14. 04. 2020 10:50 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Politológ: Matovičov občasný plač nevnímam ako slabosť, jeho problém sa skrýva inde

Radoslav Štefančík z Ekonomickej univerzity v rozhovore hodnotí počínanie si novej vlády.

Predseda vlády Igor Matovič
Predseda vlády Igor Matovič Foto: TASR/Jaroslav Novák

Vláda nikdy v histórii Slovenska neprevzala moc v takto ťažkej situácii. Celý štát sa nesústreďuje na nič iné, len na boj pri zákernému koronavírusu. Podľa politológa Radoslava Štefančíka to premiér Igor Matovič zvláda, upozorňuje však na viacero vecí, ktorým by sa mal on, ale aj jeho koaliční partneri vyhýbať.


Viem, že sa novej vláde dáva 100 dní, ale teraz máme výnimočnú situáciu. Ako sa Igor Matovič chopil funkcie premiéra?

Ako žiadny iný predseda vlády v histórii Slovenska. Prebral moc v období pandémie, neľahkej situácie, ktorá ovplyvňuje všetky jeho doterajšie rozhodnutia. Človek, ktorý si vybudoval povesť protikorupčného bojovníka, musí teraz riešiť otázky života a smrti. Určite mu tú funkciu v súčasnosti nikto nezávidí. Musí robiť nepopulárne opatrenia, a to pre človeka, ktorý chcel vládnuť cez ankety a internetové hlasovania, určite nie je príjemné. Ale snáď už medzitým pochopil, že zodpovedný premiér sa nemôže rozhodovať na základe emócií nespokojného obyvateľstva.

Nielen opoziční politici, ale aj viacerí komentátori mu odkazujú, že to prestáva zvládať. Ako to vnímate vy?

Nemá to jednoduché, ale nemyslím si, že to nezvláda. Pevne verím, že má okolo seba špičkových odborníkov a tí ho navedú na správne riešenia. Dôležité je, aby ich počúval. To, že si niekedy poplače, je len dôkazom inej povahy, než sme doteraz boli zvyknutí, napríklad u Roberta Fica. Ale jeho verejné citové poryvy nie sú dôkazom jeho slabosti. Na druhej strane by si mal uvedomiť, že neustále kritizovanie bývalého predsedu vlády Petra Pellegriniho k ničomu pozitívnemu nevedie a zvaľovať vinu na iných ľudí za nezvládnutie niektorých rozhodnutí, ako napríklad cestných kontrol pred veľkonočnými sviatkami, nie je dobrou vizitkou rozhodného premiéra.

Diskutovaná je aj jeho komunikácia prostredníctvom Facebooku. Na jeho profile sa objavujú veľakrát až príliš neformálne statusy a fotky (napr. vyzuté topánky na krízovom štábe atď.). Je to podľa vás vhodné?

Určite nie. Igor Matovič je tretí najvyšší ústavný činiteľ, v čase pandémie prakticky najdôležitejší politik. Fotku svojich ponožiek môže posielať svojej manželke ako súkromná osoba, je to predsa len neškodná úchylka. Ale ako predseda by sa mal držať určitého rámca a nezhadzovať dôležitosť funkcie, ktorú zastáva.

TIP: Spoveď šéfa ÚVO: Koronavírus neprirovnávajte k chrípke, moje telo s ním bojuje už týždne

Okrem neštandardných postov však naďalej odkazuje aj svojim koaličným parterom štipľavé odkazy. Na jeho obranu, tí robia to isté. Čo to svedčí o novej vláde?

Toto sa dalo očakávať bez ohľadu na to, či tu máme pandémiu alebo nie. Robili to predtým, robia to aj teraz. Nesmieme zabúdať, že podiel na páde Radičovej vlády má Igor Matovič rovnaký ako Richard Sulík. Často sa koniec Radičovej vlády vyčíta iba Sulíkovi, ale Matovič má na jednofarebnej vláde Smeru rovnakú zásluhu ako šéf SaS. Vyzerá to tak, že sa nepoučili a aj ďalej robia školácke chyby, ktoré verejnosť vníma citlivo. Igor Matovič by si mal uvedomiť, že koaličná vláda nie je jeho eseročka, podobne ako OĽaNO. Nemožno ju riadiť podobne despoticky, ale musí načúvať aj všetkým svojim partnerom. A zástupcovia koaličných strán by si mali uvedomiť, že ak sa vláda na niečom dohodne, majú to s pokorou rešpektovať a nevyvolávať svojimi statusmi na sociálnych sieťach nestabilitu vládnej koalície. Takto sa im to totiž môže rozpadnúť ešte pred skončením tohto legislatívneho obdobia.

Naposledy sa strhla facebooková prestrelka medzi ním a Richardom Sulíkom za spomínané policajné kontroly. Začínajú byť ich vzťahy naštrbené?

Chcel by som povedať, že ide o bežný stav v rámci koalície, keby som nepovažoval Matoviča za neriadenú strelu. V politike existujú tri stupne nepriateľstva. Nepriateľ, veľký nepriateľ a stranícky kolega. Koaličný partner je teda na tom ďalšom, štvrtom stupni. Nemali by sme si myslieť, že politici spolu vládnu, lebo sú priatelia. Každý z nich má svoje záujmy, každý má svojich voličov a musí s nimi komunikovať. Obávam sa však, že voliči SaS sú nastavení tak, že chcú vidieť výraznú zmenu po 12 rokoch vlády Smeru a nebudú tolerovať takéto žabomyšie vojny v rámci koalície. Sulík nemusí byť s Matovičom kamarát, ale ak majú jeden voči druhému nejaké výhrady, majú to riešiť mimo sociálnych sietí.

Okrem prestreliek vláda prijíma aj množstvo socio-ekonomických opatrení. Komunikuje ich vláda ľuďom dostatočne a zrozumiteľne?

Určite dostatočne, možno až priveľa. Pochybnosti mám však o ich zrozumiteľnosti. Je evidentné, že manažovanie tlačoviek členov vlády nie je na dobrej úrovni. Ak minister školstva niečo oznámi, čo predseda vlády následne spochybní, nie je to dobrou vizitkou pre celú vládu. To isté sa stalo s kontrolou vozidiel na hraniciach okresov počas pracovného dňa pred veľkonočnými sviatkami. Premiér má sedieť za rokovacím stolom a rokovať, prípadne riešiť situáciu v teréne. Určite nie diskutovať hodinu, dve s novinármi. Vnútri vlády si tiež musia komunikáciu s verejnosťou manažovať lepšie, lebo niekedy pôsobí dosť chaoticky.

TIP: Tlmočí do posunkového jazyka: Sulíka ukazujeme ako supermana, Ficov posunok pobavil aj mňa

Pri koronakríze je badať, ako by sa vláda rozdelila na dva bloky, a to OĽaNO, Sme rodina a Za ľudí, SaS. Prekvapuje vás to?

Zrejme pôjde len o dočasný jav, ktorý sa týka riešenia konkrétnych problémov. Viem si predstaviť, že po čase prídu ďalšie otázky, kde sa budú sily vnútri koalície preskupovať.

Môžeme očakávať v najbližších týždňoch aj vážnejšie vládne krízy?

To bude závisieť od toho, ako sa bude vyvíjať situácia s riešením problémov pandémie. Iné otázky sú v súčasnosti druhoradé. V každom prípade by si koaliční partneri mali uvedomiť, že vo vláde ťahajú za jeden povraz a akékoľvek vnútrokoaličné opozície nie sú v dnešnej situácii na mieste.


TU si môžete pozrieť aj naše ďalšie zaujímavé témy, ktorým sme sa venovali.

Komentáre ( 0)