13. 11. 2020 09:48 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Dočkáme sa zvláštnych spojenectiev? Kotleba už vykročil k Ficovi a Danko ku Kotlebovi

Referendum, protesty či mimoriadna schôdza. Opozičné strany sa pretekajú v nápadoch, ako odvolať vládu.

Na snímke predseda ĽS NS Marian Kotleba
Na snímke predseda ĽS NS Marian Kotleba Foto: TASR/Jakub Kotian

Opozičné strany požadujú pád vlády. Po mimoparlamentnej SNS už prvé reálne kroky podnikol Smer s Robertom Ficom, ale aj Hlas na čele s Petrom Pellegrinim. Na spojenie síl taktiež vyzýva predseda ĽSNS Marian Kotleba. Odborník im však veľké šance na úspech nedáva.

Viacero referend za predčasné voľby

Andrej Danko ešte v lete oznámil, že strana začala zbierať podpisy na vyhlásenie referenda za predčasné voľby. Keď sa zdalo, že táto iniciatíva zapadne prachom, nateraz tejto myšlienke vlial nový život Smer s Hlasom.

Najprv Robert Fico v stredu vyhlásil, že ak bude strana cítiť podporu verejnosti, spustí zber podpisov na vyhlásenie referenda.

„Treba nielen podpísať petičné hárky, ale aby bolo referendum úspešné, musí sa na ňom zúčastniť vyše 50 percent ľudí a z nich má väčšina odpovedať pozitívne," doplnil Fico.

Na toto zareagoval Peter Pellegrini a vyzval ľudí, aby sa zapojili do ich internetovej ankety taktiež v súvislosti so skrátením volebného obdobia Národnej rady. Verí, že ak sa zapojí viac ľudí ako do ankety premiéra Igora Matoviča pred voľbami (67 415 hlasujúcich), bude to pre vládu rovnako záväzné.

Ak sa zároveň väčšina vyjadrí za ukončenie funkčného obdobia vlády, Hlas predloží do parlamentu ústavný zákon o skrátení volebného obdobia NR SR. Pripustil iniciovanie referenda, ak koalícia návrh odmietne.

„Pozývam všetkých ľudí, aby sa do ankety 17. novembra zapojili a dali jasne najavo, čo si o tejto vláde na čele s premiérom Igorom Matovičom myslia," priblížil Pellegrini.

Andrej Danko aktivitu Smeru a Hlasu víta a vyzýva všetky demokratické opozičné strany na spoločný zber podpisov s tým, že je SNS pripravená rozšíriť petičný výbor o jednotlivých zástupcov.

TIP: Je Robert Fico na rade? Drsná odpoveď odborníka

Odborník to až tak ružovo nevidí a stranám šancu na veľký úspech nedáva. Podľa neho budú mať v krátkodobom horizonte problém vyzbierať čo i len podpisy.

„Avšak vzhľadom na to, že veľa ľudí je frustrovaných z existujúcej situácie a hlavne z protipandemických opatrení súčasnej vlády, viem si predstaviť, že po dlhšom čase sa im podarí zdolať túto hranicu," uviedol politológ Radoslav Štefančík.

Ak by sa im aj podarilo vyzbierať potrebných 350-tisíc hlasov, tak by referendum bolo vraj s veľkou pravdepodobnosťou neúspešné.

„Doteraz bolo úspešné len jedno referendum, pri ňom išlo dokonca o veľmi dôležitú otázku ohľadom vstupu krajiny do Európskej únie. Na jeho podpore sa pritom zhodli viaceré politické strany naprieč politickým spektrom, takže ľudia mali motiváciu do hlasovacích miestností prísť," ozrejmil Štefančík.

Kotleba žiada Fica o spojenie opozičných síl

Okrem dlhodobého zámeru sa opozičné strany „nechtiac" zbližujú aj k prichádzajúcemu 17. novembru. Práve na výročie Nežnej revolúcie ako prví začali na protest zvolávať kotlebovci. Už sa k nim aktívne zapojila aj SNS.

Taktiež ho podporuje aj Smer, ale len v prípade, ak bude mať pokojný priebeh. Na druhej strane Robert Fico vyhlásil, že ako strana sa nepotrebujú k nikomu pridávať a jej predstavitelia si vraj pripravia vlastnú protestnú akciu.

Predstavitelia Hlasu v tomto prípade neplánujú vyjsť do ulíc a nebudú vyzývať ľudí, aby sa na proteste zúčastnili. „Hoc sa mi to nepáči a považujem vyhlásenie núdzového stavu za protiústavné, žiaľ, vyhlásený je a ja sa ako občan musím zdržať akéhokoľvek protiprávneho konania," uviedol Pellegrini.

Zároveň apeloval na ľudí, ktorí sa aj tak plánujú na protestoch zúčastniť, aby zachovali pokoj, nenechali sa vyprovokovať a nedali tak premiérovi dôvod zasiahnuť proti nim vodnými delami.

Aby toho nebolo málo, Smer už pred časom začal zbierať podpisy na zvolenie mimoriadnej schôdze, kde by mohli vysloviť vláde nedôveru. Zatiaľ tejto myšlienke fandia len kotlebovci, Hlas sa drží v ústraní.

„Nie je, pán predseda Fico, už čas na politické hry, na pokusy o vytĺkanie politického kapitálu alebo na rozdeľovanie podľa politického trička. Opozícia sa dnes musí spojiť, lebo vláda na čele s Igorom Matovičom škodí Slovensku čoraz viac," vyzval Marian Kotleba na spájanie vo svojom videu na sociálnej sieti.

Robert Fico zatiaľ na túto ponuku nereagoval. Podľa odborníka však pokojne môže dôjsť k reálnej spolupráci medzi ĽSNS a Smerom.

„V politike nikdy nehovor nikdy. V minulosti tu už boli signály z jednej aj z druhej strany, že spolupráca oboch subjektov by bola možná. Napokon, taký Mazurek by si určite mal čo povedať s poslancom Blahom," myslí si Štefančík.

Sulík: Ficovi odporúčam začať zbierať podpisy na referendum, aby dostal milosť

Referendum, protesty a možná mimoriadna schôdza. Toto všetko sa chystá vo veľmi krátkom čase. A aj keď sa opozičné strany tvária, že si to pripravujú len vo vlastnej réžii, ich aktivity sa výrazne prelínajú. Otázkou je, prečo sa v týchto dňoch a týždňoch takto rozhýbali.

„Po celonárodnom testovaní je veľa ľudí frustrovaných, naštvaných a opozičné strany sa snažia túto situáciu využiť vo svoje prospech. Pretože ak raz pre novú vakcínu skončí epizóda s koronou, začne sa Matovič venovať svojej pôvodnej téme, a síce korupcii predchádzajúcich vládnych kabinetov. A to by pre Smer aj Hlas mohlo dopadnúť zle," ozrejmil Štefančík.

Oslovili sme sa aj vládne strany, či sa neobávajú odvolávania v parlamente alebo prípadného referenda. Doposiaľ nám odpísali len z centrály SaS.

„Výzvy na referendum či internetovú anketu, aby boli predčasné voľby, ktoré tu predvádza Hlas s Petrom Pellegrinim a Smer s Robertom Ficom, sú jasným dôkazom, že títo dvaja predstavitelia sú stále nerozlučnými spojencami a len sa tvária, že každý je iný. Predčasnými voľbami im ide iba o jediné, a to o snahu opätovne oslobodiť svojich ľudí spoza mreží a pokračovať v rozkrádaní Slovenska. Robertovi Ficovi navyše odporúčam začať zbierať podpisy na referendum, aby dostal milosť," uviedol predseda SaS Richard Sulík.

Komentáre ( 0)