07. 09. 2020 11:18 | BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Lekárka: Chronicky choré deti treba chrániť pred každou infekciou. Zaočkujte ich proti chrípke

Ak budeme dôsledne dodržiavať všetky opatrenia, ani choré deti nebudú v ohrození.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Nástup detí do škôl bol sprevádzaný obavami, či je kolektív žiakov bezpečné miesto. Obzvlášť sa obávali rodičia detí s chronickými či autoimunitnými ochoreniami, ktoré majú oslabenú imunitu. Hoci sa COVID-19 medzi deťmi šíri málo a má slabé príznaky, nevieme, aký priebeh má koronavírus u rizikových detí.

Prednostka Kliniky detí a dorastu Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach Veronika Vargová hovorí, že opatrenia v školách sú nastavené dobre. Rozhodne odporúča očkovanie proti chrípke. Nielenže odľahčí zdravotný systém, ale pomôže odlíšiť bežné ochorenia od nového koronavírusu.

Prvé dva týždne musia starší žiaci nosiť rúška a odporúčajú sa aj tým mladším. Je to účinné opatrenie, keď pri jedení či pití si rúško aj tak musia dať dole?

Rozhodne áno.

Diskutuje sa aj o tom, že nie je možné na prvý pohľad rozlíšiť chrípku od koronavírusu. Pomôže preto očkovanie proti chrípke? Odporúčate ho všetkým deťom?

Očkovanie proti chrípke nielenže zníži počet respiračných infekcií, a tým počty pacientov vyžadujúcich ambulantnú alebo lôžkovú starostlivosť, ale súčasne bude jeden z nepriamych ukazovateľov, ktorý pomôže odlíšiť chrípku od infekcie COVID-19. Vakcína pre nasledujúce obdobie bude k dispozícii v jesenných mesiacoch. Odporúčam preto všetkým rodičom informovať sa o jej dostupnosti u obvodných lekárov svojich detí a zaočkovať predovšetkým rizikové skupiny detí.

Čitajte tiež: Detský imunológ: Chrípku od koronavírusu nerozoznáme, no je nemožné testovať každé choré dieťa

V kolektíve sú aj deti s chronickými alebo autoimunitnými ochoreniami, teda rizikové. Napríklad, deti s reumou užívajú imunosupresíva. Je vhodné, aby sa tieto deti vrátili do škôl?

Chronicky choré detí s oslabenou imunitou, či už v dôsledku vrodenej alebo získanej poruchy imunity navodenej chorobou (napríklad cukrovkou) alebo liečbou, ktorú ich choroba vyžaduje (napríklad deti s reumou alebo chronickými chorobami čreva), sú vždy v porovnaní so zdravými deťmi rizikovou skupinou s vyššou vnímavosťou k infekcii. O to dôležitejšie je u nich dodržiavať všetky všeobecne platné odporúčania.

Dôležitým upozornením v menežmente chronicky chorých detí v súčasnej situácii je udržať dobrý stav základnej choroby. Zhoršenie stavu v dôsledku zmeny chronicky nastavenej liečby môže zvýšiť riziko závažného priebehu každej infekcie, vrátane infekcie COVID-19. Mimoriadne dôležité preto je, aby rodičia ostali v kontakte s odborným lekárom svojho dieťaťa a každú zmenu stavu či liečby s ním včas prekonzultovali. U pacientov so závažným oslabením imunity je možné uvažovať o individuálnom študijnom pláne, o ktorom je potrebné diskutovať s príslušným odborným lekárom, u ktorého je dieťa dlhodobo sledované a liečené.

Situácia ohľadom koronavírusu sa nezlepšuje. Minister zdravotníctva Marek Krajčí hovorí, že druhá vlna môže byť ešte väčšia. Kedy je podľa vás na mieste zatvoriť školy? Až keď sa v nich bude šíriť COVID-19?

Myslím, že zverejnené pravidlá o lokálnom uzatváraní školských zariadení v závislosti od akútnej epidemiologickej situácie sú nastavené adekvátne.

Pediatrička Elena Prokopová pre portál Postoj.sk povedala, že vzhľadom na aktuálne opatrenia sú žiaci v školách vo väčšom bezpečí, ako boli po minulé roky. Súhlasíte?

Dôležité je, aby sa aktuálne opatrenia v čo najväčšej možnej miere dodržiavali a aby sme všetci boli zodpovední tak k sebe, ako aj svojmu okoliu.

Ako správne použiť tvárové rúško
Pred použitím rúška je potrebné očistiť ruky vodou a mydlom alebo dezinfekčným prostriedkom.
Rúško je potrebné nasadiť tak, aby priliehalo k tvári a zakrývalo ústa aj nosové dierky. Len tak dokážeme účinne chrániť seba a svoje okolie.
Minimalizujte dotyk s rúškom počas jeho nosenia.
Tvárové rúško je potrebné vymieňať za nové, ak je poškodené, vlhké alebo špinavé.
Jednorazové rúška nie sú určené na opätovné používanie.

Komentáre ( 0)