26. 10. 2020 11:16 , článok bol aktualizovaný 28. 10. 2020 08:09 | BRATISLAVA/Katarína Kiššová, TV Markíza

Kollárova spolujazdkyňa prehovorila o nehode. Prezradila, kam mali namierené

Nehodu komentovali aj viacerí politici.

Boris Kollár a Miroslava Fabušová.
Boris Kollár a Miroslava Fabušová. Foto: Instagram/mirkafabus TASR

Autonehoda predsedu Borisa Kollára vyvolala niekoľko otázok. Okrem šoféra a ochrankára sa v jeho štátnej limuzíne viezla aj finalistka Miss Universe SR a vizážistka Miroslava Fabušová. Čo robila v aute Borisa Kollára a najmä počas zákazu výchádzania, ktorý má viesť k zníženiu mobility ľudí a tým aj k spomaleniu šírenia koronavírusu.

Samozrejme, ľudia majú výnimky zo zákazu vychádzania, no viažu sa na cestu do práce, k lekárovi, či do potravín. Autonehoda sa stala v neskorých večerných hodín. Kollár aj Fabušová sú hospitalizovaní v nemocnici. K prípadu sa vyjadrila len Fabušová. Pre TV Markíza povedala, že potrebovala ísť do lekárne.

„V sobotu ma Boris bral do lekárne, liečim sa na tetániu a lieky a vitamínové doplnky, ktoré užívam, v Dunajskej Lužnej, kde momentálne žijem, nemajú. Keďže sa vracal od syna z Mostu pri Bratislave cez Dunajskú Lužnú, tak ma po ceste zobral. To, že neskončím v lekárni, ale až v nemocnici, sme žiaľ nikto ani v najhoršom sne netušili," uviedla Fabušová.

Nicholsonová chce od Kollára odpovede

Premiér Igor Matovič sa k celej kauze vyjadril až večer po zasadnutí Ústredného krízového štábu. Povedal, že sa o tom s Kollárom ešte nerozprával a pokiaľ je hospitalizovaný v nemocnici, nebude sa k tomu ani vyjadrovať.

Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) praje Kollárovi a všetkým účastníkom nehody skoré uzdravenie. No okamžite potom bude žiadať od Kollára odpovede na otázky, prečo sa viezla v štátnej limuzíne a prečo to bolo nevyhnutné počas zákazu vychádzania.

"Bude sa k tomu musieť postaviť zodpovedne. Tieto časy sú ťažké pre všetkých. Ľudia počas zákazu vychádzania nevedú jednoduchý život. Sú doma s deťmi, ktoré nechodia do škôl, niektorí by chceli byť v práci, niektorí prichádzajú o príjem. Je to veľmi vážna situácia. Politici, ktorí sa spolupodieľajú na týchto opatreniach by mali ísť príkladom," hovorí Ďuriš Nicholsonová.

Ako príklad uvádza českého ministra zdravotníctva Romana Prymulu, ktorého novinára odfotili v reštaurácii takisto počas prísnych protiepidemických opatrení. Z postu sa nakoniec rozhodol odstúpiť a vyzýval ho k tomu aj premiér Andrej Babiš.

Ďuriš Nicholsonová nehovorí, že aj Kollár by mal vyvodiť osobnú zodpovednosť a odstúpiť z postu predsedu parlamentu. "To, čo urobil je určite nezodpovedné," dodala.

Podľa Kristiána Čekovského z klubu OĽaNO je nezodpovedné, ak Kollár porušil karanténu a aktuálne opatrenia. "Vysvetlenie je však v prvom rade na pánovi Kollárovi, ktorý je stále v nemocnici a ja verím, že sa zotaví čím skôr," dodal poslanec.

Irena Biháriová z mimoparlamentného Progresívneho Slovenska hovorí, že je jej ľudsky ľúto, že došlo k autonehode bez ohľadu na to, kto sedel v autách. Informácie o tom, s kým sa v aute viezol však vníma kriticky, hoci sa nerada zaoberá súkromným životom politikov. Je podľa nej na mieste pýtať sa, či osoba, ktorú Kollár viezol bola oprávnená využívať služobné auto a či bola aj riadne evidovaná.

"Druhá otázka je, či táto udalosť spadala do výnimiek zo zákazu vychádzania. Ak platí, že celá krajina musí podriadiť svoje potreby zákazom a ja ich teda všetky dodržiavam, tak ústavní činitelia majú byť prví, ktorí sú vzorom. Následne majú vysvetliť, prečo sa ocitli v tejto siutácii," myslí si Bihariová.

Dodala, že aj Richard Sulík porušil nariadenia, keď sa išiel pozrieť na nepovolený protest pred Úradom vlády v čase zákazu zhromažďovania.

Erik Tomáš zo strany Hlas dodáva, že najdôležitejšie je zdravie a rekonvalescencia všetkých účastníkov nehody. Na prípadné vysvetlenia bude podľa neho ešte čas.

Koaličný poslanec Ondrej Dostál (SaS) želá Kollárovi a ostatným zraneným skoré uzdravenie. "Verím, že po návrate z nemocnice sa pán predseda vyjadrí k tomu, ktorá z výnimiek zo zákazu vychádzania sa vzťahovala na osobu, ktorá ho v čase nehody sprevádzala," dodal poslanec.

Stačí ísť príkladom a nevstupovať do svedomia

Podobne to vníma aj politológ Grigorij Mesežnikov, ktorý však pripomína, že nepoznáme presné okolnosti. Nemôžeme teda s určitosťou povedať, že došlo k porušeniu protiepidemických opatrení.

"Všeobecne je dobré, keď ľudia bez ohľadu na status dodržiavajú všetky ustanovenia. Predseda parlamentu určite neukázal dobrý príklad. Situácia na Slovensku je veľmi zvláštna. Sú tu ľudia, ktorí vyzývajú ľudí, aby dodržiavali opatrenia a sami o nich rozhodujú a napokon ich nedoržiavajú. Títo ľudia by mali úzkostlivo dbať o to, aby ich neporušili," vysvetľuje Mesežnikov.

Dodáva, že na ľudí viac pôsobí, keď idú politici príkladom, ako to, keď neustále upozorňujú a vyzývajú ľudí na tlačovkách. "Pani prezidentka si okamžite nasadilo rúško a všade sa s ním ukazovala. Dodržiavala opatrenia a až tak často nevstupovala do svedomia ľudí. To malo určite väčší efekt na obyvateľov," myslí si politológ.

Nejde o prvý prešľap politika, ktorý nedodržal odporúčania hygienikov. V lete sa Igor Matovič zúčastnil svadby so 150 hosťami, kde bol odfotený bez rúška. Premiér sa ospravedlnil, no dodal, že ani po svadbe sa nedal otestovať na COVID-19.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce