08. 07. 2020 14:01 | BRATISLAVA/Rebeka Kosečeková

Premiér alebo šéf parlamentu? Je jasné, kto má v krajine hlavné slovo, tvrdí politologička

Vzťahy vo vládnej koalícii sa po kauze diplomovky Borisa Kollára trieštia.

Igor Matovič a Boris Kollár.
Igor Matovič a Boris Kollár. Foto: TASR - Jakub Kotian

Poslanci parlamentu v utorok rozhodovali o osude jeho predsedu Borisa Kollára. Ten podal návrh na vlastné odvolanie pre plagiátorskú kauzu diplomovej práce.

Koalícia sa rozdelila na dve polovice. OĽaNO a Kollárova Sme rodina sa postavila na stranu šéfa národnej rady. SaS a Za ľudí sa pri odvolávaní rozhodli nehlasovať a ostro skritizovali postoj Kollára neodstúpiť.

Podľa politologičky sa pri tejto kauze ukázalo, aká heterogénna je súčasná vládna koalícia. A v tomto smere je odlišná aj od svojej predchodkyne. „Ideologicky, svetonázorovo a mentálne je úplne rozdielna. Pri Smere, SNS a Most-Híd sme videli, že sa strany aspoň snažia vystupovať spoločne. Tu sme svedkami absolútneho opaku, kedy o jednotný postup nemá koalícia ani len snahu," približuje Viera Žúborová.

Celé odvolávanie bolo podľa odborníčky veľmi nešťastné. Kollárov návrh vníma v dvoch rovinách. „Z tej prvej je jasné, v čom všetkom je schopný a ochotný ísť proti štandardom politickej kultúry, ktoré boli v krajine aspoň ako-tak zaužívané," hodnotí.

Boris Kollár.
Boris Kollár. Foto: TASR - Martin Baumann
 

Boris Kollár zároveň ukázal, že jeho koaličný potenciál je omnoho väčší, ako sa v marci po voľbách predpokladalo. „Ukázal, že nie premiér, ale práve predseda parlamentu má kľúče od miešačky," tvrdí politologička.

Podľa nej sa očakávalo, že Boris Kollár bude veľmi pragmaticky naznačovať silu seba samého a hnutia Sme rodina a veľmi dobré vzťahy, ktoré má s Igorom Matovičom. A práve k tomu včera došlo.

Môže za to Matovič

Politologička tvrdí, že celá vládna koalícia sa zamotáva do nezmyslov a za to môže práve premiér krajiny. „On by mal byť lídrom, ktorý by mal krajinu vyviesť z krízy, ktorú on sám začal," hovorí Žúborová s tým, že sa snažil z tejto kauzy vykorčuľovať. Podobne ako takmer z každej, ktorú má.

Zodpovednosť tak Matovič preniesol nielen na akademikov, od ktorých žiadal „očistu" vysokého školstva, ale aj na koaličných partnerov. „O nich povedal, že by mali stiahnuť chvost. A to vôbec nebolo vyberané," dodáva. Matovič to vyhlásil ešte minulý týždeň v relácii Na telo plus.

Neskôr už SaS aj Za ľudí dokonca vyzval, aby hlasovali za odvolanie Kollára. "Bol by som rád, ak koaliční partneri splnili pri hlasovaní to, čo tvrdia verejne. Aby to nebolo len dvojtýždňové divadielko a keď treba hlasovať, utečú z rokovacej sály. Predpokladám, že SaS a Za ľudí budú hlasovať za odvolanie Borisa Kollára," vyhlásil premiér v pondelok (6. júla).

Po tom, ako sa poslanci týchto strán hlasovania zdržali a z rokovacej sály odišli, vyjadril svoj postoj v statuse na Facebooku. „Po dvoch týždňoch hry na zásadových zdrhnúť z hlasovania, kde môžete svoje slová skutkami naplniť... je také divadelné. Mám rád ľudí, ktorých ÁNO ÁNO znamená NIE NIE," napísal Matovič.

Igor Matovič na Úrade vlády SR.
Igor Matovič na Úrade vlády SR. Foto: TASR - Martin Baumann
 

Premiér sa tak opakovane a jasne postavil na stranu šéfa parlamentu. Žúborová pomenovala, čo ich rozdeľuje a čo spája. Rozdiel medzi Kollárom a Matovičom v boji proti korupcii a mafii. Na druhej strane však uviedla, v čom sú si podobní.

„Úprimne verím, že Matovič chce vyčistiť Augiášov chliev. Zároveň však dodávam, že títo páni sú mentálne na rovnakej úrovni v zmysle toho, čo znamená byť politikom. A oni by v politike ani nemali byť," približuje.

Vládna koalícia je tak po tejto kríze rozdelená podľa veľmi jednoduchého vzorca. OĽaNO sa na voliča snaží zacieliť antielitárskymi, antiintelektuálnymi a antištandardnými technikami komunikácie, potom máme biznis stranu Borisa Kollára a ideovo úplne rozdielne SaS a Za ľudí. „V prípade, že nebudú schopní dodržiavať určité štandardy koaličnej zmluvy, ktoré si predpísali, nemá táto koalícia šancu fungovať," hovorí Žúborová.

Boj proti korupcii, ktorú si vláda Igora Matoviča dala pri svojom štarte za cieľ, je naďalej iba časť z toho, čo má táto vláda skutočne zmeniť. Vzhľadom na koronakrízu vzniklo veľa problémov a pred vládou stoja oveľa vážnejšie problémy, ako je diplomovka Kollára.

Komentáre ( 0)