24. 02. 2020 15:42 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Ľudí počas silného vetra zaskočili vysoké nočné teploty. Odborníci vysvetlili, čo sa udialo

Podľa nich nebol problém teplotný výkyv, ale výška teploty.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: tvnoviny.sk TASR

Slovenskom sa prehnal poriadne silný vietor. Pustošil, čo mu prišlo do cesty, našťastie, napáchal len materiálne škody. S vetrom však prišla aj jedna anomália. Teploty sa vo večerných až nočných hodinách totiž vyšplhali k 17 stupňom.

„Nad juhovýchodným Poľskom sa v noci z nedele na pondelok prehlbovala tlaková níž a pred studeným frontom k nám prúdil prechodne aj teplý vzduch. A keďže sa ten vietor otáčal z juhozápadného na západný až severozápadný, tak to spôsobilo, že teplota večer namiesto toho, aby klesala, tak stúpala. Aj napriek tomu, že fúkal silný vietor," vysvetlil klimatológ Pavol Faško zo SHMÚ.

Teplotné anomálie zaznamenali na celom Slovensku 

Nešlo len o lokálny jav. Vysoké teploty a teplotné rozdiely zaznamenali meteorologické stanice naprieč celým naším územím.

„Príčinou oteplenia bol prechod teplého frontu. Je to pekne vidieť na všetkých teplotných krivkách a nielen v Bratislave, ale aj na ostatných staniciach po Slovensku," uviedol meteorológ Jozef Iľko.

Napríklad na stanici Bratislava - Ivanka bolo v nedeľu podvečer „len" desať stupňov. S príchodom vetra sa teplota začala zvyšovať. Približne o desiatej hodine večer dosiahla svoje maximum, a to viac ako 17 stupňov.

Rovnaká situácia s teplotnými výkyvmi, ale s časovým oneskorením, sa zopakovala aj na strednom (Sliač) a východnom Slovensku (Košice).

graf2.jpg

Na vysoké teploty vystrašene až pobúrene reagovali aj ľudia. Mnohí ihneď začali na sociálnych sieťach zdieľať obrázky s teplomermi.

„Počasie sa naozaj zbláznilo. Večer o 21.50 h bolo v Bratislave 17 stupňov," napísal Zoltán. Pridali sa aj ďalší, ktorí postupne pridávali nadpriemerné teploty z ostaných slovenských miest.

Teplotné rozdiely sú bežné, ale výška teploty je abnormálna

Zaujímavosťou je, že ortuť teplomera v krátkom časovom horizonte výrazne vyskočila nahor. Teplota sa potom na nejaký čas ustálila a následne výrazne poklesla. Nadránom sa už blížila k nule.

„Ranná teplota bola určite kontrastná oproti tej večernej. Napríklad V Stupave na Záhorí teplota ráno vystúpila len pár stupňov nad nulu. Toto spôsobilo, že sme sa dostali do chladnejšej vzduchovej hmoty. A keďže teplota klesla z nočných 17 stupňov až na tri stupne, tak to bolo naozaj citeľné," povedal Faško.

Takéto náhle teplotné rozdiely sú vraj bežné v každom ročnom období. Meteorológovia skôr za výnimočné považujú práve abnormálne vysoké teploty.

„Určite ide o výnimočnú teplotu na konci februára," uzavrel Iľko.

Komentáre ( 0)