19. 06. 2020 06:00 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Čakajú nás veľké zmeny v parlamente? Tieto strany sú náchylné na rozkol

Okrem Smeru ide o viaceré parlamentné subjekty.

Národná rada Slovenskej republiky
Národná rada Slovenskej republiky Foto: TASR/Martin Baumann

V parlamente môže čoskoro dôjsť k veľkému preskupovaniu síl. Vo vnútri niektorých strán totiž cítiť pnutia, ktoré by mohli za určitých okolností viesť až k štiepeniam. Okrem Smeru, z ktorého odchádza skupina okolo Petra Pellegriniho, treba podľa odborníkov pozorne sledovať situáciu v strane Za ľudí, OĽaNO, ale aj v ĽSNS.

TIP: Pellegrini predstavil prvých desať tvárí. Politologička ukázala prstom na jedno meno

„Štiepenie politických strán je tradičnou črtou slovenského straníckeho systému, takže bolo len otázkou času, kedy dôjde k prvým odchodom s následným vznikom novej strany," na úvod povedal politológ Radoslav Štefančík, čím narážal na odchod Petra Pellegrinho zo Smeru.

Remišovú na čele strany by niektorí poslanci nemuseli rozdýchať

Smer však nemusí byť jediná strana, ktorá prejde rozkolom. Napríklad v strane Za ľudí dnes prebieha boj medzi dvoma krídlami.

„Strana Za ľudí si momentálne vyberá, akým smerom sa chce vybrať. Či sa chce vybrať centristickým, ktorý reprezentuje Juraj Šeliga, alebo sa chce vybrať konzervatívnejším, ktorý predstavuje Veronika Remišová," uviedla politologička Viera Žúborová.

TIP: Politológ: Aj Ficovi komparzisti musia vedieť, že s ním na čele nemá Smer budúcnosť

Ak by sa podľa odborníčky stala predsedníčkou práve Remišová, niektorí straníci by sa cez to nemuseli preniesť a hrozil by rozpad strany.

„Na druhej strane, ak by vyhral Juraj Šeliga, tak by to Veronika Remišová mala s odchodom ťažšie, keďže bez politickej príslušnosti sa veľmi ťažko vykonáva post vicepremiérky. Jedine, že by sa vrátila k Igorovi Matovičovi. Keby som mala použiť katolícky žargón, bol by to návrat zlej dcéry, ktorú otec pokarhá," doplnila Žúborová.

Predstavitelia strany Za ľudí
Predstavitelia strany Za ľudí Foto: TASR/Milan Kapusta
 

Pohyby v parlamente môžu rozpútať kultúrno-etické témy

Ani hnutie Igora Matoviča sa však nemusí vyhnúť neželaných odchodom. Problém v klube OĽaNO môžu narobiť kultúrno-etické otázky, ktoré sú agendou Kresťanskej únie. Tá sa dostala do parlamentu práve na kandidátke hnutia.

„Anna Záborská je opatrná vo svojich vyjadreniach. Hoci by ľudia okolo nej radi vyhlásili kultúrnu vojnu už dnes, sami musia chápať, že kultúrno-etické otázky nie sú momentálne, v období doznievajúcej koronakrízy, na programe dňa," myslí si Štefančík.

TIP: Kým vláda rieši epidémiu, NR SR diskutuje o ľudských právach. Vydáme sa poľsko-maďarskou cestou?

Paradoxne, s jej postojom súvisí aj vývoj v ďalšej strane, a to ultrakonzervatívnej KDŽP. Tá sa dostala do parlamentu na kandidátke kotlebovcov, už však stihla ich klub opustiť.

„To, čo sa bude s nimi diať, záleží na tom, kto bude kultúrno-etické témy nastoľovať a ako sa zachová OĽaNO, resp. Kresťanská únia na čele s pani Záborskou. Ak si totiž p. Záborská vyberie umiernenejšiu cestu, ktorú už avizovala, tak títo páni stíchnu, lebo nebudú už mať žiadnu tému," uviedla Žúborová.

„Nemožno vylúčiť, že aj Štefan Kuffa bude mať ambície spropagovať značku svojej ministrany a bude lákať do svojho košiara zatúlané ovečky zo Smeru," uviedol Štefančík s tým, že prvým by mohol byť odídenec zo Smeru Ján Podmanický.

Mazurek si začína vytvárať svoju mocenskú pozíciu

Poslednou parlamentnou stranou, kde môže prebehnúť mocenský súboj, je ĽSNS. Prispel tomu aj prebiehajúci proces s Marianom Kotlebom.

„Ak bude Marian Kotleba odsúdený, stratí mandát, a to posilní postavenie Milana Mazureka. Ak však Kotlebu neodsúdia, bude pre Mazureka pohodlnejšie zotrvať v strane. Ak by totiž odišiel z ĽSNS, hrozilo by, že po najbližších voľbách by sa do parlamentu nedostala žiadna z extrémistických strán," ozrejmil Štefančík.

„Hypoteticky by v ĽSNS mohlo prísť k výmene predsedu, ale neviem odhadnúť, do akej miery je Milan Mazurek silný. Jedno je však isté, a síce že si začína okolo seba vytvárať mocenskú pozíciu," ozrejmila Žúborová.

Marian Kotleba a Milan Mazurek
Marian Kotleba a Milan Mazurek Foto: TASR/Jakub Kotian
 

Obaja odborníci sa zhodujú ešte v jednej veci. Ak aj prebehne spomínané preskupovanie síl, tak sa to nedotkne koalično-opozičných počtov.

„Nepredpokladám, že to preskupovanie bude prebiehať medzi koalíciou a opozíciou, skôr vo vnútri týchto táborov," uzavrel Štefančík.

Komentáre ( 0)