03. 12. 2019 06:00 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Matovičov ťah si osvojili viaceré strany. Čo si od neho sľubujú?

Odborníčka hovorí o dvoch hlavných efektoch, ktoré takáto stratégia prinesie.

Líder OĽaNO Igor Matovič
Líder OĽaNO Igor Matovič Foto: TASR/Jakub Kotian

Stopäťdesiatka. Posledné číslo na kandidátke, ktoré si od začiatku politickej kariéry sprivatizoval líder OĽaNO Igor Matovič. Čaro tohto miesta teraz objavili aj iné politické strany. Majú na to rôzne dôvody.

Koalícia PS/Spolu priznáva, že ide o stratégiu, aby oživili kandidátku v celom rozsahu. Vítajú pritom, že práve toto miesto obsadí bývala ombudsmanka.

„Sme poctení, že 150. miesto na našej kandidátke prijala práve Jana Dubovcová, ktorá svojím životom a prácou stelesňuje hodnoty odvahy a vytrvalosti, ktoré ponesie do volieb celý náš Tím zlomu," uviedla hovorkyňa koalície Silvia Hudáčková.

Iný zámer s posledným miestom má Kotlebova ĽSNS. Na koniec kandidátky sa straníci rozhodli postaviť Milana Mazureka, ktorý sa zviditeľnil viacerými extrémistickými názormi. Tento rok ho dokonca za rasistické reči odsúdil aj Najvyšší súd, vďaka čomu stratil mandát poslanca.

„Milan Mazurek, ktorý mal kandidovať z 5. miesta, bude nakoniec kandidovať z posledného. A ľudia majú možnosť, ak si myslia, že so svojimi názormi patrí do parlamentu, si ho tam prekrúžkovať," uviedol v politickej relácii V politike na TA3 predseda ĽSNS Marian Kotleba.

Práve Mazurekovo 150. miesto ovplyvnilo aj známeho blogera Jána Benčíka, ktorý už roky píše práve o extrémistoch. Rozhodol sa kandidovať za stranu Za ľudí.

„Impulzy boli dva. 30. výročie Nežnej revolúcie, ktorej som sa na miestnej úrovni zúčastnil a skutočnosť, že na rovnakom mieste bude „za trest" kandidovať bývalý poslanec Kotlebovej ĽSNS, odsúdený za rasistické prejavy," uviedol Benčík.

Zároveň dodal, že chce ponúknuť spoluobčanom možnosť, aby mohli dať svoj hlas niekomu, kto proti extrémizmu bojuje.

Okrem koalície PS/Spolu a strán ĽSNS a Za ľudí sa Matovičov ťah rozhodla použiť aj Slovenská národná strana. Z posledného miesta bude kandidovať známy komunálny politik, primátor Popradu Anton Danko.

„Z doťahovania, keďže si nás mýlia, vznikla takáto pikoška a mne sa to veľmi páči," povedal odľahčene predseda SNS Andrej Danko.

Strany sa takto podľa odborníčky snažia vyvolať efekt, že nie sú pre nich priorita len popredné miesta na kandidátke. „Politici takto navodia dojem, že strana je plná zvučných mien," povedala politologička Viera Žúborová.

Navyše, ak sa verejne známa osoba postaví na posledné miesto, tak tým pomáha aj samotnému politickému subjektu. „Vytvára to dojem podpory a dôvery k strane, za ktorú kandiduje," uzavrela Žúborová.

Komentáre ( 0)