11. 06. 2020 06:00 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Peter Pellegrini odchádza zo Smeru. Čo sa teraz bude diať na politickej scéne?

Vznik novej strany výrazne ovplyvní opozíciu, ale aj koalíciu.

Peter Pellegrini.
Peter Pellegrini. Foto: TASR

Koniec špekuláciám v Smere. Peter Pellegrini urobil definitívny krok k tomu, aby sa odpútal od Roberta Fica. Po 20 rokoch totiž oznámil odchod zo strany a Smer prenecháva, ako sám povedal, „otcovi zakladateľovi".

„Z jeho strany ide o dobre premyslený krok. Keby sa stal šéfom Smeru, asi ťažko by vedel ľudí presvedčiť, že pôjde o úplne inú stranu ako pod Ficovým vedením. Rozhodujúci ľudia by totiž zrejme ostali v pozadí," uviedol politológ Radoslav Štefančík.

Peter Pellegrini začal hneď po oznámení o odchode zo Smeru otvorene hovoriť o založení vlastnej politickej strany.

„Pravdepodobne sa teraz sústredí na budovanie novej strany, aj keď na Slovensku už tradične - zhora smerom nadol. V najbližších dňoch sa dozvieme nielen to, na akých hodnotách bude nový subjekt stáť, ale rovnako aké meno bude niesť a predovšetkým, ktorí ľudia budú tvoriť zakladateľské jadro," myslí si Štefančík.

Smer zrejme čaká vážny rozkol

Kým však nová strana vznikne, v Smere nastane silné pnutie. Straníci, a nielen vrcholoví, sa totiž budú rozhodovať, ku komu sa pridajú.

„Ak sa bude chcieť Peter Pellegrini zbaviť nálepky dvojičky Smeru, tak bude musieť k možným masívnejším odlevom členov Smeru pristupovať obozretne. Určite sa však nájde dosť členov či podporovateľov Smeru, ktorí zacítia v Pellegriniho strane nové možnosti," vysvetlil Štefančík.

Veľmi zaujímavá situácia nastane aj v parlamente. Klub Smeru sa určite rozdelí, čo sa mu počas celej jeho histórie nikdy nestalo. Svoju lojalitu k Robertovi Ficovi už stihol prejaviť Ľuboš Blaha, Ľubomír Vážny či Dušan Jarjabek.

„Rozbíja Smer, rozbíja ľavicovú scénu, čo nie je dobré. Ľavica bola na Slovensku vždy najsilnejšia, pokiaľ bola scelená a spojená," povedal Blaha.

„Je škoda, že z nej odchádza teraz, keď idú preferencie Smeru hore. Je škoda, že sa rozbije. Je to jeho rozhodnutie a vedel, prečo to robí," doplnil Jarjabek.

Na druhej strane, k Petrovi Pellegrinimu majú blízko viacerí ministri bývalej vlády ako Richard Raši, Peter Žiga, ale aj Denisa Saková.

„Som súčasťou strany Smer-SD od jej založenia a priebeh diskusie o jej ďalšej budúcnosti som preto vnímal veľmi citlivo. S pánom Petrom Pellegrinim spolupracujem dlhodobo, bol som súčasťou jeho vlády a jeho názory a štýl politiky sú mi blízke," uviedol Žiga.

„Peter Pellegrini je veľmi ľudský a od srdca povedal médiám dôvody svojho rozhodnutia. Posledné dva roky som stál po jeho boku ako podpredseda jeho vlády a chcem stáť po jeho boku aj naďalej," uviedol zasa Raši. Všetky reakcie si môžete prečítať TU.

Či bude mať viac poslancov Robert Fico alebo Peter Pellegrini, je tak otázne.

„Podľa tlačových konferencií mal Fico za sebou vždy viac komparzistov. Podľa toho to vyzerá tak, že v poslaneckom klube Smeru zostane väčšina z jeho pôvodných členov. Nemožno však vylúčiť predpoklad, že otvorene Pellegriho zatiaľ nepodporovali, lebo si neboli istí jeho konečným rozhodnutím," uviedol politológ Radoslav Štefančík.

Pellegriniho strana má veľký potenciál, no súperi sa na neho ešte nezamerali

Veľkým lákadlom nerozhodnutých smerákov by mohol byť aj veľký potenciál novej strany. Posledný prieskum agentúry Focus pre TV Markíza jej totiž nameral až 20-percentné preferencie. Naopak, Smer klesol pod desať percent.

„Vidím za tým vysokú mieru dôvery, ktorú dnes Peter Pellegrini dosahuje. Na druhej strane, súčasné hypotetické preferencie sú primárne naviazané na sympatie. Predpokladám preto, že aj tento prieskum vyvolá reakcie politických súperov a nemyslím len na Smer," zanalyzoval prieskum sociológ a šéf agentúry Focus Martin Slosiarik.

Inak povedané, práve tento prieskum bol pre Pellegriniho robený za „dobrého počasia". Strana ešte neexistuje, a teda iní politickí súperi sa na neho ešte priamo nezamerali.

A už teraz sa ukazuje, že možná spolupráca s inými stranami sa Pellegrinimu bude nadväzovať veľmi ťažko. Okamžite ho napríklad odmietlo vládne hnutie OĽaNO a strana Za ľudí. Vyčítajú mu totiž, že je „dieťa Smeru".

„Spočiatku zrejme viacero vládnych strán odmietne spoluprácu aj s Petrom Pellegrinim. Pellegrini však ide stavať stranu na zelenej lúke a aj keď sa nikdy nezbaví nálepky Ficovho poskoka a okolo seba zhromaždí niekoľko bývalých smerákov, po voľbách bude ako šéf novej strany pre časť súčasných vládnych strán určite prijateľnejší," myslí si Štefančík.

Peter Pellegrini má jednu veľkú výhodu. Dokáže sa postaviť na čelo opozície, čo ho bude medzi ľuďmi udržiavať v prevádzkovej teplote a stále tak bude na očiach.

„Dostal najviac preferenčných hlasov spomedzi opozičných politikov, teší sa mimoriadnej popularite a spomedzi opozičných politikov ho najviac počuť. Roberta Fica už dnes nikto neberie vážne. Aj keď má ambíciu usporiadať tlačovú konferenciu k serióznej téme, vždy sa ho nejaký novinár nezabudne opýtať napríklad na jeho aktuálne bývanie. A tým stratenú dôveru voličov nikdy nezíska späť," uzavrel Štefančík.

Komentáre ( 0)