09. 12. 2020 06:00 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Zasiahla Slovensko už tretia vlna koronavírusu? Pozrite si, čo nás čaká do konca roka

Dáta neveštia nič dobré.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: Shutterstock.com

Ešte sa poriadne neskončila druhá vlna koronavírusu a už sa začína nahlas hovoriť o tretej. S jej zadefinovaním to však nie až také jednoduché. Dátový analytik hovorí o jej počiatku, epidemiologička je vo vyjadreniach opatrnejšia.

„Jediný skutočný parameter je počet hospitalizovaných. Tam sme ešte neskončili s druhou vlnou. Hospitalizácie nám ešte neklesli, od leta stále stúpajú. U nových pozitívnych prípadov je to iný príbeh,“ hovorí na úvod dátový analytik Ivan Bošňák.

Začiatok tretej vlny

Minimum sedemdňových priemerov nových prípadov sme mali podľa štatistík pred vyše dvomi týždňami. A odvtedy čísla trvale stúpajú. Momentálne sme na čísle 1750.

„To je už slušný nárast a hovoríme len o PCR testoch. Drobné vlnky za posledný mesiac nerátam. Nárast za posledný týždeň je zásadný a na Považí v niektorých okresoch sú čísla infikovaných alarmujúce,“ dopĺňa Bošňák s tým, že môže ísť o začiatok tretej vlny.

Epidemiologička Henrieta Hudečková nevraví, že nemôžeme byť na jej začiatku, no podľa nej sa to dá vyhodnotiť až spätne.

„Či je to prvá, druhá alebo tretia vlna, sa dá ​jednoznačne potvrdiť až pri retrospektívnej analýze. Teoreticky by to však mohla byť tretia vlna, ale teraz sa dá k tomu len ťažko vyjadriť,“ vysvetlila Hudečková.

Odborníčka sa skôr prikláňa k tomu, že v rámci epidemiologickej situácie prechádzame z druhej do tretej fázy. V grafike môžete vidieť podrobný popis jednotlivých fáz.

(text pokračuje pod grafikou)

Odhady nie sú vôbec dobré

Otázkou teraz je, prečo sa situácia začala opäť prudko zhoršovať aj po celoplošných testovaniach, kedy sa podarilo z obehu stiahnuť desaťtisíce infekčných ľudí.

„Od polovice októbra a aj v novembri sme urgovali regionálne opatrenia, silné obmedzenia a posilnenie štyroch aktivít: identifikáciu pozitívnych v horiacich okresoch, dosledovanie ich blízkych kontaktov, ich dotestovanie (ak je to účelné) a následne izoláciu identifikovaných a ich okolia, teda dôslednú karanténu. Všetko musí zbehnúť do 24 až 48 hodín. Nič z toho sa nestalo. Sme ľahostajní,“ vysvetlil Bošňák.

Pozrite si odhad nových pozitívnych prípadov do konca roka

thumbnail_Screenshot 2020-12-08 at 15.04.07.png
Foto: Dáta bez pátosu
 

Podľa viacerých indícií vláda zrejme čoskoro prijme oveľa prísnejšie opatrenia, ako ich máme v súčasnosti. Podľa analytika by mali prísť čo najskôr.

„Signály k otvoreniu čohokoľvek v ohniskách okrem okien na miestnosti, kde sa zdržiavajú, sú povelom na cestu do pekla. V zelených okresoch, naopak, nemali byť ľudia tak zásadne obmedzovaní. Ale na Slovensku už tretí mesiac nariaďujeme všetko celoslovensky. V tomto zmysle sa potom treba pripraviť na silné a dlhodobé obmedzenia. Čím skôr prídu, tým kratšie budú trvať,“ uzavrel Bošňák.