11. 11. 2020 06:00 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak, Katarína Kiššová

Pomohlo Orave a Bardejovu testovanie? Odborníci hovoria jasnou rečou

Od pilotného testovania v týchto regiónoch uplynuli už viac ako dva týždne.

Testovanie v Bardejove.
Testovanie v Bardejove. Foto: Veronika Bozdošová

Orava a Bardejov - dva regióny, ktoré ešte pred pár týždňami boli na tom najhoršie z pohľadu šírenia koronavírusu. Vláda si ich práve preto vybrala koncom októbra do pilotného testovania, aby zrazila výrazne stúpajúcu krivku smerom nadol.

„Vzhľadom na zotrvačnosť vírusu nám najbližšie jeden, dva týždne budú čísla ešte určite stúpať. Môže sa stať, že vybehneme až na hranicu 4 až 5-tisíc prípadov denne. Ale tým, že stiahneme z obehu infekčných, sa nebudú vytvárať nové ohniská. Po dosiahnutí vrcholu by sme potom mali začať prudko klesať,“ predikoval predseda vlády len tri dni pred pilotným testovaním, teda 23. októbra.

Následne spresnil, že asi za dva až tri týždne od tohto testovania by sme mali vidieť prvé výsledky.

Viac ako dva týždne po

Od uvedeného pilotného testovania momentálne prešli viac ako dva týždne, preto sa tisne na jazyk otázka, či sa situácia na Orave a v Bardejove zlepšila.

„Na Orave a v Bardejove malo testovanie obrovský význam, lebo tam už išlo o lokálne komunitné šírenie, kde už prakticky bola postihnutá celá populácia. Skrátka, tam to už bolo treba urobiť,“ povedala na úvod epidemiologička Henrieta Hudečková.

Podľa odborníčky by však samotné testovanie nemalo zmysel, ak by sa k nemu nepridružili ďalšie opatrenia.

„Vždy to treba podporiť obmedzením mobility ľudí. Čiže následná karanténa má veľmi dôležitý význam a nie je ju možné zanedbať. Takisto je potrebné nosenie rúšok, dezinfekcia a dištančná vzdialenosť,“ dodala Hudečková.

Krivku sa podarilo zraziť smerom nadol

Pozitívny vplyv testovania vidí aj ďalší odborník, epidemiológ Martin Pavelka. Ukazujú to podľa neho aj dáta.

„Na Orave a v Bardejove sa ukázalo, že to funguje a má to extrémne pozitívny a dobrý efekt. Reprodukčné čísla v týchto okresoch sú pod jedna. Vidíme, že za to môže táto intervencia, inak si to nevieme vysvetliť,“ myslí si Pavelka.

Aj ďalšie dáta ukazujú, že sa situácia zlepšila. Napríklad podiel pozitívnych prípadov klesol z takmer piatich percent (Tvrdošín) pod jedno percento. Obdobné poklesy badať aj u ostatných okresov, ktoré boli do pilotného testovania zaradené.


Vo vybraných okresoch výrazne klesol aj sedemdňový kĺzavý medián, ktorý vôbec nezohľadňuje antigénové pretestovania, ale vypočítava sa na základe každodenných PCR testov. Graf reflektuje obdobie od týždňa pred pilotným testovaním až po začiatok tohto týždňa.

Treba však dodať, že už pred testovaním platili niekoľko týždňov v rámci celej republiky opatrenia, ktoré výrazne znižovali mobilitu obyvateľstva. Aj tento významný faktor teda zapríčinil, že sa epidemiologická situácia začala zlepšovať.

„Je absolútne jasné, že po vystrašení v septembri, zavedení celoslovenských opatrení od 1. a následne od 15. októbra, po obmedzení mobility vo vozidlách, peši, ale aj v MHD a po obmedzení času prevádzok a následne po ich zavretí sme čakali pokles," píšu vo svojej analýze dátoví analytici z občianskej platformy Dáta bez pátosu.

ZLOMENÁ KRIVKA TEMPA RASTU / ZLOMENÝ KRK HNUSOBY? To prvé áno a je to super správa pre celé Slovensko. Určite nechcete...

Uverejnil používateľ Dáta bez pátosu Nedeľa 8. novembra 2020

Čaká nás dlhá zima

Oslovení odborníci sa teda nateraz zhodujú na tom, že testovanie na Orave a v Bardejove malo pozitívny vplyv na zabránenie ďalšieho šírenia koronavírusu. Čo však bude nasledovať po pretestovaní, aby si tieto regióny tento trend udržali?

„Naďalej musíme striktne dodržiavať opatrenia a uvoľnenie neprichádza do úvahy. Teraz máme totiž ideálne počasie pre šírenie tohto respiračného vírusového ochorenia. Takže rozmýšľať, že by sme sa teraz vrátili do normálnej činnosti, tak to určite nie. A treba s tým rátať celú zimu,“ uzavrela Hudečková.

K pilotnému testovaniu a epidemiologickej situácii sme oslovili taktiež Úrad verejného zdravotníctva v Dolnom Kubíne, pod ktorý spadajú aj okresy Námestovo a Tvrdošín, no na otázky nám nikto z kompetentných neodpovedal.

Komentáre ( 0)