20. 08. 2019 06:00 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Ako vnímajú Kočnerove správy bežní ľudia? Politologička hovorí o obrovskom probléme

V najbližších mesiacoch nás čaká súboj dvoch blokov.

Marian Kočner.
Marian Kočner. Foto: TV Markíza

„Už im zachraňujem (riť). V nedeľu mám stretko s Hranolom. Strašne ho pošlem do pi…:)))"

„Kapitánovi som dnes poslal podklady."

„Poobede mám sedenie s Bélom… Poviem mu ako a čo by som ja urobil na jeho miesto… :) Myslím, že bude silno vnímavý…"

Toto sú úryvky správ z aplikácie Threema, ktoré posielal Marian Kočner Alene Zsuzsovej. Týkajú sa predsedov troch koaličných strán, ktorí túto komunikáciu razantne odmietajú. Toľko k politickej rovine, ktorej sme sa podrobnejšie venovali TU.

Na snímke predsedovia koaličných strán Andrej Danko, Robert Fico a Béla Bugár
Na snímke predsedovia koaličných strán Andrej Danko, Robert Fico a Béla Bugár Foto: TASR/Jakub Kotian
 

Ako to ale vnímajú bežní ľudia?

„Nikdy som Smer nevolila, ale teraz budem! Smer a Kotlebovcov radšej ako intrigánskych falošných liberálov!!!" napísala Blanka.

„Písal to Tóth s Haščákom pod dozorom americkej ambasády. Moc okaté jak si vybrali ciele diskreditácie," uviedol zas Milan.

Desiatky podobných komentárov sa kopia hlavne v diskusiách pod alternatívnymi a konšpiračnými webmi.

Opak vídať zas v komentároch pod článkami, ktoré publikujú mainstreamové médiá.

„Zo dňa na deň horšie. A najhoršie je, že voličom práve spomínaných to bude aj tak jedno," napísala Andrea.

„Veď tu by mala odstúpiť kompletne celá vláda spolu s tými faškami, čo nie sú historici a nevedia robiť s počítačom, polícia, prokuratúra aj súdnictvo. A všetkých na 100 rokov do lochu bez možnosti prepustenia," uverejnil svoj názor Vladimír.

Aj na tejto malej vzorke je badať, že spoločnosť je opäť rozdelená. Potvrdzuje to tiež politologička, ktorá nevidí dôvod na veľký presun preferencií medzi stranami.

„Ľudia, ktorí vnímali, že v tejto krajine nie je niečo v poriadku, tak sa im to teraz len potvrdzuje. Sú to prevažne tí, ktorí by svoj hlas nikdy nedali napríklad Smeru, SNS či ĽSNS. Zároveň nepresvedčíte ani tých, ktorí toto vnímajú ako pomstu tzv. extrémne liberálnych médií, ktoré sa spriahli proti súčasnej koalícii a začínajú proti nej brojiť a destabilizovať krajinu," myslí si Viera Žúborová.

Ak by sa už mali preskupovať voliči, tak určite v kombinácii s inými faktormi, ako je napríklad vstup nových subjektov do politického boja a ich schopnosť zabojovať o voliča. Najväčšia výzva však bude získať nevoliča.

„Podľa prieskumov sa to zatiaľ darí len Marianovi Kotlebovi," doplnila politologička.

V súčasnom stave je preto takmer nemožné predpovedať alebo sa aspoň priblížiť k nejakým odhadom, ako by mohli napokon parlamentné voľby dopadnúť. Isté je len to, že sa proti sebe formujú dva bloky.

„Môžeme to povedať aj tak, že hráme o to, či sa vrátime späť do minulého storočia alebo vykročíme vpred s novou generáciou, ktorá chce v Európe zostať," zhodnotila Žúborová.

Národná rada Slovenskej republiky
Národná rada Slovenskej republiky Foto: TASR
 

Veľká nedôvera voči politikom

Napriek tomu, že nadchádzajúce parlamentné voľby budú zrejme najdôležitejšie od čias mečiarizmu, podľa politologičky naša spoločnosť bude čeliť oveľa väčšiemu problému. Strhávanie opony skutočného fungovania slovenskej politiky totiž extrémne naštrbí dôveru ľudí k štátu.

„Tento účet budeme platiť ešte veľmi dlho, lebo to necháva veľmi hlbokú ranu v spoločnosti, ktorá sa prepadá do ešte väčšej nedôvery voči politickým elitám a začína sa až príliš polarizovať. Začínajú tu byť až príliš krajné názory a riešenia. Tohto sa určite viac obávam," uzavrela Žúborová.

Komentáre ( 0)