02. 12. 2020 06:00 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Aké bude počasie na Vianoce? Klimatológ už niečo naznačil

S výraznými klimatickými zmenami už prestávajú platiť zákonitosti, podľa ktorých sa dalo predpokladať, aké bude počasie v dlhodobom horizonte.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Zima sa už hlási o slovo. Cez víkend totiž takmer na celom Slovensku napadol prvý sneh. Aj keď v nižších polohách nemal dlhú trvácnosť, teploty a vývoj počasia predurčujú, že čoskoro môže prísť k ďalšej snehovej nádielke.

Odborník však upozorňuje, že sa netreba dať zmýliť prvým snehom už v novembri, lebo tento jav vôbec neurčuje charakter celého zimného obdobia.

„V našich klimatických podmienkach nie je dokázané, že dátum výskytu prvej snehovej pokrývky určuje priebeh nasledujúcej zimy. Máme však skúsenosti so zimami, ktoré sa teraz u nás vyskytujú, že sú teplotne veľmi nestabilné. Kolísanie teplotných podmienok býva také výrazné, že bráni systematickejšiemu kumulovaniu snehovej pokrývky,“ vysvetlil na úvod klimatológ SHMÚ Pavol Faško.

Ešte v 70. rokoch minulého storočia sa dalo vypozorovať, aká bude zima podľa toho, aké bolo počasie v lete. So zmenou klimatických podmienok táto korelácia úplne vymizla.

„V súčasnosti sme konfrontovaní vo všetkých ročných obdobiach zreteľným vzostupným trendom teploty vzduchu. Toto sa prejavuje vo vysokých zemepisných šírkach severnej pologule výrazným oteplením a jeho vplyvom sa mení režim zamŕzania a dĺžka výskytu ľadu v Severnom ľadovom oceáne. Tento fakt veľmi ‚komplikuje‘ prejavy počasia aj v Európe,“ ozrejmil Faško.

„Schémy, ktoré sa tak uplatňovali v charaktere počasia u nás v minulosti, strácajú svoj pôvodný význam. V konkrétnom počasí sú častejšie zaznamenávané jeho krajnejšie prejavy, a preto nie je jednoduché predpovedať úspešne počasie napríklad už aj len s týždňovým predstihom,“ doplnil.

Aké bude počasie počas Vianoc?

Napriek tejto nestabilite počasia predsa len pretrvávajú klimatické javy, ktoré sa v posledných rokoch cyklicky objavujú. Do tejto kategórie môžeme zaradiť aj tzv. vianočné oteplenie.

„V ročnom režime teploty vzduchu sa u nás v období okolo Vianoc prejavuje kladná teplotná anomália, ktorá sa zvykne spomínať ako vianočný odmäk a v súčasnosti je výstižnejšie skôr vianočné oteplenie. Toto oteplenie strieda chladnejšiu fázu zimy, ktorá sa zvykne vyskytovať v období pred Vianocami,“ načrtol Pavol Faško odpoveď na otázku, aké by mohlo byť počasie počas vianočných sviatkov.

V praxi to teda znamená, že v posledných rokoch, a to hlavne v nižších polohách, sme nezaznamenali Vianoce so snehom. Navyše teploty zvykli vyskočiť vysoko nad bod mrazu. Napríklad minulý rok bolo na Štedrý deň v Poprade sedem stupňov a v Bratislave až desať.

Podľa odborníka sa v minulosti po tomto oteplení začalo s prichádzajúcim novým rokom poriadne ochladzovať. Lenže už aj táto zákonitosť prestáva platiť.

„V minulosti, ak bolo v období Vianoc teplejšie, sa v čase medzi Vianocami a Silvestrom zvyklo opäť ochladiť. Teraz sa stáva, že nadnormálne teplo zvykne byť aj na rozhraní starého a nového roka. Ak by sme vychádzali zo skúseností napríklad z posledných desať rokov, tak riziko, že sa môže stať niečo podobné ako v roku 2019, rastie,“ uzavrel Faško.

Komentáre ( 0)