24. 09. 2020 06:00 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Prečo Česko zmiatla druhá vlna koronavírusu? Tu sú hlavné príčiny

V šírení COVID-19 je Česko na tom najhoršie hneď po Španielsku.

Ľudia počas hostiny za polkilometrovým stolom na Karlovom moste
Ľudia počas hostiny za polkilometrovým stolom na Karlovom moste Foto: TASR/Jaroslav Novák

Česko sa už niekoľko týždňov borí s alarmujúcou situáciou ohľadom koronavírusu. Na rozdiel od prvej vlny, kedy denne pribudlo do štyristo infikovaných ľudí, teraz sa maximum vyšplhalo ponad hranicu tritisíc. Najhoršie je na tom Praha, ale aj iné väčšie aglomerácie. Čo je horšie, z pohľadu Slovenska nie sú na tom dobre ani pohraničné regióny.

Odborník vidí najväčší problém v tom, že kompetentní neprijali v lete dôležité opatrenia. Navyše, do navrhovaných obmedzení nepriamo zasahovali politické špičky, ktoré nechceli ľudí nahnevať pred blížiacimi sa regionálnymi voľbami a voľbami do Senátu.

„V lete sa zvyšovala vírusová nálož v populácii, a keď už bolo jasné, že je frekvencia prenosu vírusu taká vysoká, že je nevyhnutné zasiahnuť a vrátiť naspať aspoň rúška, tak naraz k tomu nebola kvôli októbrovým voľbám politická vôľa," uviedol epidemiológ a bývalý šéf pracovnej skupiny českého ministerstva zdravotníctva Rastislav Maďar.

Zároveň dodal, že takéto pochybenia a zaváhania sa nedajú vrátiť len tak ľahko. O to viac budú bolestnejšie neskoršie opatrenia.

Na okraj je potrebné dodať, že politický rozmer a z toho prameniacu vypätú situáciu dokresľuje aj fakt, že COVID-19 si vypýtal aj svoju prvú politickú obeť. Zo svojho postu totiž pred pár dňami odstúpil minister zdravotníctva Adam Vojtěch , ktorý tento boj prenechal iným.

Nielen politikárčenie, na vine sú aj bežní ľudia

K šíreniu koronavírusu však nedošlo len pre odborné politické rozhodnutia. Výraznou mierou k tomu prispeli aj samotní ľudia. Cez leto totiž vo veľkom negovali akékoľvek odporúčania ministerstva zdravotníctva.

„Zhoršenie nastalo uvoľneným prístupom ľudí, ktorí už nedodržiavali preventívne opatrenia a kompenzovali si mesiace, v ktorých boli obmedzovaní na pohybe a aktivitách. Svoju rolu zohrali aj cesty do zahraničia," ozrejmil Maďar.

K nedisciplinovanosti sa pridružili aj sociálne siete, po ktorých sa vo veľkom šírili a šíria dezinformácie. Aj na Slovensku pred nimi varoval a sčasti zakročil minister zdravotníctva Marek Krajčí, ale situácia v Česku je mnohonásobne horšia. České ministerstvo vnútra sa ich aspoň snaží vyvracať na svojej stránke .

A práve pre vyššie vymenované dôvody sa Česko dostalo medzi krajiny , kde sa najrýchlejšie šíri COVID-19. Konkrétne je hneď po Španielsku najhoršie z celej EÚ.

Aká je teda aktuálna situácia v Česku?

Keď sa pozrieme na českú mapu regiónov, ktorá odzrkadľuje aktuálnu epidemiologickú situáciu, tak zistíme, že v krajine nie je oblasť, kde by sa koronavírus vôbec nevyskytol, resp. sa objavil len sporadicky. Česi takéto územia označujú bielou farbou.

Ostatné regióny sú buď zelené alebo oranžové a Praha ako je už červená. Práve pri oranžovej farbe nastáva problém, keďže vírus sa začína sčasti šíriť komunitne. V praxi to znamená, že pri takomto šírení už verejní zdravotníci nevedia dohľad pôvodcu nákazy.

„V niektorých oblastiach a medzi nimi, bohužiaľ, aj v najľudnatejšej Prahe ide už o jasné komunitné šírenie a to sa brzdí len veľmi ťažko. Zasiahnuté sú aj pomerne veľké aglomerácie v Plzni, Ostrave alebo v Brne. Na stupni jedna je tak prakticky celá Česká republika, oranžových okresov (stupeň dva) však stále viac a viac pribúda," vysvetlil Maďar.

Epidemiológ tak naznačuje, že v Česku ešte ani zďaleka nie sú na vrchole druhej vlny. Z toho potom vyplýva otázka, či odborníci majú situáciu stále pod kontrolou.

„Úplne pod kontrolou to nie, hygienické stanice sú preťažené. Stále je možný aj pomerne dosť nepriaznivý scenár, kedy sa na JIS dostaneme na strop ich lôžkovej a prístrojovej kapacity. Teda narastajúci počet úmrtí budeme nejakú dobu ešte určite zaznamenávať," ozrejmil Maďar.


Pre Slovensko je momentálne najkľúčovejšia situácia v pohraničí. Z tohto pohľadu sú na tom najhoršie okresy Hodonín, Zlín a Uherské Hradiště. Pre túto oblasť platí oranžová farba, čo znamená narastajúci podiel prípadov, u ktorých nie je jasný zdroj nákazy.

„V tejto situácii sa nákaza začína šíriť v doposiaľ nepostihnutej populácii, teda napríklad u osôb, ktoré neboli v zasiahnutej oblasti alebo neboli v kontakte so známym zdrojom nákazy," vysvetľuje české ministerstvo zdravotníctva.

Ak sa preklopíme na slovenskú stranu hraníc, tak u nás sú rizikové okresy Púchov a Trenčín a menej rizikové Považská Bystrica a Skalica. To potvrdzuje slová ministra zdravotníctva Mareka Krajčího, že situáciu na Slovensku zhoršuje aj pendlovanie medzi týmito regiónmi.

Odborníci tak minulý týždeň v piatok (18. 9.) zaradil našich najbližších susedov na zoznam červených krajín. Na hraniciach tak platia prísne opatrenia .


Ako ďalej?

Vládni politici si začali postupne uvedomovať, že musia pristúpiť, či sa im to páči alebo nie, aj k nepopulárnym opatreniam. Premiér Andrej Babiš dokonca pred pár dňami priznal, že si sám pred letom myslel, že koronavírus porazili, a preto bol za zrušenie povinnosti nosiť rúška.

„Bola to chyba, ktorú nechcem zopakovať," povedal v mimoriadnom prejave.

„Rúška neohrozujú slobodu a demokraciu. Ale ich nenosenie ohrozuje životy... Ja ako predseda vlády jednoducho nechcem dopustiť, aby sme mali milióny nakazených a tisíce mŕtvych," pokračoval a varoval český premiér.

„Epidémia je späť. Bohužiaľ. Čísla nákazy závratne rastú. V posledných dňoch nám boli predložené scenáre vývoja, ktoré ma značne znepokojili," povedal Babiš na margo aktuálnej pandemickej situácie.

Podľa odborníka, ktorého sme oslovili začiatkom týždňa, vymenoval hneď niekoľko dôležitých opatrení, ktoré by mohli situáciu zmierniť.

„Hlavne obmedzenie nočnej prevádzky zariadení verejného stravovania s konzumáciou alkoholu, zníženie počtu účastníkov hromadných akcií a obmedzenie výuky, predovšetkým zo začiatku na vysokých a následne zrejme aj stredných školách," vymenoval epidemiológ Rastislav Maďar.

Nový minister zdravotníctva Roman Prymula predstavil v stredu (23. 9.) svoje opatrenia, ktoré sú takmer identické s navrhovanými opatreniami odborníka.

Reštaurácie tak budú musieť svoje prevádzky od štvrtka (24. 9.) zatvoriť už o 22.00 h.

„Ľudia tam môžu byť v skoršom čase a, bohužiaľ, to je jedno z najrizikovejších miest. Opatrenie, ktoré sa týkajú skrátenia (otváracích hodín reštaurácií) na desať hodín večer, sa skutočne stane," vyhlásil nový minister.

Obmedzenia budú platiť aj pre športové podujatia s účasťou divákov. Rezort zdravotníctva obmedzil počet účastníkov na sto na vonkajších akciách a na päťdesiat vnútri. Výnimky by mali dostať menej rizikové podujatia.

„Je potrebné občanov a zamestnávateľov neustále vyzývať, aby koronavírus nepodceňovali a dodržovali prevenciu aj na úrovni svojich rodín a zamestnania," uzatvoril Maďar.

Komentáre ( 0)