13. 06. 2020 07:00 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Prichádza benzín, ktorý môže zmeniť všetko od základov. Je vyrobený zo vzduchu

Energetická spoločnosť, ktorá ho vyvinula, plánuje komerčný predaj už koncom tohto roka.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: goodluz/shutterstock.com

Benzín vyrobený zo vzduchu. Žiadne sci-fi, ale realita, ktorá sa už čoskoro môže prejaviť aj na slovenských čerpacích staniciach. Energetická spoločnosť Prometheus Fuels, ktorá ho vyvinula, totiž plánuje komerčný predaj už koncom tohto roka.

Navyše, odborníci zo spoločnosti deklarujú, že jeho cena bude porovnateľná s klasickým benzínom a jeho dopad na životné prostredie bude minimálny.

Toto palivo úplne zmení hru

Tieto výsledky presvedčili aj automobilku BMW, ktorá sa rozhodla do projektu investovať 12,5 milióna dolárov.

„Možnosť vytvárať benzín zo vzduchu, ktorý je cenovo porovnateľný s fosílnymi palivami, úplne mení hru," uviedol v tlačovej správe Greg Smithies z BMW.

Z pohľadu automobilky ide o zaujímavý ťah, keďže výrobcovia áut sa momentálne vo veľkom zameriavajú na elektromobily.

„Priemerný automobil zostáva na cestách priemerne osem rokov, čo znamená, že aj keby sa celý svet rozhodol od zajtra prejsť na 100 percent na elekromobily, stále by trvalo necelé desaťročie, než by vozidlá so spaľovacím motorom zmizli z ciest," uviedol Smithies.

Benzín, ktorý neuvoľní žiadne CO2
Benzín, ktorý neuvoľní žiadne CO2 Foto: Prometheus Fuels
 

Zároveň dodal, že súčasné autá nepotrebujú žiadnu úpravu, aby mohli takýto benzín natankovať.

„Technológia, ktorú chce využiť BMW, je založená na využití elektriny získanej z obnoviteľných zdrojov na premenu CO2 vo vodnom prostredí na etanol. V následnej technológii sa procesom oligomerizácie etanolu má vyrobiť benzín, nafta a letecké palivo," vysvetlil princíp vzniku tohto typu benzínu Jozef Mikulec z Výskumného ústavu VÚRUP.

Ohľadom toho, či budeme už koncom roka môcť jazdiť aj na tento pohon, ako to predpovedá energetická spoločnosť, je však odborník viac-menej skeptický.

„Podľa publikovaných údajov je výskum intenzívny a plán priniesť palivá do distribučnej siete do konca roka vnímam ako veľmi ambiciózny," doplnil Mikulec.

Šetrný k životnému prostrediu

Spoločnosť Prometheus Fuels vyzdvihuje aj veľmi pozitívny účinok na životné prostredie. V prípade, ak by sme nahradili klasické palivá benzínom vyrobeným zo vzduchu, tak by podľa jej odhadov celková produkcia emisií CO2 klesla až o 25 percent.

„Používaním uhlíkovo neutrálneho paliva, ktoré recykluje CO2 z atmosféry, môžeme predĺžiť čas, ktorý máme na vyriešenie klimatickej krízy," uzavrel zakladateľ Prometheus Fuels Rob McGinnis.

Komentáre ( 0)