26. 03. 2020 06:00 | BRATISLAVA/Rebeka Kosečeková

Mesto je prázdne, zdravotníkom tlieskame každý jeden večer, hovorí Patrik žijúci v Madride

Slovák opísal, ako sa po vypuknutí koronavírusu zmenil život v Španielsku.

Zdravotný personál reaguje na potlesk z balkónov.
Zdravotný personál reaguje na potlesk z balkónov. Foto: TASR/AP Photo/Manu Fernandez

V súvislosti s novým koronavírusom SARS-CoV-2 patrí Španielsko k najkritickejším oblastiam sveta. Aktuálne je krajinou so štvrtým najvyšším počtom nakazených pacientov, oficiálne štatistiky hlásili v utorok popoludní vyše 47 000 nakazených ľudí. Od polovice februára, kedy sa nákaza začala šíriť, sa vyliečilo 5 300 ľudí.

Od vypuknutia nákazy pribudlo v Španielsku dosiaľ najviac prípadov v utorok, a to o takmer 7 000 nakazených.

Španielsko je tak po Taliansku najviac zasiahnutou krajinou v Európe, aj tu už predbehli v počte úmrtí Čínu. Chorobe COVID-19, ktorú koronavírus spôsobuje, tu podľahlo už viac ako 3 400 osôb.

Najhoršia situácia je v hlavnom meste Madrid, kde evidujú viac než polovicu zo všetkých obetí. Súčasnú situáciu v Španielsku nám priblížil Slovák Patrik, ktorý v tejto metropole žije a pracuje približne dva a pol roka. Býva blízko centra mesta, do práce v inej časti španielskej metropoly cestuje denne približne 30 minút mestskou dopravou.

Takmer prázdna ulica Paseo de la Castellana, jedna z hlavných ciest v Madride.
Takmer prázdna ulica Paseo de la Castellana, jedna z hlavných ciest v Madride. Foto: TASR/AP Photo/Manu Fernandez
 

Patrik je zamestnaný v americkej korporátnej firme, ktorá distribuuje elektronické súčiastky do celého sveta a svoje pobočky má po celom svete. Okrem Madridu sa nachádza aj v talianskom Miláne.

Práve tam pred vyše dvoma týždňami museli zavrieť a zaviesť režim home office. V okolí jedného z pracovníkov sa totiž potvrdila nákaza koronavírusom, a tak všetci začali v tejto pobočke pracovať z domu.

Opatrenia prijala krátko nato aj pobočka v Madride. „Keďže chodím do práce verejnou dopravou ako jeden z mála vo svojom kolektíve, šéfka mi navrhla, že ak chcem, môžem pracovať z domu. No už v ten deň popoludní prišlo nariadenie, podľa ktorého sme mali povinný home office úplne všetci," vysvetľuje Patrik.

Bolo to pár dní predtým, ako španielsky premiér Pedro Sánchez v polovici marca vyhlásil v krajine stav núdze. Situácia sa v tom čase v Španielsku zhoršovala zo dňa na deň a počet nakazených pacientov stúpal denne po stovkách.

 

V potravinách platia prísne pravidlá

V polovici marca, predtým, ako stav núdze vošiel do platnosti, sa Patrik rozhodol spraviť väčší nákup. V menšom supermarkete pri svojom dome už nenachádzal základné potraviny, zašiel do veľkej predajne. Podobne uvažovali aj ostatní, v obchode bolo veľa ľudí, niektorí pred sebou tlačili aj dva veľké nákupné košíky.

„V živote som nevidel stáť toľko ľudí v radoch pri pokladniach, obchod bol preplnenejší ako pred Vianocami. No napriek tomu nebol problém s nedostatkom tovaru," hovorí Patrik s tým, že ešte stále sa našli aj skupiny posedávajúcich v madridských baroch či reštauráciách.

Od soboty 14. marca sú v Španielsku zatvorené všetky obchody. Otvorené zostali iba potraviny a lekárne, kde platia prísne opatrenia.

Španieli musia čakať na vstup do predajne, pretože je tam povolený iba určitý maximálny počet nakupujúcich naraz, dodržiavať bezpečnú vzdialenosť, dezinfikovať si ruky a nasadiť si ochranné rukavice, ktoré od pracovníkov ochranky dostane každý zákazník. Podobne ako na Slovensku aj v Španielsku tieto prevádzky obmedzili otváraciu dobu a večer zatvárajú skôr.

Ľudia sa obchádzajú oblúkom

Je známe, že Španieli sa veľmi radi stretávajú. Patrik hovorí, že napriek tomu tieto opatrenia vo všeobecnosti prijali a rešpektujú. S výnimkami platí zákaz vychádzať a opúšťať svoje domovy. „Ulice sú prázdne od rána do večera. Vždy, keď idem vyvenčiť psa, je situácia rovnaká. A keď sa náhodou s niekým stretnem, hneď sa snažíme vyhnúť jeden druhému," približuje.

Aj polícia sleduje situáciu v Madride prísne. Patrik bol dokonca svedkom hádky medzi policajtmi a mužom, ktorý si do miestnej večierky zašiel kúpiť slané čipsy v neskorých hodinách. „Zbadali ho policajti v dvoch autách a kričali po ňom, či to, čo si kúpil, patrí medzi nevyhnutné veci," opisuje Patrik.

Patrik (vpravo) s priateľmi pred Kráľovským palácom v Madride.
Patrik (vpravo) s priateľmi pred Kráľovským palácom v Madride. Foto: Instagram.com/patrickgsk
 

Keď sa v ľudia v Španielsku rozhodnú v týchto dňoch nakupovať iné ako základné potreby do domácnosti či potraviny, nepochodia. „Rodičia kolegyne si chceli zaobstarať materiál na stavbu pece, no neúspešne," približuje Slovák žijúci v Madride. Dodáva, že za porušenie zákazu vychádzania policajti dávajú aj pokuty, a to najmä tým, ktorí vonku športujú.

Taxíky v Španielsku aktuálne vypomáhajú s prevážaním ľudí do nemocníc. Donášku jedla niektoré spoločnosti stopli už v počiatku šíriacej sa nákazy. Niektoré fungujú, platiť je možné iba bezkontaktne a cez internet.

Potlesk každý večer

Každý večer o ôsmej hodine v Madride tlieskajú zdravotníkom, ktorí liečia pacientov v nemocniciach.

Nakazení koronavírusom sú aj v tejto skupine. Celkom je v Španielsku okolo 4 000 zdravotníkov s ochorením COVID-19, čo predstavuje približne deväť percent zo všetkých prípadov a toto číslo stále rastie. Médiá informujú o kolabujúcom zdravotníctve, čo potvrdzujú aj zábery z jednej z madridských nemocníc.

Španieli vzdávajú hold zdravotníkom za ich prácu každý jeden večer hromadným potleskom. Prejav úcty v podobe transparentov či španielskych vlajok je viditeľný aj na oknách či balkónoch. Niektoré majú aj nápisy „Ďakujem, zostávam doma".

'Ďakujem, zostávam doma' visí aj na madridskej radnici
'Ďakujem, zostávam doma' visí aj na madridskej radnici Foto: TASR/AP Photo/Bernat Armangue
 

Blíži sa Veľká noc, ktorú aj v Španielsku oslavujú vo veľkom. Patrik hovorí, že tento rok budú kresťanské sviatky iné ako obvykle. Španieli ich na rozdiel od Slovákov slávia vo štvrtok, v piatok a cez víkend. Tento rok pripadli na 9. až 12. apríl.

„Núdzový stav tu musí platiť aj počas Veľkej noci. Španieli počas sviatkov radi cestujú a navštevujú rodiny a známych. To v tejto situácii vôbec nebude možné," dodáva Patrik. Španielska vláda, ktorú za nedostatočné a neskoré opatrenia kritizuje opozícia, zákaz vychádzania tak skoro rušiť neplánuje.

Patrik pozorne sleduje aj situáciu na Slovensku. Podľa neho boli opatrenia prijaté včas a sú správne. Podobne ako u nás ani v Španielsku zatiaľ neexistuje presný termín, kedy sa život vráti do bežných koľají.

Komentáre ( 0)