27. 11. 2020 06:00 | BRATISLAVA/Rebeka Kosečeková

Český fotograf zachytil aj prehratý boj s koronavírusom. Chcel som ukázať realitu, hovorí

Lukáš Bíba je autorom série emotívnych fotografií z pražskej nemocnice, kde sa liečia aj pacienti s koronavírusom.

Fotografia Lukáša Bíbu z pražskej nemocnice.
Fotografia Lukáša Bíbu z pražskej nemocnice. Foto: instagram / lukasbiba, Hospodářské noviny/Economia

Český fotograf Lukáš Bíba, ktorý pracuje aj pre české médiá, vydal sériu fotografií z pražskej Fakultnej nemocnice Královské Vinohrady. Na Instagrame sa podelil o emotívne zábery z ARO, kde sa nachádzajú aj pacienti bojujúci s nákazou koronavírusu. Objektívom zachytil aj momenty, ako niektorí tento boj prehrali.

Lukáš dokumentuje pandémiu v Česku už od jari. V máji, počas prvej vlny, fotil jednotku intenzívnej starostlivosti v pražskej Nemocnici na Bulovce. Rozdiel medzi jednotlivými obdobiami určite vníma.

„Na jar mali rodiny problém rozlúčiť sa so svojimi blízkymi, navštíviť a podporiť ich. V súčasnej dobe to ide, takže som bol schopný tieto chvíle odfotiť. Samozrejme, sú veci, ktoré nemôžem zverejniť a fotky patria iba rodine. No potom sú zábery, ktoré mám po dohode povolené publikovať. A o to sú emotívnejšie,“ hovorí Lukáš.

Počas druhej vlny pandémie strávil na Královských Vinohradoch niekoľko dní. „Fotenie prebiehalo plus-mínus rovnako ako na jar. Samozrejme, keď ide človek na ARO do boxu, kde leží pacient pozitívny na COVID, musí si navliecť oblek a ochranné pomôcky,“ pripomína.

Ostatnú fotosériu fotil od konca októbra do polovice novembra. V nemocnici strávil dokopy desiatky hodín. Ani zďaleka to nebolo bežné fotenie, kedy potreboval jednu alebo dve ilustračné fotky do novín.

„To ani nebolo mojím cieľom. Rovnako som ani nechcel nič skresľovať. Chcel som ukázať prácu zdravotníkov a skutočnú atmosféru, ktorá tam panuje. Z dvanásťhodinovej zmeny som tam býval okolo sedem alebo osem hodín,“ približuje s tým, že do nemocnice sa vrátil po týždni aj v tieto dni.

Otcovi svojej kamarátky púšťal Beatles

V nemocnici sa počas fotenia stretol aj s jednou známou, ktorú nevidel už desať rokov. Prišla sa tam rozlúčiť so svojím otcom. Bol to jeden z prvých dní, kedy Lukáš túto sériu začal fotil. Na Instagrame sa podelil o moment, ako jej otcovi púšťal pesničku Let It Be od The Beatles.

„Kamarátkinmu otcovi som život zachrániť nevedel. No pustiť mu obľúbenú hudbu v jeho posledných chvíľach bolo to najmenej, čo som preňho mohol urobiť,“ napísal.

Zdroj: Instagram/lukasbiba, Hospodářské noviny/Economia

Lukáš zverejnil aj zábery, na ktorých zdravotníci odvážajú telá mŕtvych pacientov do márnice. „Keď mi povedali, že jeden z pacientov zomrel, dokumentoval som všetko, čo sa dialo, kým prišli sanitári. Napokon aj to, ako odviezli pacienta do márnice. V žiadnom prípade som nechcel hľadať a robiť senzácie. Práve naopak. Fotkami som chcel ukázať skutočnosť a to, čo sa naozaj deje,“ vysvetľuje.

Talentovaný fotograf chcel ukázať aj to, v akých podmienkach pracujú zdravotníci. Pripomína, že sanitári musia byť oblečení v ochranných oblekoch neustále, vyzliekajú si ich po prevoze každého zosnulého. Takisto musia vydezinfikovať celú sanitku. A toto robia stále dokola. Je to náročné aj pre nich.

Lukáš v nemocnici fotil práve v čase, kedy na tom bolo Česko z pohľadu epidémie veľmi zle. „Bolo vidieť, že zdravotníci toho majú plné zuby a sú unavení. Robia maximum a snažia sa to medzi sebou odľahčovať z času na čas aj humorom, pretože inak by sa zbláznili,“ opisuje.

COVID som prekonal, no opatrný som stále

Keď porovnáva fotenia z jari a jesene, v prvom prípade mal trocha obavy. Je to ochorenie, o ktorom na začiatku nikto nič nevedel. Neexistovala liečba, o lieku nehovoriac.

Človek v prvom rade rozmýšľa nad tým, aby zostal zdravý on aj jeho rodina. „No profesionálna povinnosť mi nedovolila, aby som tam nešiel. Povedal som si, že je to až neskutočná historická udalosť a nevieme, či bude trvať mesiac, dva alebo polrok. Nakoniec je to tu doteraz,“ hovorí.

Keď fotil nemocnicu počas druhej vlny, už vedel, do čoho ide. „Sám som COVID prekonal. Samozrejme, to neznamená, že ho nemôžem dostať znovu. Necítim strach, ale určite ho nepodceňujem a mám k tomu celému rešpekt. O to väčší, že som na vlastné oči videl, čo všetko dokáže s ľuďmi spraviť. Aj s tými v mojom veku. Boli to zdatní ľudia, nemali nadváhu ani neboli starší v rizikových skupinách s pridruženými ochoreniami. Skolilo to aj tých, ktorí boli aktívni,“ spomína fotograf.

Blízkych videli vďaka jeho fotkám

Lukáš tvrdí, že takéto fotenia patria pre fotografa medzi najsilnejšie zážitky. No v momente, keď fotí, je skôr „schovaný“ za fotoaparátom. „Aj keď ma to možno hneď nezasiahne naplno, všetky pocity na mňa doľahnú s oneskorením. Myslím, že podobne to vnímajú viacerí fotografi, ktorí pracujú vo vypätých situáciách. Nemusí to byť práve vojnová zóna, stačí aj prostredie nemocnice alebo iné miesta,“ uvádza.

Priznáva tiež, že ohlasy na fotky nie sú za každých okolností pozitívne. Ozvú sa mu aj tí, ktorí fotky kritizujú a hovoria, že je to iba mediálna masáž. Podľa vlastných slov to rešpektuje, je to ich názor.

Zdroj: Instagram/lukasbiba, Hospodářské noviny/Economia

No na druhej strane sa mu ozývajú aj tí, čo mu dokonca poďakujú. „Na jar mi zavolala jedna pani. Bola šťastná, pretože som odfotil jej otca, s ktorým nebola už mesiac. Hovorila mi, že aspoň takto, vďaka mojim fotkám, ho mohla po dlhej dobe vidieť,“ priznáva.

Po poslednej zo sérií sa Lukášovi ozval pacient, ktorý ležal v nemocnici so svojím svokrom. Ten, žiaľ, COVID-u podľahol. „Ten pán mi poďakoval, že mu moje fotky budú pripomínať spoločné chvíle. Nedá sa to nazvať radosťou, ale človeka poteší, že svoju prácu nerobí úplne zbytočne a môže tým niekomu v smutnom období spraviť aspoň takúto radosť,“ dodáva fotograf.

Prečítajte si aj: Vyspovedali sme zdravotníkov, ktorí sa starajú o covid pacientov: Sme unavení a zanedbávame svoje rodiny

Komentáre ( 0)