09. 04. 2020 12:06 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Spoveď šéfa ÚVO: Koronavírus neprirovnávajte k chrípke, moje telo s ním bojuje už týždne

U Miroslava Hliváka sa prvé príznaky koronavírusu prejavili 19. marca, u jeho ženy ešte skôr.

Na snímke predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Miroslav Hlivák
Na snímke predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Miroslav Hlivák Foto: TASR/Pavol Zachar

Šéf Úradu pre verejné obstarávanie Miroslav Hlivák v otvorenom rozhovore povedal, ako bojoval spolu so svojou ženou so zákerným koronavírusom. Tvrdí, že mu choroba dala poriadne zabrať a upozorňuje, že by sme COVID 19 nemali porovnávať s obyčajnou chrípkou.


Kedy ste začali tušiť, že ste infikovaný koronavírusom?

Príznaky ochorenia sa mi prejavili 19. marca. Päť dní som mal vysoké horúčky 38-39°C, zimnicu a bolesti svalov, kĺbov a hlavy. Volal som na úrad regionálneho zdravotníctva, vylúčili cestovateľskú anamnézu a odporučili mi domácu liečbu. Testy na koronavírus mi však nenariadili. Keď mi príznaky ustúpili, zvažoval som fyzický návrat do práce. No chcel som si byť istý svojím zdravotným stavom a tak som išiel na testy 28. marca. Na moje prekvapenie som hneď na druhý deň, v nedeľu, dostal telefonát, že test je pozitívny.

Viete, kde ste sa mohli infikovať?

Netuším, podľa úradov som sa mal infikovať na Slovensku. Viete, najskôr totiž ochorela moja manželka. 13. marca sa začala cítiť zle, dostala teploty a pociťovala tlak v hrudníku. Preto som preventívne zostal doma, z domu som teda pracoval od 13. marca. Kontaktovali sme príslušný úrad, nariadili jej len domácu liečbu. Následne som ochorel aj ja. Ako som spomínal, 19. marca sa u mňa prejavili príznaky ochorenia. Mne príslušný úrad v tom čase odporučil to, čo manželke.

Čo vám prvé napadlo, keď ste zistili, že máte koronavírus?

Bol som šokovaný. Do poslednej chvíle si totiž nahovárate, že vás sa to netýka a nie je žiaden dôvod na nejaké obavy.

Spomínali ste, že pozitívny test mala aj vaša žena. Ako u vás doma vyzerala karanténa?

Od momentu, ako manželka ochorela som obmedzil kontakt s cudzími ľuďmi a pracoval som výlučne z domu, zostal som preventívne v izolácii. Ďakujeme za pomoc blízkym priateľom, ktorí nám celé tieto dni robia nákupy. Ďakovné slová by som adresoval aj rodine a všetkým, ktorí nás podporujú, želajú zdravie a pomáhajú nám.

Miroslav Hlivák s rodinou počas volieb
Miroslav Hlivák s rodinou počas volieb Foto: Archív M.H.
 

Kedy sa asi vrátite späť do úradu, resp. do bežného života?

Verím, že čoskoro sa budem môcť fyzicky vrátiť do práce. Ešte predtým nás však čakajú testy. Podstúpiť by sme ich mali v najbližších dňoch a následne lekári určia, čo ďalej. Najradšej by som mal toto obdobie už za sebou. Musím však upozorniť, aby nikto tento vírus nepodceňoval a naďalej bol disciplinovaný. Pozrite sa, my sme relatívne mladí ľudia, štyridsiatnici. Zdravo sa stravujeme, pravidelne športujeme a vírus nás napriek tomu potrápil. Nie je to ako bežná chrípka, cítim, že s ním telo stále nejakým spôsobom bojuje, ešte donedávna sa mi z ničoho nič zvýšila teplota, cítil som sa slabo. Neviem si predstaviť, ako na vírus reagujú rizikové skupiny obyvateľstva. Na druhej strane nechcem nikoho vystrašiť, len zdôrazniť, že by sme nemali poľaviť z disciplíny, lebo si môžeme zavariť na problém, ktorý by nás všetkých mohol veľmi mrzieť.


Všetky dôležité informácie o koronavíruse nájdete TU.