07. 11. 2019 11:24 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

V jednej z bánk sa búria zamestnanci. Pod hrozbou štrajku žiadajú vyššie platy

Odborári sú momentálne v štrajkovej pohotovosti, ďalšie rokovania s bankou by mali prebehnúť budúci týždeň.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: TASR/TVNOVINY.sk (koláž)

V UniCredit Bank je napätá atmosféra. Zamestnanci na pobočkách žiadajú vyššie mzdy, niektorí z nich si demonštratívne nalepili aj nálepky o štrajkovej pohotovosti. Odborári už hovoria aj o možnom ostrom štrajku.

„Napriek dobrým hospodárskym výsledkom všetky naše návrhy zamestnávateľ odmietol s výnimkou navýšenia miezd," hovorí odborárka z UniCredit Bank Jana Szászová.

Odborári však žiadajú navýšenie platov aspoň o infláciu, banka s tým ale zatiaľ nesúhlasí.

„Požadujeme navýšenie miezd aspoň o predpokladanú mieru inflácie, čo bude možno tri percentá a viac. Zamestnávateľ zatiaľ hovorí o 2,6 percentách," doplnila Szászová.

„UniCredit Bank pravidelne prehodnocuje mzdy svojich zamestnancov a našou snahou je ponúkať konkurencieschopné odmeňovanie v tomto sektore, pričom zohľadňujeme súčasnú situáciu v hospodárstve a na trhu práce," napísala v stanovisku hovorkyňa UniCredit Bank Zuzana Ďuďáková.

Jeden zo zamestnancov UniCredit Bank
Jeden zo zamestnancov UniCredit Bank Foto: TVNOVINY.sk
 

Platy od 800 do 1000 eur

Väčšina zamestnancov na pobočkách má zarábať od 800 do 1000 eur v hrubom. Podľa odborárky sa tieto platy majú rovnať platom predavačiek a predavačov v obchodných reťazcoch.

„Práca na pobočkách je veľmi náročná. Zamestnanci musia plniť rôzne plány, sú kontrolovaní, koľko toho predali, koľko klientov kontaktovali. Musia absolvovať množstvo povinných školení a certifikácií, aby vôbec mohli na pobočke pracovať. Takže takáto práca nie je adekvátne ohodnotená," tvrdí Szászová.

Odborári sú momentálne v štrajkovej pohotovosti, ďalšie rokovania s bankou by mali prebehnúť budúci týždeň.

„Našou snahou je byť jedným z popredných zamestnávateľov vo finančnom sektore v Európe. Rešpektujeme názory našich zamestnancov. Naďalej pokračujeme v diskusiách so zástupcami odborov, ako aj s našimi zamestnancami," zhodnotila situáciu Ďuďáková.

„V prípade, že sa nedohodneme, tak jediným východiskom je štrajk," uzavrela Szászová.

Informáciu ako prvý priniesol denník SME.

Komentáre ( 0)