Live
Už o chvíľu: Sledujte NAŽIVO tlačový brífing po zasadnutí pandemickej komisie vlády
Sledujte tu
17. 07. 2020 06:00 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Nový vietor alebo posledné štádium? Toto si myslí politológ o omladzovaní Smeru Blahom a Kaliňákom

Na podpredsednícku stoličku by si mohol zasadnúť Ľuboš Blaha, ale aj synovec Roberta Kaliňáka Erik Kaliňák.

Predseda strany SMER - sociálna demokracia Robert Fico.
Predseda strany SMER - sociálna demokracia Robert Fico. Foto: TASR

Omladenie Smeru. Aj takto by sa dal definovať pracovný snem, ktorý si sociálni demokrati pripravili na najbližšiu sobotu. Po odchode Petra Pellegriniho a spol. totiž musia nahradiť prázdne miesta vo vedení, ale aj v predsedníctve strany.

V súčasnosti má strana len dvoch podpredsedov zo šiestich, a to Roberta Kaliňáka, ktorý sa však už dávnejšie stiahol z verejného života a opätovnú kandidatúru nezvažuje a Juraja Blanára, ktorý bude opäť kandidovať.

„Zostávajúci budú všetko nové tváre. Rovnako budú noví ľudia v predsedníctve Smeru-SD," uviedol ešte na začiatku týždňa Robert Fico s tým, že o konkrétnych menách zatiaľ nechcel hovoriť. Fico by bol zároveň rád, ak by v strane boli aj mladí ľudia.

Špekuluje sa tak, že jedným z nových podpredsedov by mohol byť len 29-ročný synovec Roberta Kaliňáka Erik Kaliňák.

Ten sa začiatkom januára zviditeľnil tým, že bol admin stránky Roberta Fica a Ľuboša Blahu. Prezradila ho chyba Facebooku, ktorá na pár hodín umožnila vidieť, kto spravuje na sociálnej sieti stránky.

Neskôr na to kandidoval za Smer v parlamentných voľbách z posledného miesta, ale nepodarilo sa mu výraznejšie sa prekrúžkovať dopredu. Teraz sa skôr prezentuje posmešnými videami na adresu vládnych politikov.

Erik Kaliňák so svojim strýkom Robertom Kaliňákom
Erik Kaliňák so svojim strýkom Robertom Kaliňákom Foto: FB/Erik Kaliňák
 

Fico podporuje Blahu aj mladého Kaliňáka

Na funkciu podpredsedu strany bude pravdepodobne kandidovať aj Ľuboš Blaha, ktorý momentálne čelí obvineniu z trestného činu popierania a schvaľovania holokaustu, zločinov politických režimov a zločinov proti ľudskosti. On to odmieta a považuje celý prípad za politicky motivovaný. Téme sme sa viac venovali TU.

O podpredsedníckych ambíciách Ľuboša Blahu a Erika Kaliňáka veľa hovoria aj vyjadrenia Roberta Fica, ktorý si chce na sneme dať opäť potvrdiť svoju predsednícku stoličku.

„Ja si Ľuboša vážim ako inteligentného človeka a bolo by pre mňa veľkým potešením, keby bol súčasťou vedenia strany Smer-SD a veľmi rád by som s ním pracoval, pokiaľ by mu dal snem podporu ako s podpredsedom Smeru-SD," takto vyjadril Robert Fico tento utorok jasnú podporu Ľubošovi Blahovi.

Deň na to sa pochvalne vyjadril aj na adresu mladého Kaliňáka.

„Včera som povedal niečo o Ľubošovi Blahovi. Bolo by pre mňa veľmi zaujímavé s ním spolupracovať, je to mimoriadne inteligentný človek a vie priniesť originálne názory do strany. Takto vnímam aj mladého Erika Kaliňáka," povedal Fico.

Ľuboš Blaha a Robert Fico
Ľuboš Blaha a Robert Fico Foto: TASR/Jakub Kotian
 

„Ak sa Blaha stane podpredsedom strany, znamená to, že Fico chce stranu zradikalizovať a ťahať ju k ľavému extrému. Aby si nakoniec vedeli do náručia padnúť s Kotlebom. Ľavicoví a pravicoví extrémisti si totiž dokážu často porozumieť lepšie, ako strany z demokratického stredu navzájom. Ak do toho zapojí aj mladého Kaliňáka, potvrdí to len dlhoročnú domnienku, že Smer nie je strana, ale podnikateľský subjekt so svojimi jasnými majiteľmi," myslí si politológ Radoslav Štefančík.

Ďalšie funkcionárske miesta by sa mohli ujsť aj ďalším novým tváram, a to z občianskeho združenia Mladí sociálni demokrati, ktoré roky so Smerom spolupracuje. Pri štiepení strany sa jasne na stranu Robeta Fica totiž postavil predseda Igor Melicher. Toto však vyvolalo búrku nevôle a združenie si prešlo výrazným rozkolom.

Napriek všetkému Robert Fico deklaruje, že jeho ambíciou je pretláčať do strany mladých a verí, že k tomu získa podporu aj na sneme. „Je o tom živá diskusia na krajských radách. Sú na to rôzne názory. Ja som však toho zástancom," uviedol.

Priblíženie sa ku Kotlebovi a konečné štádium strany

Jeho úmysel s omladením odborník však nečíta ako možný závan nového vetra, ale skôr v tom vidí posledné štádium strany pred jej definitívnym koncom na politickej scéne.

„Tak ako Vladimír Mečiar, ani Robert Fico nedokázal rozpoznať ten moment, kedy ho už majú ľudia plné zuby a túžia po zmene. Minimálne malý nepatrný rozdiel tam je. Zatiaľ čo Mečiar sa na sklonku svojej politickej kariéry obklopoval politicky bezvýznamnými ženami, Fico to robí s politicky bezvýznamnými mužmi. Zjavne je to však už signál finálneho štádia v živote politickej strany," ozrejmil Štefančík.

Otázkou už len je, kam bude strana smerovať s takouto politickou reprezentáciu.

„Fico svoju politickú púť začínal farmárskym zákonom. Zákonom, ktorý mal trestať Rómov, ktorí na poliach kradli zemiaky. Potom sme z jeho úst počuli o mediálnych prostitútkach, hyenách, Sorosovi. S Blahom po boku podlezú latku a pôjdu ešte nižšie. Takže sa treba pripraviť na dosť prízemný typ politickej komunikácie," uzavrel Štefančík.

Komentáre ( 0)