28. 08. 2019 06:00 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Slovákov straší nová smernica. Ak chcete ušetriť na dome tisíce, máte čas do konca roka

Nariadenie sa týka stavieb.

Rozostavaný dom (ilustračná snímka)
Rozostavaný dom (ilustračná snímka) Foto: shutterstock/Kwangmoozaa

Slováci sa rozostavali. Spôsobila to nová európska smernica, ktorá by mala znížiť energetickú náročnosť budov o jednu pätinu. Nevýhodou je, že sa výraznejšie zvýšia náklady pri samotnej stavbe. Práve preto sa ľudia snažia postaviť domy skôr, ako nariadenie vstúpi do platnosti.

„Po 31. decembri 2019 je potrebné, aby navrhované nové a obnovované budovy boli v triede na energetickej úrovni takmer nulovej potreby energie," ozrejmila Edita Cmarková zo Slovenskej komory stavebných inžinierov. 

V praxi to znamená, že sa výrazne znížia náklady na prevádzku a ľudia na energiách ušetria. Dôjde však k nárastu nákladov pri samotnej stavbe.

„Dochádza k sprísňovaniu požiadaviek na vlastnosti stavebných hmôt a stavebných výrobkov. Nové výrobky prinášajú aj nové ceny," priblížila Cmarková.

Podľa odhadov by sa tak stavba rodinných domov mala predražiť o päť až desať percent, teda o tisíce možno až desaťtisíce eur. Zvýšené investície by sa ale mali vrátiť práve v nižších nákladoch na energiu, nedá sa to však ešte presnejšie vyčísliť.

„Doba návratnosti zvýšenej investície pri dnešných cenách nových výrobkov, ktoré spĺňajú navrhované kritériá sa nedarí zatiaľ docieliť," doplnila Cmarková.

Počet rodiných domov rastie

Na prichádzajúcu novú smernicu zareagovali aj Slováci. Ukazujú to údaje zo Štatistického úradu, podľa ktorých počet dokončených domov vzrástol za posledných sedem rokov asi o tretinu. Aj pri porovnaní prvých troch mesiacov minulého roka a toho terajšieho nastal badateľný nárast, zhruba o 150 domov.

FINAL DOKONCENE.jpg

Narastajúci trend potvrdzujú aj štatistiky o rozostavených rodinných domoch. Od roku 2012 sa ich počet zvýšil asi o 6-tisíc a v porovnaní prvých kvartálov predchádzajúceho a tohto roka zhruba o 2-tisíc.

FINAL ROZOSTAVANE.jpg

Komentáre ( 0)