10. 11. 2020 06:00 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Je Robert Fico na rade? Drsná odpoveď odborníka

V Smere podľa politológa zvolili rovnakú taktiku ako kotlebovci.

Robert Fico s Robertom Kaliňákom a Tiborom Gašparom (rok 2018)
Robert Fico s Robertom Kaliňákom a Tiborom Gašparom (rok 2018) Foto: TASR/Marko Erd

Búrka, Hmla, Božie mlyny, Víchrica, Dobytkár a Očistec. Policajné akcie, ktoré v našej histórii nemajú obdobu. Zadržiavajú sa najvyšší predstavitelia štátnej moci a odkrývajú sa schémy, podľa ktorých mali v tejto krajine fungovať „nadľudia". Zákon pre nich neplatil a spravodlivosť bola obyčajnou predajnou komoditou.

Za posledné mesiace tak v rukách polície skončili sudcovia z okresných či krajských súdov, ale aj z najvyššieho súdu, šéf špeciálnej prokuratúry Dušan Kováčik, bývalý policajný prezident Tibor Gašpar, ale aj ďalšie bývalé špičky polície ako napríklad Róbert Krajmer a exšéf NAKA Peter Hraško. Viac sme sa tejto téme venovali TU.

Netreba zabúdať ani na bývalú štátnu tajomníčku Moniku Jankovskú, bývalého šéfa štátnych hmotných rezerv Kajetána Kičuru či Norberta Bödöra, ktorí sú vo vyšetrovacej väzbe už týždne, resp. mesiace.

Samozrejme, pre všetkých menovaných platí prezumpcia neviny, a tak sa musíme na nich aj pozerať. Na druhej strane rozsah obvinení, o ktorých hovorí polícia len pri akcii Očistec, je obludný a nemohol sa konať bez požehnania politickej moci. Rozsah obvinení sa vzťahuje na obdobie od roka 2012 až do roku 2018, kedy vládla strana Smer. Buď sama alebo v koalícii s SNS a Mostom, a to vždy na čele s premiérom Robertom Ficom.

TIP: Skupinu mal riadiť Bödör a pokyny policajným šéfom údajne rozdával na tajných poradách

Vraj ide o politické procesy

Bývalý premiér od parlamentných volieb opakuje, že musí byť zachovaná prezumpcia neviny, ale čoraz častejšie taktiež tvrdí, že zásahy NAKA sú len obyčajnou politickou objednávkou a Matovičova vláda robí rozklad právneho štátu v priamom prenose. Vraj sa tak podľa predsedu Smeru vraciame do 50. rokov minulého storočia.

„Nič iné Robertovi Ficovi ani neostáva, pretože všetci zadržaní sú zatiaľ nevinní. Na druhej strane si musí byť vedomý, že ak by Gašpar s Kičurom začali ‚spievať', zrejme by zavarili aj smeráckej špičke. Bez ich vedomosti sa tu totiž nemohlo kradnúť v takom rozsahu, ako to výsledky vyšetrovania NAKA naznačujú. V opačnom prípade by to bolo zlyhanie všetkých možných bezpečnostných inštitúcií, ktoré tu počas vlád Roberta Fica fungovali. Žiadna mafia nefunguje bez napojenia na politické špičky, nemyslime si teda, že slovenská mafia bola od štátu nezávislá," povedal na úvod politológ Radoslav Štefančík.

Po zadržaní Tibora Gašpara a spol. zvolal predseda Smeru tlačovú konferenciu s názvom „Rozklad právneho štátu". Prioritne sa nevenoval policajnej akcii, ale skôr celoplošnému testovaniu, na ktorom sa mu nepozdáva „blázinec", ktorý podľa neho vládne v krajine. Neskôr sa dostal aj k bývalému policajnému prezidentovi, kde hovoril o politickej objednávke a prezumpcii neviny.

Čo čaká Roberta Fica?

Od redaktora TV Markíza dostal Robert Fico aj otázku, či nie je teraz na rade práve on. Aj keď ju podľa jeho slov čakal, značne ho rozhodila.

„Povedzte mi prečo? Žiadam vás teraz o satisfakciu. Povedzte mi, prečo mám byť na rade... Inak si vyprosujem tento štýl komunikácie. Teraz ste prekročili všetky rámce normálnosti," uviedol rozhorčene Fico.

Pri rovnakej otázke si odborník nebral servítku pred ústa a podľa neho je zrejmé, kam toto celé speje.

„Ak si polícia prišla po najvyššie postavených členov policajného zboru v období vlády Roberta Fica, tak ďalší v poradí sú už len dvaja Robertovia - Kaliňák a Fico. Pretože bez týchto dvoch ľudí nemohli šéfovia polície robiť to, čo im prokuratúra momentálne vyčíta," myslí si Štefančík.

Práve dlhodobá rétorika ohľadom spochybňovania policajných zásahov, mediálneho tlaku na súdy, čoho výsledkom majú byť politické procesy, môže byť podľa odborníka aj taktikou v prípade toho najhoršieho.

„Robia presne to isté, čo robí vo svojich prípadoch Kotleba, Mizík či Mazurek. Napriek rôznym kauzám a súdnym procesom si kotlebovci udržiavajú zatiaľ stabilnú podporu. Nemožno vylúčiť, že aj vďaka mylnej téze, že ide o politické procesy. Podobne by to mohlo fungovať aj v prípade Smeru," uzavrel Štefančík.

Komentáre ( 0)