17. 10. 2019 08:00 | BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Beáta nevidela svojho syna viac ako rok: Som vymazaná mama. Expartner hovorí, že klame

Súd zasadol až dva a pol roka po prvom podaní. Beáta v tom vidí stratégiu, ako zničiť jej vzťah so synom.

Beáta Janočková.
Beáta Janočková. Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Beáta Janočková nevidela svojho syna trinásť mesiacov. Dnes už päťročný chlapec žije s otcom a podľa Beáty je to práve on, kto jej bráni stretávať sa so svojím dieťaťom. Jediný kontakt, ktorý spolu mali bol telefonický, aj to pod dohľadom otca. Viac ako rok však už nekomunikujú ani po telefóne.

Beáta sa však nevzdáva. Podala niekoľko trestných oznámení, naďalej sa súdi a na sociálnej sieti založila skupinu Iniciatíva za vymazaných rodičov. A nie je jediná. Ozvali sa jej ďalšie matky a otcovia, ktorí po rozvode či rozchode takmer prestali pre svoje deti existovať.

Súd zasadol po viac ako dvoch rokoch

Beáta a jej expartner spolu tri roky vychovávali spoločného syna, keď jej jedného dňa oznámil, že je koniec. "Povedal mi len tri veci: Je definitívny koniec, dieťa ostáva u mňa, nemusíš mi nič platiť. Ešte dodal, že s oblečením si nemusím robiť starosti, lebo mi ho pošle po služobnom šoférovi," hovorí Beáta.

V tom čase už bol na vysokom poste. Jej expartner je generálnym riaditeľom štátneho podniku. Keď sa po rozchode Beáta obrátila na súd, aby jej vydali predbežné opatrenie o zverenie syna do jej starostlivosti, zistila, že expartner ju predbehol. Zo začiatku si chlapca striedali každé dva týždne. Neskôr súd rozhodol o dočasnom zverení syna do starostlivosti otca.

Beáta podala päť neodkladných opatrení, aby syna zverili jej, kým neprebehne súdny proces. Každé jedno podanie súd zamietol. Súdne pojednávanie sa uskutočnilo až dva a pol roka od prvého podania na súd.

K celému prípadu sa vyjadril aj expartner cez svojho advokáta Andreja Garu. Na stránke svojej advokátskej kancelárie píše, že medializácia prípadu je v rozpore so záujmami dieťaťa. Gara hovorí, že vyjadrenia matky sú nekonzistentné a zavádzajúce.

"Je dôležité povedať, že matke nikto nebráni a ani nikdy nebránil v styku s dieťaťom. Rodičia dieťa vychovávali v rámci dohodnutej striedavej osobnej starostlivosti až do septembra minulého roka, kedy maloleté dieťa zažilo tak traumatickú udalosť vyvolanú správaním matky, že od tejto doby sa matky bojí a kontakt s ňou odmieta," hovorí Gara.

Otec sa bráni: Syn sa jej bojí

Čo sa v spomínaný deň stalo? Beáta a jej expartner majú rôzne verzie.

Beáta dodáva, že to bolo naposledy, keď syna objala. Podľa jej slov jej expartner pri preberaní syna zabudol pribaliť jeho lieky. Vrátila sa po ne a on na ňu záutočil a syna jej násilne vytrhol z náručia.

Expartner, naopak, hovorí, že Beáta bola agresívna. Fyzicky vraj napadla jeho, starú matku dieťaťa a následne sa pred očami maloletého hodila pod idúce motorové vozidlo, ktoré však stihlo zastaviť. "Pri tomto incidente zároveň matka pred maloletým vykrikovala na starú matku, že ju zabije a potom zabije aj jej syna, t.j. otca dieťaťa," dodáva právnik Gara.

Podľa Beáty sú to dôkazy, že sa jej expriateľ snaží úplne vymazať zo života syna. "Mám pocit, že je to novodobá advokátska stratégia. Majú to premyslené. Naschvál naťahujú súdny proces, aby dieťa trávilo čo najmenej času so mnou a potom budú argumentovať, že už má stabilné prostredie u otca, tak by mal u neho ostať," myslí si Beáta.

Expartner zase hovorí, že ich syn má z matky strach, uteká pred ňou a zúfalo plače. "Otec napriek tomu robí všetko preto, aby sa vzťah maloletého s matkou zlepšil, matku pravidelne informuje o maloletom, ako aj jeho zdravotnom stave a pripravuje ho na stretnutia s matkou," hovorí Gara.

Súd matke ešte viac okresal styk so synom

Súdny proces už majú za sebou, no rozusdok Beátu nepotešil. Syn ostáva u otca a matka má právo ho navštevovať každý druhý týždeň cez víkend. Podľa Beáty je zarážajúce, že sudkyňa jej v konečnom rozsudku ešte viac okresala už tak krátky styk s maloletým synom na 1,5 dňa za 2 týždňe.

"Sudkyňa plní prianie otca matku úplne vymazať zo života maloletého syna," hovorí Beáta. Voči rozsudku sa plánuje odvolať. Navyše, sťahuje sa do Bratislavy a preto verí, že súd vezme do úvahy, že dieťa nebude vytrhnuté z jeho prostredia, aj keby sa presťahoval k matke.

"Každý druhý týždeň už viac ako trinásť mesiacov cestujem do Bratislavy a otec nášho syna, je buď v čase nášho styku odcestovaný v zahraničí na luxusnej dovolenke zámerne v čase môjho styku, alebo ho drží ako rukojemníka na byte a ani mi ho neukáže," hovorí Beáta.

Dodáva, že do súdneho procesu prizvala aj komisárku pre deti a prokurátora, keďže podľa Beáty už od začiatku celý súdny proces vykazoval anomálie tak zo strany advokáta expartnera, ako aj zo strany sudkyne a aj zo strany kolíznej opatrovníčky. Nikto jej však nepomohol. "Všetci prizvaní len potvrdili moju domnienku, že celý môj súdny spor je objednaný s vopred dohodnutým výsledkom," myslí si Beáta.

"Tak sa pýtam, na základe čoho je naše dieťa zverené otcovi? Je to normálne? Aby súd v mojom prípade zakaždým nekonal a predlžoval lehoty ako sa len dá?" pýta sa Beáta.

Iniciatíva vymazaných rodičov na Facebooku už priniesla dvadsaťpäť príbehov otcov a matiek, ktorí po rozvode či rozchode ostali bez detí a nevedia sa k nim dostať. Beáte denne napíše zhruba päť rodičov v podobnej situácii a na jej príspevok reagovalo 15 700 ľudí zdieľaním zo Slovenska aj zo zahraničia a asi tritisíc ľudí s komentármi.

"Všetci očakávajú len jedno: Dostať sa k vlastným deťom, byť ich súčasťou a vidieť ich rásť. Ako na to, keď sú úrady a súdy slepé a hluché a privierajú oči tam kde netreba? Ničia ľudské životy. Moje dieťa bude mať čoskoro šesť rokov. Toto celé sa ťahá tri roky. To sú zlomené detské životy a zlomení rodičia," dodáva Beáta.

Úrady ponúkajú psychológa a mediáciu

Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny pripomína, že ak súd právoplatne rozhodol o úprave rodičovských práv a povinností, všetky strany sú povinné rozhodnutie dodržiavať.

Ak jedna zo strán rozhodnutie ignoruje, jediný, kto môže rozhodnutie vymáhať je opäť len súd. Hovorkyňa ústredia Jana Lukáčová hovorí, že orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately rodičom ponúka možnosti, ako zlepšiť komunikáciu medzi rodičmi. Napríklad, im ponúka psychologické poradenstvo či mediáciu.

"Niektoré rodičovské spory sú však také vážne, hlboké a komplikované, že orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately „vyčerpá" nástroje, ktoré má k dispozícii. Treba si uvedomiť, že ide o rozpor medzi dospelými ľuďmi, ktorí odmietajú komunikáciu s bývalým partnerom či partnerkou," dodáva Lukáčová.