teda hovoria o užšej spolupráci v rámci NATO a v koordinácii s USA, ale v blízkej budúcnosti neuvažujú nad zabezpečením si vlastnej obrany, ktorá by dokázala odvrátiť prípadné ruské strely.

„Zatiaľ to nevyzerá tak, že by bola možná samostatná európska odpoveď," doplnil Ondrejcsák.

Prichádzajú preteky v zbrojení?

Americký prezident Donald Trump už načrtol, čo by sa mohlo udiať v nasledujúcom období. Podľa neho by akákoľvek nová zmluva proti hromadeniu jadrových rakiet mala zahŕňať Rusko aj Čínu. Dovtedy však Spojené štáty chcú dobehnúť „stratený čas."

„Teraz, keď sme odstúpili od INF, sa ministerstvo obrany bude naplno venovať vývoju rakiet odpaľovaných zo zeme, čo je prezieravá reakcia na kroky Ruska," uviedol hovorca amerického ministerstva obrany (Pentagónu) Jonathan Hoffman.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg zas zdôraznil, že Aliancia si neželá nové preteky v zbrojení a neplánuje rozmiestniť v Európe pozemné rakety s jadrovými hlavicami.

„Vzhľadom na ofenzívny charakter striel stredného a kratšieho doletu vyzývame Ruskú federáciu a Spojené štáty, aby využili bilaterálny dialóg o strategickej bezpečnosti, ako aj multilaterálne fóra k posilneniu medzinárodných režimov kontroly zbrojenia, odzbrojenia a nešírenia, vrátane prostredníctvom stiahnutia a likvidácie už rozmiestnených nepovolených ruských systémov 9M729," vyzýva slovenský rezort diplomacie.

Chronologický prehľad vývoja Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF)

8. december 1987 - Zmluva INF podpísali najvyšší predstaviteľ ZSSR Michail Gorbačov a prezident USA Ronald Reagan. Proces uplatňovania a verifikácie zmluvy bol v časoch jej podpisu najzložitejší a najdôkladnejší v celej dovtedajšej histórii kontroly jadrových zbraní.

1. jún 1988 - Zmluva INF oficiálne vstúpila do platnosti po tom, ako ju ratifikoval americký Senát a ako si Gorbačov a Reagan vymenili ratifikačné listiny.

1. február 2019 - USA oznámili, že odstupujú od INF. Informoval o tom americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo vo Washingtone. USA predtým o svojom zámere informovali svojich spojencov v NATO.

1. február 2019 - Severoatlantická rada (NAC) vydala vyhlásenie, v ktorom podporila Spojené štáty. NAC pripomenula, že Rusko vyvinulo a uviedlo do funkčnosti raketový systém 9M729, ktorý porušuje INF a predstavuje významné riziko pre euroatlantickú bezpečnosť.

2. február 2019 - Prezident Putin oznámil, že Rusko pozastaví plnenie INF po tom, ako USA ohlásili odstúpenie od tejto bilaterálnej dohody. Putin ďalej povedal, že Rusko začne výskum a vývoj nových typov rakiet.

30. máj 2019 - Prezident Putin predložil Štátnej dume, dolnej komore ruského parlamentu, návrh zákona o pozastavení platnosti INF.

18. jún 2019 - Štátna duma odhlasovala podporu dekrétu prezidenta Putina o pozastavení záväzkov Ruska v rámci zmluvy INF podpísanej s USA.

26. jún 2019 - Rada federácie, horná komora ruského parlamentu, vyslovila podporu návrhu zákona na pozastavenie účasti Ruska na plnení INF.

3. júl 2019 - Prezident Vladimir Putin podpísal zákon o pozastavení plnenia INF zo strany Ruska. Zákon okrem iného uvádza, že rozhodnutie o obnovení plnenia INF musí prijať hlava štátu.

2. august 2019 - Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo oznámil, že Spojené štáty oficiálne odstúpili od INF. Za ukončenie platnosti zmluvy je podľa neho výhradne zodpovedné Rusko.

2. august 2019 - Moskva ohlásila formálne ukončenie INF, pričom zo vzniknutej situácie viní Spojené štáty.


VIAC Z Domáce