18. 09. 2020 06:00 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Naftu natankujete aj pod jedno euro. Odborník predpovedá, čo sa bude diať s cenou benzínu

Cena ropy začala postupne klesať už začiatkom tohto roka.

Tankovanie - ilustračná snímka
Tankovanie - ilustračná snímka Foto: TASR/AP/Christophe Ena

Motoristi si už niekoľko mesiacov užívajú najlacnejšie tankovanie za posledné roky. Nafta sa v tomto období dokonca na niektorých čerpacích staniciach dostala pod psychologickú hranicu jedného eura, benzín sa k tejto sume „len" sčasti priblížil. Odborník tvrdí, že v najbližšej dobe nevidí dôvod na prípadne výrazné zdražovanie.

Cena ropy začala postupne klesať začiatkom tohto roka. Mohli za to nezhody v organizácii, ktorá združuje krajiny vyvážajúce ropu (OPEC). Štáty sa totiž nevedeli dohodnúť na obnovení ťažobného limitu.

V praxi to znamenalo, že globálna produkcia bola vyššia ako spotreba a to až o desať percent. Išlo o extrémne vysokú hodnotu a ropy bol na trhu prebytok. Niektoré štáty dokonca hlásili plné zásobníky.

Do toho nečakane vstúpila pandémia koronavírusu, ktorá výrazne utlmila svetovú ekonomiku. A práve tieto dva dôvody spôsobili, že ceny pohonných hmôt sa dostali na minimá.

Tankovanie na jeseň

Po niekoľkých mesiacov, a to aj po lete, kedy ceny benzínu a nafty zväčša dosahujú svoje ročné vrcholy, je však situácia stále rovnaká. A vyzerá to tak, že sa ani tak skoro nezmení.

„Zásoby ropy sú stále vysoké, preto momentálne neexistuje dôvod pre ďalšie zvyšovanie cien. Medzinárodná energetická agentúra očakáva zotavenie globálnej spotreby ropy na predkrízové úrovne až koncom budúceho roku," vysvetlil komoditný analytik investičnej spoločnosti Finlord Boris Tomčiak.

Ceny pohonných hmôt tak v blízkej budúcnosti možno ešte zlacnejú.

„Minimálne do konca septembra budú ceny stále nízke a je možné i ďalšie mierne zlacnenie o približne jeden cent. Je veľmi pravdepodobné, že i v októbri sa budú ceny pohybovať na súčasnej zníženej úrovni," avizuje Tomčiak.

Dostane sa benzín alebo nafta pod jedno euro?

Podľa Štatistického úradu sa priemerná cena benzínu na Slovensku momentálne pohybuje na úrovni 1,156 eur za liter a nafta sa drží na priemernej sume 1,027 eur za liter. V tomto roku bola doposiaľ najlepšia situácia v máji, kedy sme tankovali ešte o osem centov lacnejší benzín a o necelé dva centy lacnejšiu naftu.

TU si môžete pozrieť podrobný vývoj cien pohonných látok na Slovensku v roku 2020

Otázkou teraz je, či sa pri takejto priaznivej situácii nemôžu pohonné hmoty dostať aj pod hranicu jedného eura.

„U najlacnejších čerpacích staníc je možné natankovať naftu za menej ako jedno euro za liter. Táto hranica je však zatiaľ pre benzín nedosiahnuteľná," ozrejmil Tomčiak.

Tankujeme lacno, ale stále najdrahšie

Napriek tomu, že slovenskí motoristi tankujú výrazne lacnejšie, oproti ostatným krajinám z V4 sme stále jednoznačne najdrahší. Môžu za to dlhodobo kritizované vyššie spotrebné dane a čiastočne aj vyššie marže distribučného reťazca.


V Maďarsku, Česku a Poľsku líže priemerná cena benzínu hranicu jedného eura, nafta je okrem našich južných susedov tesne pod touto hranicou.

Dokonca aj vo výrazne bohatšom Rakúsku motoristi menej zaplatia za benzín, nafta je naopak o niečo drahšia.