20. 10. 2019 08:00 | BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Neostane vám z výplaty ani desať percent? Nie ste jediný. Analytik radí, ako sporiť

Investovať už môžete aj desať eur. Potrebujete len veľa času a trpezlivosť.

Analytik Slavomír Molnár.
Analytik Slavomír Molnár. Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Poradca Slavomír Molnár v rozhovore hovorí, aké sú základné pravidlá sporenia a prečo by sme si mali vytvoriť rezervu v hodnote niekoľkých mesačných platov. Nemali by sme zabúdať ani na sporenie na dôchodok.

Vysvetľuje, ako funguje druhý pilier, ktorý by mal byť základnou výbavou každého pracujúceho. Zaujímať by sa o to mali už čerství absolventi.

V rozhovore sa dočítate aj:
Kam a koľko sa oplatí investovať
Prečo si treba vytvoriť rezervu
Ako funguje investovanie na finančnom trhu
Ako funguje dôchodkové sporenie
Či môžu politici siahnuť na úspory v druhom pilieri

Aký je rozdiel medzi sporením a investovaním?

Sporením môžeme nazvať kumulovanie peňazí peniaze v hotovosti, napríklad v banke. Ale nikdy nemôžete čakať, že tieto peniaze zhodnotíte nad mieru inflácie. Pri investovaní sa za peniaze klienta nakupuje určitý majetok (napríklad cenný papier v podobe podielových listov), ktorý v čase mení svoju hodnotu. Je to podobné ako pri nehnuteľnostiach. Môžete mať uložených 100-tisíc eur na bežnom či sporiacom účte, kde vám budú "kvasiť", alebo za ne napríklad kúpite nehnuteľnosť. Pri súčasnom trende, keď medziročne stúpajú ceny nehnuteľností o 5 až 6 percent, tak o pár rokov nehnuteľnosť predáte a zarobíte na tom niekoľko tisíc eur.

Keby ale prišla kríza, ceny bytov naopak klesnú.

Áno, ale je nutné si zodpovedať základnú otázku: Prišli ste hneď krízou o peniaze? Prídete o ne len vtedy, keď sa v momente, ako padli ceny nehnuteľností rozhodnete daný byt či dom predať. Tým, že padne cena nehnuteľností neznanemá, že vám z nej niekto časť zobral. Stratu si tým pádom realizujete sami predajom v nevhodnom čase. A úplne rovnako to funguje aj v podielových fondoch. Ľudia zainvestujú do fondov, ich hodnota dočasne poklesne a v panike peniaze vyberajú, čím vlastne predávajú svoj majetok za aktuálnu cenu, ktorá je nižšia ako nákupná. Musia len počkať, kým ich hodnota znova porastie. Žiaľ, ľudia tomu často nerozumejú.

Má potom zmysel sporenie?

Existuje pravidlo odkladať si desať percent z výplaty každý mesiac bez ohľadu na výšku príjmu. Účelom sporenia by malo byť predovšetkým vytvorenie finančnej rezervy. Tá má slúžiť na vykrytie neočakávaných udalostí. Optimálna výška rezervy je aspoň 3 až 6 mesačných príjmov, v tom horšom prípade aspoň vo výške 3 až 6 mesačných výdavkov. Teóriu vieme, horšie je to realizovať v praxi.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Shutterstock.com/lovelyday12
 

Veľa ľudí si na Slovensku nedokáže odložiť ani desať percent z platu?

Žiaľ, stále existuje veľké množstvo ľudí, ktorí nemajú vytvorenú žiadnu finančnú rezervu a fungujú z výplaty do výplaty. Niektorí z nich urobia ďalšiu fatálnu chybu a zoberú si úver, aby boli schopní splácať svoje bežné životné náklady. Potom si zoberú druhý úver, aby nim splácali prvý a potom si ešte musia vziať tretí úver, aby ním splácali ten druhý a prvý. Takto sa zacyklia, prestanú splácať, prichádzajú exekúcie a osobný bankrot. Toto sú reálne scenáre, ktoré sa dejú. A takých ľudí nie je málo.

Existuje zaručený "plán", ako si pravidelne sporiť a vytvoriť si rezervu?

Musíte si vyčleniť sumu sporenia a musí odísť z účtu hneď, keď príde výplata. To je jediné železné pravidlo. Keď chcete naozaj niečo usporiť, nemôžete čakať na koniec mesiaca, že odložím to, čo mi ostane. Dobre vieme, že takto nič neostane. Musíte tú sumu vyčleniť okamžite.

Ešte platí jedno pravidlo, čisto psychologické. Pokiaľ viete, prečo sporíte, budete disciplinovanejší a požadovaný finančný cieľ s väčšou pravdepodobnosťou splníte. Keď si stanovíte konkrétny cieľ, napríklad mimoriadna splátka hypotéky alebo študijné pre dieťa, tak máte väčšiu motiváciu nevybrať si tie peniaze a pokračovať v sporení či investovaní. Ideálne je teda nastaviť si trvalý príkaz hneď deň po výplate.

Akú minimálnu sumu potrebujeme na investovanie?

Technicky na spustenie stačí už desať eur, ktoré viete investovať do podielových fondov. Aby to však malo nejaký väčší zmysel, tak minimum je niekoľko desiatok eur, napríklad 30 až 50 eur. Ale pri takýchto nízkych sumách nemôžete očakávať, že sa stanete milionárom behom pár rokov. Treba si uvedomiť, že aj 30 eur po dobu desať rokov je stále len 3600 eur. Keď už ale nemôžete investovať veľa peňazí, sústreďte sa na pravidelnosť a doprajte vašim peniazom dostatok času, ideálne niekoľko desiatok rokov. Jedine vtedy to môže mať zmysel. Podobné je to aj pri dôchodkovom sporení v druhom pilieri. Tiež tam každý mesiac odkladáte malé čiastky, ale investujete 30 až 40 rokov.

Dobre, tak povedzme, že chcem investovať tak, aby som si tie peniaze užila ešte počas aktívneho života. Kam by som mala investovať, aby sa mi to oplatilo?

Pokiaľ sa bavíme o investovaní na kratšiu či strednú dobu, za optimálnu voľbu považujem špeciálne realitné fondy. Aktuálne sú na Slovensku také fondy tri. V princípe to funguje nasledovne. Za peniaze sporiteľov (podielnikov) fond nakupuje nehnuteľnosti, ktoré sa dávajú do dlhodobých prenájmov. Fond tak vytvára zisk kombináciou nárastu cien nehnuteľností a prenájmu. Výhoda týchto realitných fondov je, že majú lineárny rast, takže kontinuálne rastú a to aj v čase kríz. Priemerný ročný výnos je zhruba tri percentá.

Vysvetlime si, ako funguje sporenie na dôchodok. Čo znamená prvý, druhý a tretí pilier?

V roku 2005 prebehla dôchodková reforma. Podľa demografických údajov vieme, koľko detí sa rodí, koľko je dôchodcov a aký bude vývoj. Štát teda presne vie, koľko peňazí bude potrebovať o niekoľko desiatok rokov na vyplácanie dôchodkov. A práve to je ten hlavný dôvod, prečo bol a je jednopilierový systém neudržateľný. Z každej výplaty platíme 18 percent na starobné odvody. Pokiaľ ste iba v prvom pilieri, ide celá táto suma do sociálnej poisťovne. Pokiaľ ste aj v druhom pilieri, tak časť z tých 18 percent ide do sociálnej poisťovne a zvyšná časť (aktuálne 4,75 percenta a postupne sa bude zvyšovať na 6 percent) do dôchodkovej správcovskej spoločnosti (DSS). Daná spoločnosť investuje vaše peniaze do dôchodkového fondu, ktorý si vyberiete.

Takže, zjednodušene: Keď zarábate v hrubom tisíc eur, 180 eur každý mesiac odvádzate na starobné odvody. Buď ich necháte všetky sociálnej poisťovni a veríte, že štát sa o vás postará, keď budete na dôchodku. Alebo si časť z odvodov odvádzate na vlastný dôchodkový účet a investujete. Keď ste si zvolili dobre dôchodkový fond, tak o 30 až 40 rokov budete mať dokopy vyšší dôchodok ako tí, ktorí sú závislí na dôchodku len od štátu.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Shutterstock.com/Photographee.eu
 

Takže, druhý pilier odporúčate.

Do druhého piliera sa môžete prihlásiť do 35. rokov a odporúčam tak spraviť každému v čase, keď začne prvýkrát pracovať. Stačí podpísať zmluvu o starobnom dôchodkovom sporení a sociálna poisťovňa začne rozdeľovať vaše odvody a posielať časť z nich do vami vybranej DSS. Okrem toho, úspory v druhom pilieri sú dedičné. Keď dovŕšite dôchodkový vek, vaše peniaze viete čerpať formou vyplácania mesačnej renty a jednorázového výberu.

Spomínali ste fondy. V ktorom fonde by sme mali investovať na dôchodok?

Jediným optimálnym riešením je indexový fond.. Ten kopíruje vývoj najväčších svetových firiem ako Microsoft, Facebook, Apple, Amazon a podobne. Priemerný ročný výnos od roku 1987 je okolo 7,5 percenta a to už po zohľadnení všetkých ekonomických kríz.

V indexovom fonde by mali byť počas celej doby sporenia, alebo by sa tesne pred dôchodkom mali prehodiť do dlhopisového, ktorý je stabilnejší?

Zákon myslí aj na to. Bežne sa ma ľudia pýtajú, či sa nemôže stať, že tesne pred tým, ako pôjdu do dôchodku príde kríza a hodnota ich nasporeného majetku prudko klesne. Áno, to sa môže stať. Práve preto od 52. roku života DSS automaticky presúva 10 percent vašich peňazí do dlhopisového fondu, ktorého výnos je garantovaný. Tento automatický presun sa dá spomaliť na polovicu, aby sa presúvalo iba 5 percent z úspor, čo odporúčam dynamickejším sporiteľom.

Môže sa stať, že vláda siahne na druhý pilier?

Toto je už skor politická otázka. Myslím si ale, že by to bolo veľmi zlé politické rozhodnutie. Ľudia citlivo vnímajú, keď im siahajú na peniaze. Dnes je tam približne deväť miliárd, to je obrovský balík peňazí, ale veľmi ťažko by to vláda vysvetľovala voličom.

A čo ten tretí pilier? O ňom sa veľa nehovorí.

Štát vedel, že ani súčet dôchodkov z prvého a druhého piliera nebude pokrývať dostatočne náhradu čistej mzdy počas aktívneho života. Potreboval vytvoriť produkt, ktorý bude ľudí motivovať, aby si ešte sami sporili na dôchodok. Lenže na to, aby ste motivovali ľudí, aby z vlastných peňazí odkladali niečo na dôchodok, musíte vytvoriť naozaj dobrý a lákavý produkt. Tretí pilier je dobrovoľné sporenie na dôchodok s benefitom, že vám k tomu môže prispievať aj zamestnávateľ. Môže, ale nemusí.

Druhou výhodou je daňová úľava, teda zníženie daňového základu o ročný vklad sporiteľa, maximálne však 180 eur ročne. Nevýhodou je ale veľmi slabá disponibilita finančných prostriedkov a nie veľmi atraktívny výber dôchodkových fondov.Vždy odporúčam klientom, aby sa v práci opýtali, či im prispieva zamestnávateľ do tretieho piliera. Ak áno, tak za akých podmienok. Týmto teda konštatujem, že štátu sa to s tou motiváciou ľudí sporiť si dobrovoľne na dôchodok nepodarilo.

Slavomír Molnár.
Slavomír Molnár. Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič
 

Koľko by si zamestnanec mal prispievať do 3. piliera?

Závisí od spomínaných podmienok. Cieľom je získať maximálny príspevok zamestnávateľa s minimálnym vlastným vkladom. Pokiaľ však klientovi finančná situácia umožňuje, pokojne aj 15 eur mesačne.

Je výhodnejšie dávať veľa peňazí do druhého a tretieho piliera, alebo sa vykašlať na piliere a všetky úspory samostatne investovať do fondov či nehnuteľností?

Povinnou výbavou každého z nás by mal byť 2. pilier, ale dobrovoľné príspevky navyše by som nevyužíval. Tretí pilier by som nastavil tak, aby ste získali od zamestnávateľa jeho maximálny príspevok. To sú peniaze navyše, ktoré môžete dostať, prečo ich nepoberať? Ale peniaze navyše odporúčam investovať priamo cez komerčné správcovské spoločnosti, ktoré ponúkajú oveľa väčšie množstvo fondov. Dnes už existujú aj investičné produkty, ktoré sú vďaka legislatívnym zmenám z roku 2016 oslobodené od dane zo zisku.