23. 01. 2020 06:00 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Keď sme sa kotlebovcom postavili, zrazu zneisteli. Kotleba v Košiciach nevyliezol ani na pódium

Hovorí volebný líder koalície PS/Spolu Michal Truban.

Michal Truban
Michal Truban Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Volebná kampaň sa okrem sociálnych sietí už natvrdo presunula aj do terénu. Opozičné strany sa dokonca zúčastňujú aj zhromaždení, ktoré sú namierené proti mítingom ĽSNS. Podľa lídra PS/Spolu Michala Trubana chcú kotlebovcom ukázať, že nebudú na námestiach len tak šíriť nenávisť a klamstvá.

Čo sa dočítate v rozhovore s Michalom Trubanom?

Ako vníma stagnujúce preferencie koalície PS/Spolu
Prečo sa postavili kotlebovcom na námestiach
Ako chce presvedčiť ľudí, že demokratická opozícia je schopná vládnuť
Aký má vzťah s Igorom Matovičom
Či si trúfa na post predsedu vlády

Už o niekoľko týždňov budú parlamentné voľby. Koalícia PS/Spolu sa však v preferenciách pohybuje okolo 10 percent. Čomu to pripisujete?

Myslím si, že je to aj spätná väzba voličov na to, že sa opozičné strany nedokázali spojiť. My však teraz ideme urobiť takú kampaň, aká tu ešte nebola. Jednak bude najtransparentnejšia, lebo zverejňujeme veci, ktoré nevyžaduje zákon a zároveň ideme medzi ľudí. Beháme po regiónoch, máme 600 dobrovoľníkov. Sám som bol v obciach v Banskobystrickom kraji, ktoré kotlebovci ovládli a aktuálne kampaňujeme celý týždeň na východe.

K tým regiónom sa ešte dostaneme. Ostaňme ešte pri tom spájaní. Nebolo to strategická chyba, že ste sa nespojili s Andrejom Kiskom? Teraz ste už mohli byť v prieskumoch lídri, namiesto toho sa bijete o tretie miesto za Smerom a ĽSNS.

My sme sa chceli spojiť, odmietol to Andrej Kiska, čo považujem za veľkú škodu.

Michal Truban počas rozhovoru
Michal Truban počas rozhovoru Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič
 

Najväčší úspech bol, keď ĽSNS zrušila míting v Levoči

Ako ste spomínali, začali ste chodiť aj do malých miest a obcí, do ktorých žiadny politik okrem Kotlebu nezavítal. Síce to môže dobre vyzerať na FB, ale váš volič je vo veľkých mestách. Neminiete tak veľa energie na malé obce, ktoré musíte obchodiť veľké množstvo a výsledok stále nie je istý, ako keď mobilizujete voličov dobre lokalizovanými mítingami vo väčších mestách?

Robíme kampane aj v mestách, ale myslím si, že Slovensko sú aj malé obce. Chcem preto počuť aj názory ľudí, ktorí v nich žijú, lebo oni sa na problémy pozerajú inak. Viem, že tam priamo neoslovíme tisíce ľudí, ale potrebujem počuť, čo ich trápi.

Rozumiem podstate, ale zostáva len pár týždňov do volieb a zrejme je potrebné mobilizovať voličov vo veľkých mestách.

Máme „Zlomovú tour", počas ktorej chodíme po okresných mestách. Ja osobne stíham ísť v jeden deň do malej obce, ale aj do väčšieho mesta. Myslím si totiž, že tieto voľby rozhodne aj aktivita v menších obciach.

Okrem vlastnej kampane ste teraz začali chodiť aj na mítingy kotlebovcov, kde sa ich snažíte prečísliť. Čo si od toho sľubujete?

Podľa mňa je veľmi dôležité tam chodiť, lebo už im viac nesmieme prenechávať námestia, aby si len tak šírili nenávisť a klamstvá. Bolo to aj vidno, ako zrazu zneisteli, že väčšina ľudí bola proti nim. V Košiciach už napríklad Kotleba nevyliezol ani na pódium. A toto sú všetko veci, ktoré ľuďom, ktorí sú skeptickí, že sa niečo môže pozitívne zmeniť, dodáva nádej a mobilizuje ich to. Určite najväčším výsledok bolo, že po veľkej účasti v Levoči sa kotlebovci rozhodli radšej celý svoj míting zrušiť.

Kotlebovci však preferenčne stále rastú.

Extrémisti rastú vtedy, keď nefunguje štát a voliči sú sklamaní a nahnevaní. Aj my sme boli sklamaní a nahnevaní, preto sme založili Progresívne Slovensko a Spolu a išli sme do politiky. A teraz chceme makať a ľuďom odkázať, že spravíme všetko preto, aby sa na Slovensku žilo lepšie.

Michal Truban počas rozhovoru
Michal Truban počas rozhovoru Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič
 

Fotka Blahu s Uhríkom ukazuje, ako si Smer a ĽSNS rozumejú

Bude ĽSNS váš hlavný súper vo voľbách?

Náš hlavný súper je hnedá koalícia Smer a ĽSNS, pretože sa potrebujú a ich spoluprácu vidíme na parlamentnej úrovni. Dokazuje to aj nedávna priateľská fotka Ľuboša Blahu s Milanom Uhríkom, funguje im to aj v osobnej rovine.

Napriek tomu, že žiadna strana z demokratickej opozície nie je na prvom ani druhom mieste, tak by dokázala pohodlne zložiť vládu. Háčik je v tom, že by ju tvorilo až šesť strán, pričom na ich kandidátkach sú aj iné subjekty a je tam aj veľká hodnotová rôznorodosť. Veríte tomu, že takto široká koalícia by mohla efektívne fungovať?

Nehovorím, že to bude ľahké, ale myslím si, že takáto koalícia môže fungovať. Zodpovednosť k zmene totiž núti všetky strany začať robiť kompromisy. Za ostaných však neviem odpovedať, ale ja budem robiť všetko preto, aby to vyšlo. Koniec koncov aj naša koalícia PS/Spolu je dôkazom toho, že sa dokážeme spájať.

Hovoríte, že takáto koalícia môže fungovať, ale ľudia musia na sociálnych sieťach riešiť aj také banality, či niekto niekoho na obed pozval resp. nepozval.

Podstatné je, že sa tie obedy uskutočnia. A keď je okolo nich nejaké iskrenie, tak to je úplne normálne pri komunikácii viacerých strán. Viem, že by sa to vôbec nemalo diať, lebo to ľudí rozčuľuje, ale dôležitý je výsledok.

Mnoho voličov však tomu neverí a prepadajú skepse. Ako im to chcete vysvetľovať?

Robotou. Vždy som bol nastavený tak, že slová a sľuby nefungujú, ale činy sú dôležité. Snažím sa preto tvrdo makať aj v kampani a ukázať, že to budem robiť aj po voľbách.

Skepse napomáhajú aj prestrelky medzi jednotlivými lídrami. Najväčší problém z tohto pohľadu je vzťah Igora Matoviča s ostatnými. V akom móde vy dvaja teraz spolu fungujete?

Náš vzťah je konštruktívny a voči jeho osobe nemám žiadnu zášť. Všetci vieme, že pán Matovič je impulzívny a útočí na všetkých. Už som si zvykol, že je to súčasť jeho marketingu a stratégie, preto mi to nejde pod kožu.

Michal Truban počas rozhovoru
Michal Truban počas rozhovoru Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič
 

Bol by som najradšej, keby prípadná vláda mohla vzniknúť bez Kollára

Oblúkom sa vrátim k možnej spolupráci po voľbách. Toto nevnímate ako problém?

Viem, že niektorí ľudia sa boja, či s pánom Matovičom dokáže prípadná koalícia stabilne fungovať. Ja môžem na to len znova povedať, že budem robiť všetko preto, aby to fungovalo.

Do jadra možnej koalície patrí koalícia PS/Spolu, KDH, Za ľudí a SaS, teda strany, ktoré podpísali pakt o neútočení. Radíte do neho aj OĽaNO?

Čím menej subjektov, tým bude vláda stabilnejšia. Zatiaľ však preferencie nenaznačujú, že by ju mohli zložiť tri, štyri, ale ani päť strán. Viem si preto predstaviť, že by v nej bol aj Igor Matovič. Podstatné preto bude, aby sme si všetko poriadne vydiskutovali a dali to na papier. Všetko sa však ukáže po voľbách, lebo výsledky budú vo viacerých parametroch iné ako v prieskumoch.

V ktorých?

Nechcem spochybňovať prieskumy, lebo odzrkadľujú, čo sa práve deje. Polovička ľudí však stále nevie, koho bude voliť a rozhodovať sa bude až v posledných dňoch pred voľbami.

Zatiaľ sa však vieme oprieť len o prieskumy a podľa nich bude musieť súčasná opozícia okrem Igora Matoviča pribrať aj Borisa Kollára. Čo hovoríte o jeho výrokoch o drahej neveste, kedy ukazuje, že pri rokovaniach si bude klásť tvrdé podmienky a tým, že ho teraz nepozývate k stolu, tak vám to dá poriadne „vyžrať"?

Nemyslím si, že nám to dá „vyžrať" preto, že ho neprizývame k stolu. Sám sa nechce s nami rozprávať a popravde mne to takto osobne vyhovuje. Bol by som najradšej, keby prípadná vláda mohla vzniknúť bez neho.

Boris Kollár sa už viackrát vyjadril, že on nemá problém chodiť na stretnutia, kde ho pozvú.

Teraz sme v kampani a v podstate nemá zmysel o niečom rokovať. Uvidíte však, ako to bude po voľbách a vtedy bude mať zmysel otvárať nejaké rokovania.

Vaša koalícia má reálnu nádej, že bude zostavovať vládu. Tým pádom by ste boli ašpirant na premiéra. Trúfate si ukočírovať za jedným stolom bývalého prezidenta Kisku a politicky starších kolegov Hlinu, Sulíka, Matoviča a prípadne Kollára?

Strašne nerád by som sa pasoval do tejto role pred voľbami.. Ale keď sa dnes spoločne rozprávame, tak nemám pocit, že by som bol menejcenný.

Takže si na to trúfate aj napriek tomu, že nie ste dlho v politike?

Je to obrovská výzva, presne tak, ako keď sme zakladali stranu a stal som sa predsedom. Ale takýmto výzvam čelím celý život, veď svoju firmu som zakladal už na strednej škole. Vždy som mal však pred takýmito výzvami veľkú pokoru, a tak je tomu aj dnes.