07. 05. 2020 06:00 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Zostanú zatvorené obchody v nedeľu natrvalo? Obchodníci nie sú proti, majú však tieto podmienky

Naposledy sa o tomto návrhu uvažovalo pred tromi rokmi, keď začal platiť zákon o zatvorených obchodoch počas sviatkov.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Slovensko v stredu vstúpilo do ďalších dvoch fáz uvoľňovanie ekonomiky. Otvorilo sa teda oveľa viac prevádzok a služieb, ľudia musia stále dodržiavať prísne hygienické opatrenia. Obchody však zostanú naďalej v nedeľu zatvorené. Dokonca sa začína hovoriť o tom, že by to takto mohlo zostať aj po korone.

Predseda vlády Igor Matovič je nedeľnému pokoju v obchodom naklonený. Viackrát to zopakoval vo svojich výstupoch, naposledy v utorok po zasadnutí krízového štábu.

„Kým nie je oznámená zmena, platí pôvodný stav, čiže v nedeľu sú naďalej obchody zatvorené. Takže predpokladám, že sa to zmení na konci koronakrízy. Ale dúfam, že to vydrží aj dlhšie," povedal Igor Matovič.

Ukazuje sa, že nie všetci v koalícii by takýto návrh pozitívne prijali. Ešte koncom apríla totiž predseda vlády prezradil, že opačný postoj majú v SaS. Potvrdzujú to napokon aj slová predsedu výboru pre financie a rozpočet Mariána Viskupiča.

„Som proti zákazu nedeľného predaja. Zákazy len málokedy niečo vyriešia. Vždy je najlepšia sloboda voľby. Umožniť všetkým obchodníkom skutočne slobodne sa rozhodnúť, či chcú mať v nedeľu otvorené alebo nie (aj v obchodných centrách). Sloboda je najlepšie riešenie aj na strane zákazníka. Kto nechce, nemusí ísť v nedeľu do obchodu," uviedol na sociálnej sieti.

Obchodné reťazce by sa so zákazom zmierili, musia však vedieť detaily

Čo na to samotní obchodníci? Vyzerá to tak, že ani oni do tejto diskusie neprinášajú jednotný pohľad.

„V rámci obmedzenia nedeľného predaja po kríze nezastávajú členovia SAMO jednotný názor, preto bude každý člen v tejto veci komunikovať individuálne. V prípade, že sa vláda alebo koaličná rada dohodne na zavedení takejto regulácie, tak rozhodne chceme byť účastníkom tejto diskusie, reprezentovať pohľad obchodníkov a konštruktívnym dialógom prispieť k jej spravodlivému nastaveniu," uviedol Martin Krajčovič, predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu, ktorá združuje najväčšie obchodné reťazce.

TIP: Vráti sa opäť rovná daň? Vláda nad ňou reálne uvažuje, nie všetci sú nadšení

Tie sme preto osobitne oslovili s otázkou, ako by prijali zákon, ktorý by im nariadil, aby mali v nedeľu zatvorené.

Napríklad reťazec Billa by s takýmto opatrením nemal veľký problém. Má však určité podmienky.

„Ak bude upustené od všetkých ostatných opatrení, ktoré sú momentálne v obchode zavedené, ako je napr. regulácia na m2, hodiny pre seniorov či zatvorenie obchodných centier, sme otvorení k diskusii na túto tému. Máme skúsenosti z minulosti, kedy sme si tak my, ako aj naši zákazníci museli zvyknúť na zatvorené obchody počas sviatkov. Zákazníci preorientovali svoje nákupy v dni pred sviatkom alebo po ňom. Nepredpokladáme, že by to malo výraznejší vplyv na našu spoločnosť," ozrejmila hovorkyňa spoločnosti Kvetoslava Kirchnerová.

Podobne je na tom aj Kaufland, ktorý zasa požaduje, aby zákaz predaja platil pre všetkých.

„Ak nariadenie o zatvorení predajní počas nedieľ bude platiť naďalej pre všetkých bez výnimky, považujeme takéto opatrenie za prijateľné. Zamestnanci tak budú mať možnosť tráviť nedele s rodinami, na druhej strane však prídu o príležitosť navýšiť si mzdu o príplatok za nedeľu," uviedla hovorkyňa reťazca Lucia Langová.

Odbornej diskusii sa nevyhýba ani Lidl, obchody však musia byť jej súčasťou.

"Aktuálny zákaz nedeľného predaja bol prijatý ako jedno z opatrení proti šíreniu nového koronavírusu. Ak by toto opatrenie malo mať platnosť po skončení mimoriadnej situácie, malo by sa tak stať po širokej odbornej diskusii aj za účasti predstaviteľov obchodu. Takejto diskusii sa nebránime. V prípade schválenia takéhoto zákazu však musí platiť pre všetky predajné formáty bez rozdielu zamerania či veľkosti predajnej plochy, aby nevznikali konkurenčné výhody pre účastníkov trhu a nedochádzalo k diskriminácii jednotlivých obchodníkov," uviedol zasa hovorca Lidla Tomáš Bezák.

Oslovili sme ešte Tesco. Keď dostaneme stanovisko, správu budeme aktualizovať.

COOP Jednota v Trnave má už dva roky v nedeľu zatvorené

Zaujímavým javom je COOP Jednota, teda jej trnavská pobočka, ktorá k ukončeniu nedeľného predaja pristúpila už pre dvomi rokmi. K tomuto rozhodnutiu ju viedlo viacero dôvodov. Prioritne išlo o nerentabilnosť, keďže pre veľkú väčšinu týchto predajní bol predaj v nedeľu stratový.

„Už dlhé roky sa vo všetkých COOP Jednotách na Slovensku snažíme presadiť zákon o zákaze nedeľného predaja, ako je to v mnohých západných štátoch. V tomto smere máme i plnú podporu odborárov. V našich predajniach pracujú takmer výlučne ženy - matky, ktoré majú svoje rodiny a chcú s nimi tráviť aspoň nedele. Zákaz predaja v nedeľu by určite tiež prispel k riešeniu problému dnešnej doby, ktorý sa nazýva 'kríza rodiny', ako aj rad ďalších vecí, ktoré z toho vyplývajú," povedal v roku 2018 vtedajší predseda predstavenstva COOP Jednota Trnava Bohuslav Uváčik.

TIP: Gastrolístky alebo hotovosť? Vláda si naplánovala zásadnú zmenu

Jeho slová aj v súčasností odborári potvrdzujú, ktorí zatvorené obchody v nedeľu tiež dlhšiu dobu presadzujú.

„KOZ SR je zástancom toho, aby boli ponechané zatvorené prevádzky v nedeľu aj po skončení pandémie. Maloobchodný predaj totiž neposkytuje také služby, ktorých neposkytnutie by v prípade zatvorenia prevádzok ohrozilo život alebo zdravie občanov," uviedla hovorkyňa Konfederácia odborových zväzov Martina Nemethová.

To, že ide o správny postoj, má podľa nich dokazovať aj zatvorenie obchodov počas sviatkov.

„Už platný zákaz maloobchodného predaja počas sviatočných dní považujeme za prejav vzájomného porozumenia naprieč politickým spektrom, medzi zamestnávateľmi, zástupcami zamestnancov, zamestnancami a širokou verejnosťou. Obmedzenie práce v obchode počas sviatočných dní bolo jedným z krokov na zosúladenie rodinného a pracovného života a v konečnom dôsledku pomohlo čiastočne zatraktívniť toto povolanie," doplnila Nemethová.

Ľudia si pomaly zvykli, väčšine by neprekážali natrvalo zatvorené obchody v nedeľu

Analytik obchodu Ľubomír Drahovský hovorí o legitimite oboch pohľadov. Na jednej strane je množstvo pracujúcich, ktorí si radi privyrobia aj v nedeľu, keďže majú nárok na príplatky. Navyše, je aj skupina spotrebiteľov, ktorá preferuje práve nedeľné nakupovanie.

„Na druhej strane je potrebné povedať, že za ten čas, čo sú v nedeľu obchody zatvorené, si mnohí ľudia na to postupne zvykajú. Obchodníci tvrdia, že z pohľadu tržieb to pre nich nie je zaujímavé až tak, aby bojovali za to, že by museli mať v nedeľu otvorené," vysvetlil Drahovský.

To, či nechať toto rozhodnutie na svojvôli obchodov, je podľa Drahovského nelogické. V praxi by sa totiž mohlo stať, že zatvorené obchody by prišli o zákazníkov, ktorí by prešli k otvorenej konkurencii. Nakoniec by sme sa aj tak dopracovali do bodu, kedy by všetky obchody zostali v nedeľu aj tak otvorené.

TIP: Vládny plán v skratke: Toto sú najdôležitejšie zmeny, ktoré nás čakajú

Na názor sme sa spýtali aj ľudí na sociálnych sieťach. Vo väčšine zo stoviek komentárov by ľuďom neprekážalo, keby si v nedeľu nemohli nakúpiť.

„Úplne v pohode môžu byť obchody zatvorené, aj pred rokom 1989 boli a nemali sme potrebu nakupovať. V sobotu boli otvorené predpoludním a kto si nestihol nakúpiť, musel vydržať do pondelka," napísala nám Jana väčšinový názor vyplývajúci z diskusie.

Na túto tému sa pred dvomi rokmi uskutočnil aj prieskum vernej mienky, ktorý urobila agentúra Focus pre Prírodovedeckú fakultu UK v Bratislave, Sociologický ústav SAV a Obchodnú fakultu Ekonomickej univerzity v Bratislave.

Z výsledkov vyplynulo, že až dve tretiny obyvateľstva by nemali problém s nedeľným zatvorením obchodov, na druhej strane tridsať percent by s takouto zmenou nesúhlasilo.