28. 01. 2020 06:00 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Nečakaný premiér, ale aj odchod Fica z politiky. Pozrite sa, čo všetko môže spôsobiť krúžkovanie

Preferenčné hlasy budú pre niektoré strany smerodajné.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: TASR/Oliver Ondráš

V nasledujúcich voľbách bude rozhodovať každý jeden hlas. Do parlamentu sa totiž tlačí rekordný počet strán a viaceré sa pohybujú na hranici zvoliteľnosti. Pri tejto neprehľadnej situácii zrejme zamiešajú karty aj preferenčné krúžky, ktoré môžu dokonca zmeniť vnútrostranícke pomery.

„Dopad preferenčných hlasov je limitovaný pravidlami. V rámci celoštátneho obvodu je pre kandidátov s horším poradím pomerne náročné získať požadované tri percentá hlasov svojej strany, čo znižuje možný počet presunov," hovorí politológ Peter Spáč z Masarykovej univerzity v Brne.

Jednoducho povedané, v každej strane sa toto podarí len menšine kandidátov, a to zväčša len tým, ktorí sa nachádzajú na vyšších miestach kandidátky. Toto však nemusí platiť v týchto voľbách, ktoré budú predovšetkým o malých stranách.

„Dôvodom je skutočnosť, že reálnu šancu na parlamentné zastúpenie má osem až desať strán, z čoho logicky vyplýva, že väčšina parlamentných strán bude mať pomerne málo poslancov," doplnil Spáč.

V hre o premiéra je aj Beblavý

Okrem štandardného boja o hlasy voličov tak môžeme očakávať aj „podvedomý" preferenčný boj vo vnútri strán, ktorého dôležitosť si uvedomia až po voľbách.

„Viem si predstaviť, že by preferenčné hlasy upravili silové pozície v rámci koalície PS/Spolu, a v prípade, že by sa toto zoskupenie dostalo do vlády, tak by to mohlo mať dopad na personálne nominácie na ministrov a prípadne aj premiéra," vysvetlil Spáč.

„Ak by Miroslav Beblavý získal viac hlasov ako Michal Truban, čo je celkom realistický predpoklad, tak by v prípade, že by koalícia nominovala premiéra, toto mohlo zavážiť," doplnil a skonkretizoval politológ.

Ďalšou stranou, v ktorej by mohli preferenčné hlasy určiť jej smerovanie, je vládny Smer. Ak by získal Peter Pellegrini výrazne viac hlasov ako Robert Fico, strana by zrejme prestala byť rozpoltená v hodnotových, ale aj zahranično-spoločenských otázkach.

Odborník je však vo svojich vyjadreniach opatrnejší, pripúšťa však, že krúžky môžu rozhodnúť o ďalšej politickej budúcnosti dlhoročného predsedu.

„Dvojvládie" premiér a predseda strany v Smere napriek určitým kuloárnym informáciám funguje relatívne bez problémov a pri náznaku akéhokoľvek napätia Peter Pellegrini vždy prejavil vyššiu lojalitu k vlastnému predsedovi, než aby vyvolával vnútrostranícke konflikty. Je možné, že pre Roberta Fica by nižší počet hlasov znamenal jednoduchšiu cestu, ako sa stiahnuť z politiky," ozrejmil Spáč.

V špecifickej situácii je OĽaNO

Krúžky, samozrejme, hrajú už dlhodobo veľmi dôležitú úlohu v OĽaNO, ktoré svojich lídrov a súčasných poslancov stavia na koniec kandidátky. „K väčšiemu počtu posunov typicky dochádza v OĽaNO, ale tam sa o „vnútrostraníckej" situácii takmer ani nedá hovoriť," doplnil Spáč.

TIP: Matovičov ťah si osvojili viaceré strany. Čo si od neho sľubujú?

Pri ostatných stranách by podľa odborníka nemalo dôjsť k významným posunom.

„V stranách ako ĽSNS, Smer a Sme rodina budú posuny vzácne. Jediné výnimky môžu predstavovať kandidáti na 150. mieste u niektorých strán, napríklad ĽSNS (Milan Mazurek) a Za ľudí (Ján Benčík). Tieto prípadné presuny však nič s vnútorným prostredím strán nespravia," uzavrel politológ.

Komentáre ( 0)