Mimoriadna správa
V nemeckom Triere vrazilo do chodcov na pešej zóne auto, hlásia najmenej dve obete a zranených
Viac v článku
22. 10. 2020 13:42 | BRATISLAVA, NOVOŤ/Marcel Marcišiak

Oravčanov sa dotklo, ako ich vnímalo Slovensko: Testovanie berieme citlivo, tvrdí miestny starosta

Rozprávali sme so starostom jednej z najväčších obcí na Orave Radoslavom Kozákom.

Vojaci počas kontroly dodržiavania protiepidemických opatrení na Orave
Vojaci počas kontroly dodržiavania protiepidemických opatrení na Orave Foto: TASR/Miroslava Mlynárová

Už len niekoľko hodín delí Oravu a Bardejov od pilotného testovania. V jednej z najväčších oravských obcí Novoť s viac ako 3500 obyvateľmi hovoria, že síce len v stredu dostali potrebné informácie od ozbrojených síl, no v piatok vraj bude všetko pripravené.

„Ako sa hovorí, v čase mieru treba mať pušný prach pekne v suchu. My severania sme tak zvyknutí, že sa spoliehame hlavne sami na seba,“ povedal na úvod starosta obce Radoslav Kozák.

Narážal na to, že ochranného materiálu majú dostatok aj v prípade, keby im štát nič nedodal.

„Máme na svojom území veľké zariadenie sociálnych služieb a mnoho dôchodcov, ktorí sú najohrozenejšou skupinou. Predzásobili sme sa už na jar, ak by v prípade potreby museli naši zamestnanci prísť do kontaktu s rizikovými skupinami,“ doplnil starosta.

Príprava na testovanie v obci Novoť
Príprava na testovanie v obci Novoť Foto: Archív Radoslav Kozák
 

Na prípravu mali len pár dní

Vráťme sa na úplný začiatok. Premiér Igor Matovič minulý týždeň v sobotu ohlásil, že vláda mieni pretestovať celé Slovensko a pilotné testovanie bude v najviac postihnutých oblastiach, teda na Orave a v Bardejove. Organizácia spadla do gescie ministerstva obrany, resp. ozbrojených síl. V praxi to znamená, že v štyroch okresoch mali na prípravu len necelých päť dní.

„V utorok 20. októbra sme mali prvé stretnutie s príslušníkmi OS SR a našimi zamestnancami. Nazval by som ho nástrelové. Pre nás boli doležité informácie ohľadom toho, čo má zabezpečiť samospráva, dostali sme na ňom hrubý náčrt,“ uviedol Kozák.

Deň nato podľa jeho slov už dostali aj podrobnejšie informácie o tom, čo všetko zabezpečí rezort obrany a čo všetko má zas zabezpečiť obec. Stále sa však vynárajú nové a nové otázky, ktoré sa snažia priebežne riešiť, a to aj v spolupráci s inými starostami.

„Situácia sa stále vyvíja a je to pre krátkosť času na prípravu testovania pochopiteľné. Informácie stále prichádzajú a my sa na ne snažíme reagovať, aby bolo všetko pripravené. Stále je v hre aj lockdown, takže čakáme na rozhodnutia kompetentných,“ doplnil Kozák

V obci tak, ako aj v ostatných samosprávach, riešia klasické otázky. Najdôležitejšie z toho je správne pripraviť odborné miesto, aby ľudia neboli ohrození na zdraví. Ešte sa však nerozhodli, či budú testovať vnútri alebo vonku. Na oba varianty sú pripravení.

„Oba spôsoby vieme zabezpečiť a ako to už na Orave býva, posledné slovo bude mať počasie,“ ozrejmil Kozák.

Starostu v tejto ťažkej situácii veľmi potešila jedna vec, a to ochota miestnych podieľať sa na testovaní.

„Nahlásilo sa nám množstvo ľudí z radov poslancov OZ, mladých študentov - najmä medikov a členov záujmových spolkov obce ako Erko či DHZ ochotných pomôcť. Musím povedať, že ma ten nebývalý záujem nesmierne potešil. Prihlásilo sa množstvo statočných a poväčšine mladých ľudí. Za čo im patrí obrovská vďaka a rešpekt a radi ich pomoc, aj keď vedia, že riskujú, využijeme,“ pochvaľuje si prvý muž obce.

Príprava na testovanie v obci Novoť
Príprava na testovanie v obci Novoť Foto: Archív Radoslav Kozák
 

Starosta verí, že ľudia na testovanie prídu

Jedna vec je zvládnutie organizácie, druhá, či sa príde otestovať dostatok ľudí. V rámci celoslovenského testovania podľa prieskumu AKO deklaruje účasť približne 70 percent ľudí. Starosta verí, že ani ľudia na Orave a ani v jeho obci nebudú testovanie ignorovať.

„Teraz nie je čas na vytĺkanie politického kapitálu a žabomyšie vojny. Sme v tom všetci spolu a každý chce, aby sme súčasný stav prekonali a pohli sa ďalej. Nie je miesto na hazard, tu ide o zdravie našich ľudí. Rešpektujem rozhodnutia, ktoré sa prijali a dúfam, že ľudia túto možnosť využijú, nie kvôli politike, ale svojmu zdraviu, svojim blízkym a komunitám, v ktorých žijú,“ myslí si starosta, ktorý háji farby KDH.

Starosta sa ešte vrátil aj k situácii spred pár týždňov, kedy ostatná časť Slovenska na Oravu pozerala ako na čiernu ovcu v rodine. Oravčanov sa to vraj dotklo, a preto aj toto testovanie berú veľmi citlivo.

„Orava bola vďaka pár individuálnym prípadom vykreslená pomaly ako oblasť, kde počas koronakrízy prebieha doslova festival. Všade sa vraj tancuje, hoduje a ignorujú sa opatrenia. Dokonca mi volali spolužiaci z Bratislavy, že čo to tu stvárame. Nič nie je ďalej od reality,“ emotívne zareagoval starosta.

Príprava na testovanie v obci Novoť
Príprava na testovanie v obci Novoť Foto: Archív Radoslav Kozák
 

Podľa neho za zlým stavom v regióne môže viacero faktorov.

„Sme najchladnejšia oblasť Slovenska a skoky medzi ročnými obdobiami sú u nás drastické. Následne naši ľudia cestujú za prácou do sveta a cez naše územie prechádza obrovský tranzit, pretože hraničíme s Českom a Poľskom. Nemenej dôležitý faktor je cestovný ruch, ktorý je v rámci Slovenska najintenzívnejší práve v Žilinskom kraji a cez víkend tu nájdete všetky ,dolniacke' ŠPZ,“ doplnil.

Napriek všetkému, čo sa udialo v posledných týždňoch a dňoch, bude obec za každých okolností na testovanie pripravená.

„Dúfam, že keď to všetko prejde, spomenieme si na šľachetné skutky a prestaneme sa osočovať,“ s prianím uzavrel starosta obce Radoslav Kozák.

Komentáre ( 0)