12. 11. 2020 13:48 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Urazil Matovič Rómov? Vlastní rómski poslanci sa ho zastali, tvrdá kritika od odborníka

Premiéra skritizoval aj bývalý splnomocnenec pre rómske komunity, súčasná splnomocnenkyňa v tom nevidí nič zlé.

Igor Matovič počas stretnutia rómskych osobností pri príležitosti Pamätného dňa rómskeho holokaustu
Igor Matovič počas stretnutia rómskych osobností pri príležitosti Pamätného dňa rómskeho holokaustu Foto: TASR/Pavol Neubauer

Spor medzi SaS a Igorom Matovičom sa opäť naplno rozhorel. Okrem Richarda Sulíka, ktorý kritizuje vládne opatrenia, sa predseda vlády dostal aj do slovnej prestrelky s poslankyňou Janou Bittó Cigánikovou ohľadom dofinancovania štátnej zdravotnej poisťovne.

„Mrzí ma, že máme takúto koaličnú poslankyňu, ktorá síce nie je koaličnou poslankyňou, lebo nehlasovala za Programové vyhlásenie vlády. Je doslova trpená ako šéfka zdravotníckeho výboru, lebo rozumie sa tomu ako hus do piva. A zároveň systematicky robí ťažký lobing finančnej skupine Penta,“ tvrdo zaútočil na poslankyňu počas stredajšej tlačovej besedy predseda vlády.

Počas novinárskych otázok ju v negatívnom zmysle ešte viackrát spomenul, hlavne v kontexte, že neustále klame. „Pani Cigánikovej neverím ani vlastný nos medzi očami,“ uviedol v jednej zo svojich odpovedí a podporil to tvrdením „to je Janka Cigániková, ona to má trošku aj v mene“.

Poslankyňa na tento výrok reagovala len krátkym statusom. „Chcela by som povedať, že ja pána premiéra Matoviča považujem za premiéra, aj keď sa niekedy nechová ako premiér.“

Splnomocnenkyňa ani rómski poslanci za OĽaNO v tom problém nevidia

Igor Matovič však touto „nevinnou“ poznámkou pobúril mnoho ľudí, keďže nepriamo použil slovo cigániť, teda klamať, v čom možno badať rasistický podtext.

„Takto si váži premiér Rómov v tejto republike, ktorí ho, mimochodom, volili v nemalom počte? Toto má byť tá nová politická kultúra? Očakávam okamžité ospravedlnenie od premiéra, ale aj vyhranenie sa voči tomu pani splnomocnenkyne pre rómske komunity Bučkovej a ďalších členov vlády,“ rozhorčene reagoval na sociálnej sieti na premiérové slová bývalý splnomocnenec pre rómske komunity Ábel Ravasz.

Súčasná splnomocnenkyňa v týchto vyjadreniach však nič zlé nevidí. Za dôvod označila to, že oficiálne sa pomenovanie Cigáň už nepoužíva, preto sa mu nedá priradiť ani negatívny prívlastok.

„Nevidím dôvod spájať klamanie a Rómov. Pokiaľ máte na mysli priamo slovo ‚cigániť‘, v tom nevidím súvzťažnosť s rómskou národnostnou menšinou. Pomenovanie ‚Cigán‘ bolo aj práve pre negatívnu konotáciu so slovom cigániť v roku 1971 jasne odmietnuté Medzinárodnou rómskou úniou a v roku 1990 bolo aj na Slovensku kodifikované slovo Róm, rómsky,“ odpísala nám Andrea Bučková.

Obrátili sme sa aj na etnologičku Katarínu Nádaskú, ktorá vysvetlila, ako toto pomenovanie vzniklo.

„Stretávame sa s tým už v staršej literatúre, kde tak označovali človeka, príslušníka etnika, ale malo aj negatívny význam. Je to však výraz, ktorý bol kedysi veľmi rozšírený, až príchodom slova Róm, vo svete v 70. rokoch minulého storočia, u nás po 1989, sa to začalo meniť,“ ozrejmila Nádaská.

„Išlo o kočovníkov, ktorí prespávali v lesoch a, samozrejme, s tým bol spojený aj stret s pôvodným obyvateľstvom. Keď boli hladní, tak ukradli sliepku. Mnohé rómske ženy sa zas živili tým, že veštili. A mnohé kroniky popisujú, ako jedna žena ľuďom veštila a ďalšie tri pokradli drobnosti, ktoré potrebovali na prežitie. A takto potom vznikol ten pejoratívny význam slova cigániť ako klamať, kradnúť či podvádzať,“ doplnila s tým, že tento pojem sa našom území používal stáročia.

Z uvedeného teda vyplýva, že aj keď sa síce oficiálne nepoužíva pomenovanie Cigáň, z hovorovej reči nevymizlo, a môže teda aj dnes evokovať negatívnu konotáciu.

Aj samotné OĽaNO má vo svojich radoch troch rómskych poslancov. So slovami Igora Matoviča nemajú žiadny problém a naďalej stoja za ním.

„Myslím si, že podstatou vyjadrenia nebola urážka menšín. To by sme potom mohli predpokladať, že stále, keď niekto pani kolegyňu verejne osloví, tak by sa mala rómska komunita uraziť. Beriem to ako zhodu priezviska a slovesa slovenského jazyka,“ myslí si poslanec NR SR Peter Pollák ml.

Podobne zareagoval aj jeho kolega z klubu Ján Herák. Vraj za tým netreba hľadať žiadny rasizmus.

„Igora Matoviča ako premiéra, ale aj ako človeka poznám roky a jeho vyjadrenie nemá nič spoločné s rasistickým podtónom. Slovo cigániť vychádza z histórie, ale nespája sa s rómskou etnicitou a kultúrou. Čiže ak má teraz niekto potrebu útočiť na premiéra, že je rasista, tak práve naopak. Veď aj v Národnej rade máme vrátane mňa troch rómskych poslancov, myslíte si, že by nám dal priestor na kandidátke OĽaNO? Takže ja stojím za Igorom Matovičom,“ uviedol Herák.

Drieme v ňom duša hulváta, odkazuje politológ

Naopak, politológ Radoslav Štefančík si nemyslí, že by sa mal takto vyjadrovať predseda vlády.

„V slušnej spoločnosti takáto forma komunikácie nemá čo robiť. Nesúvisí to ani tak s naším členstvom v EÚ, ako skôr s prirodzenou slušnosťou a vzájomnou úctou k druhým ľuďom. Politik by nemal urážať iných ľudí len pre to, že s nimi nesúhlasí. A určite by nemal používať výrazy, ktoré sú za hranicou politickej korektnosti,“ povedal Štefančík.

Odborník zároveň hovorí, že premiér práve v takýchto situáciách odkrýva, čo sa v ňom skrýva.

„Igor Matovič len potvrdil, že v ňom drieme duša hulváta. Nebolo to prvýkrát, takže to neprekvapuje. Určite by sme mali odmietnuť takúto formu komunikácie. Politik by mal vysielať pozitívne posolstvá, nie urážať hlava-nehlava,“ podotkol Štefančík.

Mimochodom, nejde o prvý výpad Igora Matoviča tohto druhu voči Janke Bittó Cigánikovej. Pred pár týždňami, kedy sa v parlamente riešil interrupčný zákon, ju kritizoval za to, že navrhla, aby sa interrupcia mohla vykonať aj pomocou tzv. potratovej tabletky.

„Dať do návrhu zákona, ktorý má zabezpečiť väčšiu ochranu života pozmeňovák o potratovej tabletke, mi pripadá jemne povedané, absurdné,“ skonštatoval Matovič v rozhovore pre TV Postoj.

„Na tomto mieste by som povedal, že som veľmi rád, že matka Janky Cigánikovej nevyužila potratovú tabletku a že Janka Cigániková sa mohla narodiť a môže mať dnes aj takéto absurdné nápady, názory,“ neskôr doplnil.

Komentáre ( 0)