04. 02. 2020 19:03 | BRATISLAVA/Rebeka Kosečeková

Virológ: Rozpoznať bežnú chrípku od koronavírusu sami nevieme. Taký prudký vývoj nik neočakával

Boris Klempa približuje, či sú medzi ohrozenými skupinami aj deti.

Virológ Boris Klempa.
Virológ Boris Klempa. Foto: TASR Archív BK

Počet obetí nového koronavírusu, ktorý má pôvod v čínskom meste Wu-chan, narastá. Ľudia po celom svete sa dostávajú denne k desiatkam najnovších správ o epidémii, ktorá sa objavila aj v Európe. Niektoré krajiny a letecké spoločnosti už rušia priame spoje do Číny, z ktorej evakuujú turistov. Aký priebeh nasledujúcich dní očakávajú odborníci a ako sa čo najefektívnejšie voči koronavírusu brániť, približuje virológ Slovenskej akadémie vied Boris Klempa.

Podľa najnovších správ si čínsky koronavírus vyžiadal vyše 420 obetí a ďalšie tisícky ľudí sú nakazených. Predpokladali ste krátko po vypuknutí koronavírusu takýto vývoj?

Nepredpokladali. Všetci mali pocit, že sa to tentoraz podchytilo oveľa skôr ako predtým pri SARS koronavíruse. Práve to bol dôvod pre optimizmus. Ďalším boli indície, že koronavírus sa šíri len priamo zo živočíšneho zdroja na človeka. Neskôr sa však ukázalo, že sa to šíri aj z človeka na človeka a bolo jasné, že počty prípadov pôjdu oveľa vyššie. Dnes už vieme, že sa šíri aj v prípade, keď sa u človeka ešte neprejavili príznaky ochorenia, no už je infekčný a môže vírus šíriť ďalej. Aj preto sa v prvotných fázach nevedelo, že sa vírus šíri.

Aké sú predpovede odborníkov na najbližšie dni?

Vždy sa dajú urobiť predpovede, ktoré sú postavené na nejakých predpokladoch. Či tieto predpoklady sú správne alebo nie, sa ukáže až neskôr. Jedna z podmienok je vedieť, aká časť z prípadov podozrenia zostane nerozpoznaných. Tento faktor hrá veľkú úlohu, no nevieme ho presne určiť. Ďalšou podmienkou je základný, takzvaný reprodukčný faktor R0. To znamená, koľko osôb v priemere nainfikuje jeden nakazený človek. Tam sa výpočty pohybujú medzi 1,8 až 3,8. Na základe takýchto parametrov sa dajú robiť predpoklady. Tie môžu, no nemusia zodpovedať realite.

Prečo nový koronavírus zabíja?

V smrteľných prípadoch prichádza k silnému vírusovému zápalu pľúc. Tie sú priamo zasiahnuté, dochádza k ich zlyhávaniu a postupne aj k zlyhávaniu ďalších orgánov. Čo teda zabíja, je ťažký zápal pľúc.

Koronavírus sa šíri rovnako a má veľmi podobné príznaky ako chrípka. Podľa čoho ich vieme rozpoznať?

Ani laik, ani odborník nedokáže sám rozlíšiť tieto dve ochorenia na základe príznakov. Vždy je potrebné spraviť laboratórny test a priamu detekciu vírusu.

Aký má priebeh liečba nakazeného človeka?

Liečba je takzvane symptomatická, teda podporná. Pacientovi sa lekári snažia uľaviť od príznakov, ktoré má. Znižuje sa horúčka, zabezpečujú sa tekutiny a v prípade ťažkého zápalu pľúc môže dochádzať k umelej ventilácii alebo mimotelovému okysličovaniu krvi. Riešia sa teda len príznaky, liečba nie je primárne zacielená voči vírusu. Pacientovi len pomáhame a čakáme, kým si s vírusom neporadí jeho imunitný systém.

Existujú informácie, že niektoré špecifické antivírusové látky pôvodne zamerané na iné vírusy sú účinné a mohli by sa použiť aj proti tomuto novému koronavírusu. Zatiaľ sú to však iba ojedinelé správy. Len po analýze vyššieho počtu použití takýchto látok sa ukáže, či sú také účinné, ako sa momentálne zdá.

Znamená to teda, že koronavírusu nepodľahne každý, kto je nakazený?

Určite nie, ani zďaleka. Aktuálne sa číslo úmrtí pohybuje okolo dvoch percent, teda dvaja mŕtvi zo sto nakazených. Aj toto číslo je dokonca pravdepodobne vyššie než realita, keďže mnoho prípadov ešte nie je rozpoznaných. Treba povedať, že pri doterajších smrteľných prípadoch išlo väčšinou o starších ľudí alebo osoby, ktoré majú iné, pridružené zdravotné komplikácie či inak oslabenú imunitu. Je to podobné ako pri víruse chrípky.

Sú okrem týchto skupín ohrozené aj deti?

Dát o deťoch je zatiaľ veľmi málo na jednoznačné závery. Zatiaľ sa zdá, že deti skôr znášajú túto infekciu lepšie ako dospelí. Sú totiž prípady, kedy boli detskí pacienti infikovaní a našiel sa vírus v ich tele, no nemali žiadne príznaky.

Ako sa môžeme chrániť?

Možnosti prevencie na úrovni jednotlivca sú rovnaké ako pri víruse chrípky. Predovšetkým vyhýbať sa kontaktu s chorými ľuďmi. Vo všeobecnosti pomáha aj veľmi časté umývanie rúk, či už pri chrípke alebo prípadne aj voči tomuto novému koronavírusu. Celkovo dobrý zdravotný stav napomáha tomu, aby sme sa mu úplne vyhli, alebo aby bol priebeh vírusu mierny.

Vakcínu sľubujú odborníci až o pár mesiacov.

Pri horizonte "pár mesiacov" treba hovoriť o „už o pár mesiacov“ a nie „až o pár mesiacov“. Aj keď vývoj vakcíny môže byť v dnešnej dobe veľmi rýchly, musí za ním nasledovať klinické testovanie bezpečnosti a účinnosti vakcíny, ktoré síce celý proces predlžuje, ale je nevyhnutné.

Na Slovensku sa zatiaľ žiadne podozrenie nepotvrdilo, rovnako ani v Česku. Nakazeného občana v karanténe však v utorok ráno ohlásilo už aj Belgicko, v Nemecku je počet nakazených viac ako desať. Zdá sa, že epidémia sa teda rozširuje aj po Európe. Naďalej platí, že sa nemusíme obávať?

Pri šírení v Európe treba rozlišovať dve situácie. Prvá je, keď ide o importovaný prípad - človek príde z Číny a prinesie si so sebou tento vírus. Vtedy máme pocit, že je koronavírus už aj v Európe. No pokiaľ je prípad rozpoznaný a človek je v izolácii, je to dobré. Po druhé, treba dávať pozor, aby neprišlo k lokálnemu nekontrolovanému šíreniu. A na základe mojich údajov k takému zatiaľ nedošlo. Všetky prípady, ktoré sú v Európe, boli zachytené rýchlo a včas.