04. 06. 2020 11:07 , článok bol aktualizovaný 04. 06. 2020 11:19 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Ministerstvo chce rozdeliť štáty podľa bezpečnosti cestovným semaforom. Takto by mal vyzerať

Išlo by o prehľadnú pomôcku pre cestovateľov.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: TVNOVINY.sk

Slovensko by mohlo mať cestovný semafor po vzore Česka. V praxi by to znamenalo, že by sme označili krajiny Európy podľa farby. Ľudia by tak vedeli, ktoré sú bezpečné a ako sa majú zariadiť pri vycestovaní do zahraničia.

„Semafor rozdeľuje štáty EÚ a Schengenu na zelené, oranžové a červené - podľa toho, aká je v nich epidemiologická situácia. Od 15. júna budú môcť Česi bez testu cestovať do zeleno a oranžovo vyznačených krajín. Mapu budeme môcť ľahko aktualizovať a meniť zaradenie štátov," informoval štátny tajomník na ministerstve zahraničných vecí Martin Klus.

Český semafor

Zelenou sú teda označené bezpečné krajiny, oranžovou krajiny so stredným rizikom nákazy a červenou krajiny s vysokým rizikom nákazy.

Medzi najmenej rizikové štáty Česi zaradili Grécko, Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko, Nemecko, Rakúsko, Slovensko, Slovinsko, Poľsko, Litva, Lotyšsko, Estónsko, Švajčiarsko, Fínsko, Nórsko, Cyprus či Island.

Ľudia cestujúci do týchto krajín nebudú musieť mať negatívny test na koronavírus, rovnako ako ani turisti prichádzajúci z týchto štátov.

Do oranžovej zóny zase spadá Španielsko, Francúzsko, Taliansko, Portugalsko, Malta, Írsko, Belgicko, Holandsko a Dánsko. Aj do týchto štátov budú môcť Česi vycestovať bez toho, aby mali pri sebe negatívny test. Návštevníci, ktorí z týchto štátov budú prichádzať do Česka, ho budú musieť mať so sebou.

Poslednou je červená zóna, v ktorej sú aktuálne z európskych štátov len Británia a Švédsko. Pri návrate z nich musia mať negatívny test aj Česi.

Slovenský semafor

Podobne by to malo teda fungovať aj na Slovensku. Martin Klus nám potvrdil, že bude na krízovom štábe navrhovať identické zaradenie krajín. Nevedel však povedať, či ho aj v takomto formáte schvália.

„Neviem, či pri zelenej farbe prejdú všetky krajiny. Možno zostaneme len pri osmičke," ozrejmil Martin Klus. To by teda bolo Česko, Rakúsko, Maďarsko, Poľsko, Nemecko, Švajčiarsko, Slovinsko a Chorvátsko.

Štátny tajomník očakáva diskusiu aj pri „oranžových" štátoch. Podľa neho je možné, že my budeme mať o niečo prísnejšie opatrenia ako Česi. Pri „červených" krajinách nevidí žiadnu prekážku.

web eu.png
 

Český minister zahraničných vecí Tomáš Petříček, ale aj Martin Klus upozorňujú na to, že niektoré krajiny nemajú ešte vôbec otvorené hranice a do iných je zase vstup obmedzený.

Obaja spomenuli v tejto súvislosti napríklad Poľsko, do ktorého po vstupe musia ísť Česi i Slováci do 14-dňovej karantény. Preto je dobré si pred cestou zistiť aj opatrenia krajiny do ktorej idete alebo krajiny, ktorou len prechádzate.

Odkedy by teda mohol cestovný semafor fungovať? Česi ho spúšťajú od 15. júna, ministerstvo zahraničia sa tiež prikláňa k tomuto dátumu. Posledné slovo však bude mať krízový štáb.

Komentáre ( 0)