26. 06. 2020 06:00 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Sto dní vlády Igora Matoviča. Takúto známku by dostala na vysvedčení

Na negatíva, ale aj pozitívna poukázala politologička Viera Žúborová.

Spoločná fotografia kabinetu Igora Matovič.
Spoločná fotografia kabinetu Igora Matovič. Foto: TASR

Zmena. Slovo, ktoré rozhodovalo o úspechu a neúspechu jednotlivých strán vo voľbách. Na základe toho vznikla aj vláda zmeny, s ktorou prišli veľké očakávania. Do toho však nečakane udrela epidémia koronavírusu, ktorá mnohé veci zmenila, prípadne potlačila do úzadia. Ako teda zvládol svojich prvých sto dní kabinet Igora Matoviča?

Na jednej strane odborníci, ale aj politická opozícia chváli vládu, ako sa dokázala popasovať s týmto neviditeľným nepriateľom, na strane druhej majú množstvo výčitiek, kam nová vláda speje.

„Sme v normalizácii nenormálneho. Toto je prvé, čo mi napadne, keď mám hodnotiť sto dní vlády Igora Matoviča," začala svoje hodnotenie politologička Viera Žúborová.

„Porušuje doteraz zakorenené pravidlá politickej korektnosti, politického kompromisu i toho, ako sa má politická elita prihovárať národu atď. Obávam sa, že toto je to najhoršie, čo s Igorom Matovičom prišlo," doplnila Žúborová.

TIP: Skončí Kollár ako šéf parlamentu? Jasný verdikt politológa

Politologička to ilustruje aj na aktuálnom prípade diplomovej práce Borisa Kollára, ktorý čelí kritike pre plagiátorstvo.

„Politici v podstate hovoria, že menší podvod nikomu nič nespraví. A to je hrozné," ozrejmila Žúborová.

Igor Matovič a Boris Kollár
Igor Matovič a Boris Kollár Foto: TASR/Jaroslav Novák
 

Úprimný boj s korupciou im neberiem. Problém je, s kým ho chcú robiť

Odborníčka však na vláde nevidí len negatíva. Ako príklad uviedla viacero rezortov.

„Pozitívne vnímam ministra obrany Jaroslava Naďa, či zloženie ministerstva zahraničných vecí. Veď tento rezort bude zahladzovať všetky prešľapy, ktoré vláda napácha. My vlastne budeme v zahraničí za cukríkových," myslí si Žúborová.

„Ďalej musím spomenúť aj ministerstvo pôdohospodárstva a životného prostredia. Evidentne máme najzelenšiu vládu v ére samostatnosti," pochválila ďalšie dva rezorty.

Najdôležitejšou agendou, s ktorou sa hlavne hnutie OĽaNO uchádzalo o priazeň voličov, bol boj s korupciou a s tým súvisiaca reforma justície, polície či prokuratúry.

TIP: Čakajú nás veľké zmeny v parlamente? Tieto strany sú náchylné na rozkol

„Minimálne OĽaNO, SaS a Za ľudí to s očistou súdnictva, prokuratúry a polície myslia vážne. Máme tu ale aj hnutie Sme rodina, ktoré postupne začína vypĺňať priestor po Smere či SNS. Teda vzniká biznis strana, ktorá je zrastená s rôznymi vplyvnými ľuďmi a starými kádrami na regionálnej úrovni," ozrejmila Žúborová.

„Keby som to mala zhrnúť. Verím im, že chcú vyčistiť Augiášov chliev. Problém je, s kým to chcú urobiť," upozornila. Vládu by nateraz oznámkovala na 3-.

Boris Kollár, Veronika Remišová, Igor Matovič a Richar Sulík
Boris Kollár, Veronika Remišová, Igor Matovič a Richar Sulík Foto: TASR/Jaroslav Novák
 

Je to vláda veľkého sklamania

Na sto dní vlády Igora Matoviča už zareagoval aj bývalý predseda vlády Peter Pellegrini s odídencami zo Smeru. Podľa jeho slov kabinet dobre zvládol boj s korovírusom po zdravotnej stránke. Tu sa však jeho chvály končia.

„Ukazuje sa značný amaterizmus v riadení štátu, pri riadení rezortov, pri komunikáciu s ľuďmi, ale aj súžití koaličných parterov. Aj napriek tomu, v akej situácii táto vláda nastúpila, musím voličom odkázať, že môžu zabudnúť na predvolebné sľuby vládnych predstaviteľov. Ako budú iní, ako budú transparentní, akí budú čistí, ako budú mať nulovú toleranciu ku zlu," uviedol Peter Pellegrini na tlačovej konferencii.

Expremiér navyše necíti ani po sto dňoch progres. A ak vraj nenastal doteraz, tak sa obáva, že už ani na jednotlivých ministerstvách nenastane.

„Túto vládu musím označiť ako vládu veľkého sklamania, vládu amaterizmu a vládu nesplnených sľubov," zhrnul na záver svojho vystúpenia.

Igor Matovič, a Peter Pellegrini pri odovzádaní úradu
Igor Matovič, a Peter Pellegrini pri odovzádaní úradu Foto: TASR/Jaroslav Novák
 

Hodnotiť nás budú ľudia

A ako vníma prvých sto dní Igor Matovič? Na otázky, ktoré sme zaslali na Úrad vlády, sme odpovede do uzávierky nedostali. Predseda vlády sa však k tejto téme vyjadril v nedeľnej diskusnej relácii V politike na TA3.

„Prvých sto dní sa novej vláde dáva na to, aby sa rozbehla, nekritizuje sa," poznamenal Matovič s tým, že v úvode vládnutia sa musel kabinet vyrovnať s pandémiou a kritiku schytávali sprava aj zľava.

Zároveň dodal, že svoju vládu hodnotiť nechce a ani nebude. „Najlepší sudcovia sú ľudia, preto to treba nechať na nich, aby nás posúdili," stroho túto tému uzavrel.

Komentáre ( 0)