17. 10. 2020 07:00 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Opozícia v koalícii. Matovičova taktika dokonale vychádza inej koaličnej strane

Iba jednej zo štyroch vládnych strán permanentne od volieb stúpajú preferencie.

Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič
Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič Foto: TASR/Jaroslav Novák

Opozícia v koalícii. Do takejto pozície sa staval Igor Matovič pred parlamentnými voľbami. Vraj bude pozerať na prsty všetkým, aj koaličným partnerom, ktorí by chceli kradnúť. Situácia sa však zvrtla, OĽaNO drvivo vyhralo voľby a obsadilo premiérsku stoličku. A z tejto funkcie sa už opozícia v žiadnom zmysle slova robiť nedá.

SaS na opačnom brehu

Zdá sa však, že túto taktiku opozície v koalícii si osvojila iná koaličná strana, aj keď ona sama to prezentuje ako hlas zdravého rozumu. Nazývať to teda môžeme rôzne, ale faktom je, že jej to prináša úspech, keďže ako jediná z vládnych strán kontinuálne v prieskumoch rastie. Reč je o SaS, ktorá sa už viackrát postavila na opačný breh ako jej kolegovia z koalície.

„Každopádne treba povedať, že za vzostupom preferencií SaS je podľa mňa primárne to, že R. Sulík sa prezentuje a je vnímaný ako odborne zdatný v oblasti, ktorú riadi. Zároveň pri znižujúcej sa ochote ľudí robiť radikálne rozhodnutia, pokiaľ ide o zatváranie krajiny, je pozícia R. Sulíka akceptovanejšia ako pozícia premiéra,“ uviedol sociológ a šéf agentúry FOCUS Martin Slosiarik.

TIP: Hrozí koaličná kríza? Matovič jasne ukázal, kde chce vidieť Sulíka, tvrdí politológ

Okrem tém, ktoré sa bytostne dotýkajú pandémie, sa podľa odborníka strana dobre zviditeľňuje aj v iných spoločensko-politických oblastiach.

„Pre časť liberálov môžu byt sympatické aj aktivity ďalších ľudí z SaS. Napríklad na ministerstve zahraničných vecí, ktoré jednoznačne obhajuje náš zahranično-politický kurz. Taktiež europoslankyňa Nicholsonová či poslankyňa Cigániková, ktoré boli v poslednom čase dosť viditeľné,“ doplnil Slosiarik.

Liberáli preberajú Matovičovi voličov

Aj politológ vidí za vzostupom preferencií silné stranícke osobnosti, ktoré sa profilujú v rôznych témach. Navyše, táto odborná zdatnosť SaS vyciciava podľa neho práve Matovičovo OĽaNO.

„SaS môže momentálne predstavovať alternatívu pre prelietavých voličov, ktorí sa na poslednú chvíľu nechali zlákať protismeráckou agendou Igora Matoviča a vo voľbách to pod vplyvom jeho vydarenej volebnej kampane ,hodili' napokon tejto mikrostrane,“ myslí si politológ Radoslav Štefančík.

TIP: Čaká Kotlebu politická smrť? Efekt martýra mu bude fungovať len krátko, tvrdí odborník

Jeho slová podporuje aj posledný prieskum agentúry FOCUS, ktorý ukazuje, kam presne smerujú voliči Obyčajných ľudí.

„V poslednom našom prieskume väčšina voličov, ktorí by dnes volili SaS a v posledných voľbách túto stranu nevolili, pochádza práve z tábora voličov OĽaNO z februárových volieb,“ podotkol Slosiarik.

Matovič stratil pozíciu lídra a Sulík mu už dýcha na krk

Iskru do už aj tak narušených vzťahov medzi Igorom Matovičom a Richardom Sulíkom môže vniesť aj najaktuálnejší zverejnený prieskum od agentúry AKO pre Hospodárske noviny. Podľa neho sa OĽaNO prepadlo už k 15 percentám. Stratilo tak pozíciu politického lídra, ktorú prebral Pellegriniho Hlas a navyše sa k hnutiu len na dve percentá priblížila SaS.

Práve aj preto sa tisne otázka, či opakujúce sa konflikty medzi Igorom Matovičom a Richardom Sulíkom netkvejú nielen pre zavádzané prísnejšie opatrenia, ale práve pre prelievanie voličov z jednej strany do druhej.

„Prirodzene, boj o voliča prebieha aj teraz, takže o nejakom prímerí medzi stranami vládnej koalície sa nedá hovoriť. Dobre si uvedomujú, že rásť môžu viac-menej predovšetkým na úkor niektorého zo svojich koaličných partnerov,“ uzavrel Slosiarik.

Komentáre ( 0)