01. 04. 2020 17:44 | BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Anketa: Čo hovoria na blackout učitelia, železničiari, sociologička či US Steel?

"Vypnutie" krajiny môže mať aj negatívne dopady a nemusí vyriešiť epidémiu, myslia si odborníci.

Vyľudnené Hlavné námestie v Bratislave.
Vyľudnené Hlavné námestie v Bratislave. Foto: TASR

Premiér Igor Matovič hovorí, že jedným z riešení boja proti koronavírusu môže byť aj tzv. blackout, teda úplné "vypnutie" krajiny.

Na minimum by sa znížila mobilita ľudí, dodržiavala by sa prísna disciplína a fungovalo by vojenské zásobovanie. Takýto dočasný stav by podľa neho umožnil čo najrýchlejšie naštartovať ekonomiku, ktorá za súčasnej situácie bude dlhodobo trpieť.

Aby vláda mohlo k tejto verzii pristúpiť, musela by vyhlásiť výnimočný stav.

Opýtali sme sa niekoľkých osobností, čo na tento nápad hovoria a aké následky by to mohlo mať pre ich profesiu či krajinu.

Ján Bača, hovorca US Steel

"Nevieme, čo presne je v tomto prípade spojené so slovom blackout. Hovorí sa o „vypnutí“ celého Slovenska. Musíme upozorniť na to, že veľká časť hutníckych prevádzok sa nedá vypnúť. Vypnutie môže totiž znamenať ich trvalé poškodenie či zničenie. Nechceme však preberať v médiách takéto vážne veci, preto netrpezlivo očakávame, kedy pán premiér zareaguje na výzvu zamestnávateľov a vypočuje si ich názor na takéto návrhy a zváži ďalekosiahle riziká, ktoré z toho vyplývajú."

František Zaparanik, Odborové združenie železničiarov

"V prvom rade musíme vedieť, kedy to bude vyhlásené. To sa nedá vyhlásiť zo dňa na deň. Dospejeme len k tomu, že ľudia sa nahrnú do obchodov a budú nakupovať potraviny. Ten, kto blackout chystá, to má najprv pripraviť. Inak to vyvolá len paniku. Niekto vypustí nejakú informáciu a potom dá o tom robiť prieskum? Je to vrchol nezodpovednosti."

Martin Vlachynský, INESS

"Úvahy o blackoute považujeme za predčasné a nepodložené žiadnymi faktami. Pre nízku mieru testovania netušíme, ako rýchlo sa vírus na Slovensku šíri, preto by som sa viac spoliehal na český model, ktorý ukazuje oveľa nižší vrchol nákazy, než predpovedá slovenský model. Blackout bude extrémne drahý. Každý týždeň bude Slovensko stáť minimálne miliardu eur a jeho efektivita je otázna. Nákaza sa počas neho môže šíriť v rámci rodín či cez zdravotnícke zariadenia.

Musíme rátať s tým, že nákaza sa bude v nasledujúcich mesiacoch k nám opakovane vracať aj zo zahraničia. Budeme každý mesiac vyhlasovať nový blackout? Blackout naviac sťaží vytvorenie toho, čo malo byť vytvorené už včera: systému masívneho testovania. Česi včera za jediný deň otestovali 6000 ľudí, my sme za mesiac otestovali 9000. To je jediné dlhodobé riešenie."

Vladimír Crmoman, Slovenská komora učiteľov

"Tieto dni musíme učiť z domu, ale učiteľ si môže ísť aspoň na pár hodín do školy po nejaké veci, ak ich potrebuje. Počas blackoutu by museli byť školy zrejme úplne zavreté. Nemohol by tam ísť ani školník, ani riaditeľ, ani účtovníci. Podľa mňa by to výrazne skomplikovalo ukončenie školského roka a tým pádom by sa nemohli robiť napríklad ani prijímačky.

Avšak vyzerá to tak, že prísne opatrenia prinášajú ovocie. Blackout by bol primeraný, keby sa na nejakom mieste nekontrolovateľne rozbehla epidémia. Myslím si, že v takom prípade je na mieste blackout, ale skôr lokálny, teda len v mieste epicentra nákazy. Podobne to robia aj iné krajiny a musia to robiť, lebo iné riešenie už nie je. My v takom stave nie sme a vyzerá to tak, že nákazu dostávame pod kontrolu."

Oľga Gyarfášová, sociologička

"Sociálne a psychologické dopady blackoutu sa nedajú odhadnúť, dnes nevieme ani odhadnúť, aké účinky bude mať súčasná miera sociálnej izolácie. Bol by to obrovský sociálny experiment "in vivo", ktorý ide ešte ďaleko za hranice toho, čo zažívame dnes.

Hlavne som však zatiaľ nepočula jednoznačný názor odborníkov, že by blackout problém so šírením vírusu spoľahlivo vyriešil, že by to naozaj stálo za to. A hlavne sa mi nepáči, že by sa o jeho prípadnom zavedení malo rozhodovať na základe nejakej konzultácie s občanmi, ankety či nejakým prieskumom. Áno, je dôležité, najmä pri veľkých rozhodnutiach, poznať názor verejnosti, vysvetľovať, zdôvodňovať, komunikovať, aj politické rozhodnutia robiť inkluzívne, ale neprenášať zodpovednosť rozhodovania na občanov."

Lekárske odborové združenie

"Otázne je, čo to vôbec znamená a či je to realizovateľné. Ťažko predpovedať, čo by to prinieslo, keď nevieme ani, čo to znamená. Každopádne my budeme naďalej chodiť do práce a čakať na pacientov. Lekárov by sa blackout dotkol minimálne."

Komentáre ( 0)