24. 10. 2020 07:00 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Môže Robert Fico ešte politicky ožiť? Paradoxne mu pomáha Igor Matovič

Odborníci upozorňujú, že to čo sa dnes javí ako pravdepodobné, tak zajtra už môže byť úplne inak.

Na snímke predseda strany Smer-SD Robert Fico
Na snímke predseda strany Smer-SD Robert Fico Foto: TASR/Martin Baumann

Roberta Fica a Smer mnohí odpisujú a hovoria o potápajúcej sa lodi, ktorá už postupom času bude smerovať len nadol. Za normálnych okolností aj z pohľadu histórie, kedy strany jedného muža takto končili, sa nedá veľmi namietať.

No v čase pandémie, ktorá výrazne zasahuje aj do politiky, sa situácia môže zmeniť. Paradoxne, predsedovi Smeru môže pomôcť jeho najväčší protivník Igor Matovič.

„Slovenská politická história už viackrát potvrdila, že niektoré závadné osoby sa veľmi ľahko rehabilitujú, tak prečo nie Robert Fico. No nebude to len jeho zapríčinením, ale skôr tým, ako bude napredovať súčasná vláda, a akým spôsobom sa bude polarizovať samotná spoločnosť," povedala na úvod politologička Viera Žúborová.

„Robert Fico vždy vedel zneužiť vo svoj prospech negatívne emócie a stereotypy, ktoré driemu v slovenskej spoločnosti, a v čase kedy nie je jasné čo robí ľavá a pravá ruka vlády sú pre neho podmienky na rozosievanie negatívnych nálad a agresie viac ako výhodné," doplnila.

Prieskumy hovoria jasnou rečou

Aj prieskumy verejnej mienky jasne ukazujú, komu pomáha vládnutie Igora Matoviča. Vládnym stranám padajú, resp. stagnujú preferencie. Dokonca, OĽaNO od volieb stratilo už desať percent zo svojej popularity. Jedinou výnimkou je koaličná Sloboda a Solidarita, ktorá z mesiaca na mesiac rastie.

TIP: Opozícia v koalícii. Matovičova taktika dokonale vychádza inej koaličnej strane

Na druhej strane, zo situácie ťaží práve „rozdelený" Smer. Hlas Peter Pellegriniho sa už predral v prieskumoch na pozíciu lídra a Smer sa po prvotnom otrase zastabilizoval na desiatich percentách.

„Ako je viditeľné z aktuálny prieskumov verejnej mienky, komunikácia a vládnutie Igora Matoviča prispieva k posilňovaniu opozičných strán v parlamente. Nie je to len otázka stabilizácie politických preferencií strany Smer-SD, ale aj nárast preferencií politickej strane Petra Pellegriniho," vysvetlila Žúborová.

„Podľa prieskumov má Hlas a Smer v súčte o 10 percent viac ako vo voľbách „nerozdelený" Smer. Samozrejme, drvivú väčšinu berie Peter Pellegrini, no časom si niečo nemôže „ukradnúť" aj Fico," doplnil politológ Radoslav Štefančík.

Fico zacítil šancu

To, že Robert Fico zacítil šancu, svedčí aj jeho aktivita v mediálnom priestore. Takmer každý deň sa vyjadruje k rôznym témam na tlačových konferenciách, po rokoch sa vrátil aj do televíznych duelov, v ktorých debatuje so súčasnými ministrami.

„Po prvé, Robert Fico je politický hráč, ktorý vie že ak prestane hrať, stráca legitimitu, postavenie a imunitu, a za tie roky vo vláde, v ktorej boli viaceré kauzy už potvrdené, niektoré osoby - nominanti počas jeho vlád - sú stíhané vo väzení alebo na slobode, nemá na výber. Musí hrať do konca. Po druhé, Robert Fico je politický živočích, to ako keby ste povedali bývalému majstrovi sveta vo Formule 1, že musí prestať šoférovať, už sa to nedá," vysvetlila Žúborová.

TIP: Čaká Kotlebu politická smrť? Efekt martýra mu bude fungovať len krátko, tvrdí odborník

Odborníci upozorňujú, že to čo sa dnes javí ako pravdepodobné, tak zajtra už môže byť úplne inak.

„Musím povedať, že veľmi ťažko sa mi predpovedá, čo môže byť, momentálne hráme bez akýchkoľvek pravidiel hry, vo vnútri koalícii sú problémy, a to sme len sedem mesiacov po voľbách. Komunikácia premiéra vyvoláva rozpačité nálady vo vnútri spoločnosti, a ľudia začínajú byť unavení z nejasných informácií, ktoré sa k nim dostávajú v boj proti COVID-19. Viem len povedať, že preferencie sa budú prelievať, a môžeme zažiť doslova zemetrasenie, ak to bude pokračovať ďalej s tým, že hocikto z tejto hry môže vyjsť ako víťaz," uviedla Žúborová.

„Fica vystriedal Pellegrini, tak ako kedysi Fico vystriedal Mečiara. Volič, ktorý rád podlieha ľavicovému populizmu, našiel náhradu a nie je dôvod vrátiť sa k vyslúžilému politickému dôchodcovi. Nemožno však vylúčiť, že sa raz Fico objaví po boku Pellegriniho ako jeho koaličný spojenec," uzavrel Štefančík.

Komentáre ( 0)