11. 01. 2020 07:00 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Hrozí koalícii PS/Spolu pád na hranicu zvoliteľnosti? Odborník dvíha varovný prst

Naznačuje to najnovší prieskum agentúry AKO.

Michal Truban a Miroslav Beblavý
Michal Truban a Miroslav Beblavý Foto: TASR/Jakub Kotian

Do parlamentu sa môže dostať rekordný počet strán. Okolo hranice zvoliteľnosti sa v prieskumoch pohybuje päť až šesť strán a len pár hlasov môže rozhodnúť o ich (ne)úspechu. Problém nečakane môže mať aj koalícia PS/Spolu, ktorá sa momentálne drží nad deviatimi percentami.

Posledný prieskum agentúry AKO pre televíziu TA3 pridelil koalícii PS/Spolu 9,1 percenta. Pri štatistickej odchýlke môže toto zoskupenie dosiahnuť cez 11 percent, ale pri spodnej hranici sa jeho preferencie dostanú ku kritickým siedmim.

Práve sedempercentná hranica je totiž potrebná na vstup do parlamentu pre koalíciu dvoch alebo troch strán.

„Spodný interval pri koalícii Progresívne Slovensko a Spolu - občianska demokracia sa už dotýka rizikovej zóny. Zatiaľ však nejde o signál, že by sa do parlamentu nemali dostať, ale ide už o zdvihnutý prst," myslí si šéf agentúry AKO Václav Hřích.

Trend preferencií, ktoré namerala agentúra AKO, ale aj agentúra Focus, ukazuje, že PS/Spolu pozvoľne klesá. Najviac im z percent ubudlo práve v čase, keď na politickú scénu vstúpila strana Andreja Kisku.

„Aktuálne sa zastavil ich rast (PS/Spolu) a pravdepodobne to súvisí s tým, že súperia o rovnakého voliča so stranou Za ľudí, ale aj staršími opozičnými stranami. Týchto voličov je však stále rovnaké množstvo a oni si ich medzi sebou len rozdeľujú," doplnil Hřích.

Samotné zoskupenie pokles preferencií pripisuje tomu, že nevznikla veľká predvolebná koalícia a voliči prepadli skepse.

„Prieskum ukázal, že všetky nové strany oproti novembru poklesli. Vnímame to ako dôsledok toho, že širšia volebná koalícia bola odmietnutá, čo ľuďom vzalo nádej. Našou úlohou je teraz makať, ukázať energiu a odhodlanosť pracovať na zmene. Ako jediná koalícia sme aj zárukou schopnosti spolupracovať. Veríme preto, že sa nám podarí prinavrátiť naspäť stratenú dôveru ľudí," uviedla hovorkyňa koalície PS/Spolu Silvia Hudáčková.

S týmto názorom sčasti súhlasí aj odborník, ktorý tvrdí, že nové subjekty vo všeobecnosti môžu mať problém udržať si voličskú podporu.

„Keď nové strany naberajú voličov, tak tí sú volatilní, teda ešte stále môžu od nich odísť. Práve preto by tieto strany mali pracovať na ich utvrdzovaní, aby ich vo voľbách napokon aj volili," uzavrel Hřích.

Komentáre ( 0)