15. 12. 2020 06:00 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Hrozí v nemocniciach kolaps? Pacienti budú do konca roka pribúdať a nič s tým nespravíme, tvrdí odborník

Ak by sme okamžite zaviedli radikálne obmedzenie mobility, najskôr sa to v nemocniciach prejaví na sviatok Troch kráľov.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Ešte koncom októbra, kedy bolo s COVID-om hospitalizovaných približne 900 pacientov, odborníci varovali, že sa čoskoro dostaneme na kritickú hranicu dvoch tisíc. Sme v polovici decembra a momentálne sme túto hranicu prekročili o viac ako dve stovky a prognózy sú ešte desivejšie.

V takejto situácii by malo podľa pandemického plánu ministerstvo zdravotníctva prejsť do druhej fázy reprofilizácie lôžok. Vďaka tomu by mali pribudnúť ďalšie stovky postelí. Treba dodať, že každým „prerobeným“ lôžkom sa zužuje priestor pre necovidových pacientov.

TIP: Zasiahla Slovensko už tretia vlna koronavírusu? Pozrite si, čo nás čaká do konca roka

Nemocničné postele nie sú najväčším problémom. Slovenskému zdravotníctvu začína dochádzať dych po personálnej stránke. Lekári a zdravotné sestry sú už teraz vyťažované na maximum.

„Kde sa to hrdlo zužuje, sú personálne kapacity. Nateraz si myslím, že ešte máme nejakú rezervu, kým nebude naplnených asi tritisíc lôžok. Ide však len o pocitové číslo,“ uviedol analytik Tomáš Szalay zo Stredoeurópskeho inštitútu pre zdravotnú politiku.

Do konca roka sa situácia v nemocniciach nezlepší

Najkritickejšia situácia je na Považí, a to vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne a vo všeobecnej nemocnici v Ilave. O nič lepší stav nepanuje ani v hlavnom meste. O veľmi vážnom stave hovorí aj ministerstvo zdravotníctva.

„Na pôde rezortu je zriadený tím, ktorý sa venuje výlučne situácii v zdravotníckych zariadeniach. Niekoľkokrát za deň dostávame reporty a v prípade potreby situáciu aktívne riešime. Na ministerstve aktívne pracuje aj Krízové koordinačné centrum, ktoré sme zriadili za účelom riešenia a monitorovania situácie,“ uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí.

„Vďaka aktuálnym dátam z nemocníc vieme pružne reagovať na situáciu a prijímať zodpovedné rozhodnutia. Hoci je situácia náročná, v niektorých nemocniciach sa stále vykonáva aj časť plánovaných výkonov, v závislosti od epidemiologickej situácie v danom regióne,“ dodal štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Peter Stachura.

TIP: Čo urobili Česi inak ako Slováci? Nasadili brutálnu mašinériu na vyhľadávanie kontaktov

Otázkou je, kam sa až vyšplhajú počty hospitalizových. Podľa dátového analytika by sme sa cez Vianoce mali dostať na číslo 2500 s vyhliadkou ďalšieho rastu.

„Pri okamžitom nariadení zákazu vychádzania by sa mal pokles v počte hospitalizovaných prejaviť na sviatok Troch kráľov,“ predpovedá Ivan Bošnák s tým, že do konca roka netreba čakať lepšie správy, keďže v nemocniciach sa epidemiologická situácia prejavuje s dvoj- až trojtýždňovým oneskorením.

Aj prípadný kolaps príde postupne

Po zákaze vychádzania už od piatka minulého týždňa volá aj pandemická komisia, ktorá je poradným orgánom vlády. Podľa nej by sa mal zaviesť čo najskôr. Posledné slovo bude mať však vláda, ktorá by mala definitívne rozhodnúť v najbližších dňoch.

Aj keď predikcie neveštia nič dobré, analytik Tomáš Szalay upozorňuje, že si aj v prípade kolapsu nemocníc hneď netreba predstavovať katastrofické scenáre. Ak by totiž prišiel, bol by to postupný proces.

„Nemyslím si, že to bude mať ostrú hranicu. Budú sa predlžovať čakacie doby na centrálnom príjme a pacientovi sa nemusí dostať až tak rýchlo urgentná starostlivosť. Problémom by sa potom mohli stať aj plánované výkony, ktoré by sa opäť odsúvali,“ vysvetlil Szalay.

TIP: Pravidlá sa menia denne, ľudia stratili trpezlivosť. Sú unavení a frustrovaní, dodáva sociológ

Horšie by bolo, keby nemocnice už nevedeli urgentne riešiť akútne prípady, ako sú napríklad dopravné nehody alebo infarkty.

Odborník aj ministerstvo zdravotníctva preto vyzývajú ľudí, aby boli zodpovední a dodržiavali základné hygienické opatrenia, teda nosenie rúška, dostatočný, aspoň dvojmetrový odstup a dôslednú hygienu rúk.