11. 07. 2020 07:00 | BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Analytička: Okresné úrady sú dôležité, Matovič len pokračuje v ich politizácii

Bežný občan prichádza do styku s okresným úradom častejšie ako s ministerstvom.

Igor Matovič.
Igor Matovič. Foto: TASR

Premiér Igor Matovič hovorí o historickom okamihu štátnej správy na Slovensku. Úradníci sú podľa neho dnes dehonestovaní a postúpiť vyššie môžu len, ak sú spriaznení s vládnou stranou. Sľubuje, že ako premiér urobí hrubú čiaru medzi politikou a odbornosťou.

Reč je o výberovom konaní na prednostov okresných úradov. Tých je na Slovensku 72 a OĽaNO sa rozhodlo vybrať všetkých ich šéfov. Matovič predstavil aj prvých kandidátov.

Premiér ich chce ešte "prelustrovať". Pomôcť mu v tom mali aj občania, ktorí mohli "pripomienkovať" kandidátov, ktorých zoznam zverejnili na stránke Prednostovia.sk.

Odborníci a opozícia hovoria, že Matovič tým dosiahne presný opak toho, čo sľubuje, teda že okresné úrady iba spolitizuje. Prečo sú vôbec dôležité a prečo by ich mali viesť kvalitní ľudia?

Po každých voľbách sa vymieňa tretina vedúcich zamestnancov

Okresný úrad je predĺženou rukou vlády v regiónoch. Ľudia si tam vybavujú živnosť, veci súvisiace s katastrom nehnuteľností či so stavebnými povoleniami. Bežný občan teda s okresným úradom prichádza do kontaktu relatívne často. Určite častejšie ako s ministerstvami.

Okresné úrady sú zodpovedné za civilnú ochranu obyvateľstva a riadenie štátu v krízových situáciách, za životné prostredie či cesty. Spadajú pod ministerstvo vnútra a ich prednostov vymenúva a odvoláva vláda na návrh ministra.

Podľa riaditeľky Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI) Veroniky Prachárovej je vhodné, aby pozície získavali úradníci na základe svojej odbornosti a schopností a nie na základe ich politickej orientácie. „Kvalitné personálne obsadenie vedie k dobrému výkonu, funkčnému štátu a spokojnosti občanov," myslí si Prachárová.

Z dávnejšieho výskumu SGI vyplýva, že po každých voľbách sa bežne vymieňa aspoň jedna tretina vedúcich zamestnancov na ministerstvách. Napríklad po tom, čo na ministerstvo vnútra nastúpil po Radičovej vláde v roku 2012 Robert Kaliňák, vymenil všetkých prednostov okresných úradov.

„Plošná výmena bráni vybudovaniu profesionálnej štátnej služby a prerušuje takzvanú inštitucionálnu pamäť. Kvalitní ľudia si tam v zásade nevedia a nemôžu budovať svoju kariéru. Celkovo to nielenže vedie k nedostatočnej kontinuite riadenia, ale môže to na konkrétnych jednotlivcov pôsobiť demotivujúco vzhľadom na ich neisté ďalšie pôsobenie vo vedúcej pozícii po zmene vlády," vysvetľuje výskumníčka.

Matovičov návrh neprináša nič nové

Návrh, s ktorým prišiel Matovič, podľa Prachárovej neprichádza s ničím novým. Prednosta okresného úradu je politická funkcia závisiaca od vlády a ministra. To, čo navrhuje Matovič, je v podstate pokračovanie tohto postupu.

„Pri skutočnom odpolitizovaní by sa pristúpilo k zavedeniu plošných výberových konaní s odbornou a nestrannou komisiou, ktorá by vyberala na základe vopred stanovených a verejne dostupných kritérií. Celý proces by bol transparentný pre umožnenie spätnej kontroly," vysvetľuje Prachárová.

Prednostovia majú však oklieštené právomoci. Hoci zodpovedajú za činnosť okresných úradov, nemajú možnosť voľne rozhodovať o rozpočte ani o personálnych otázkach. Ich schopnosť ovplyvňovať chod úradu je podľa Prachárovej značne limitovaná.

Mzda úradníkov sa začína na 625 eurách

Výskumníci z SGI zisťovali aj názory samotných prednostov. Vlani robili rozhovory so 14 prednostami naprieč celým Slovenskom. Viac ako dve tretiny opýtaných považuje súčasné nastavenie výberu prednostov za dobré.

Každý okresný úrad má aj svoje odbory. Vedúci odborov sú vybraní vo výberových konaniach, o ktorých rozhoduje komisia. Práve v súvislosti s odbormi jeden z prednostov poprel Matovičove slová o spolitizovanej štátnej správe.

„Nemôžeme prijať hocikoho. Nestačí, keď má dobré tričko. Veľmi sa tam nedá šachovať," povedal pre výskumníkov zo SGI.

Ďalšia z opýtaných prednostiek povedala, že výber vedúcich postov na okresnom úrade v Bratislave je transparentný.

„Komisia je skutočne transparentná, pretože sú tam zástupcovia jednotlivých rezortov, zástupcovia sekcie verejnej správy, odborári. Skutočne nemôže prejsť za vedúceho odboru človek, ktorý nemá žiadnu znalosť a prišiel z ulice," uviedla úradníčka.

Problémom sú podľa prednostov nízke platy. Úradníci musia ovládať veľké množstvo zákonov a sú zaradení do štvrtej platovej triedy, teda ich mzda sa začína na 625 eurách.

Komentáre ( 0)