12. 01. 2021 16:55 | BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Analytik: Nepotrebujeme plošné testovanie, východné Slovensko je na tom dobre

Podľa analytika zbytočne pretestujeme milión ľudí.

Testovanie v Trenčíne.
Testovanie v Trenčíne. Foto: Zuzana Holienčíková

Premiér Igor Matovič oznámil ďalšie celoplošné testovanie. Tentoraz chce, aby sa v jednotlivých okresoch opakovalo každý víkend dovtedy, kým pozitivita neklesne na 0,5 percenta. V najhorších okresoch by sa testovanie malo konať už tento víkend (16. - 17. januára).

Matovič argumentuje, že plošné testovanie je jedinou cestou zo súčasnej krízy. Opatrenia, ktoré vláda zaviedla na Nový rok, zatiaľ nefungujú a premiér verí, že testovaním zopakuje úspech z októbra a novembra. Počet nových prípadov nákazy sme dokázali po troch kolách zraziť približne o polovicu.

„Sedemnásteho novembra sme dosiahli finálny efekt celoplošného testovania a mali sme najlepšie čísla. Lenže odvtedy sme začali postupne rásť. Až sme vyrástli počas sviatkov do bodu, že sedemdňový priemer nových prípadov je 6989,“ vyhlásil Matovič po rokovaní vlády. Ako východisko teda opäť vidí testovanie.

Situácia je dramatická v 15 okresoch

Analytik Ivan Bošňák zdôrazňuje, že nemá význam púšťať sa do ďalšieho celoslovenského testovania. Po prvé, nemáme toľko zdravotníkov a po druhé, väčšina východného a juhovýhodného Slovenska nepotrebuje zásah v podobe testovania.

Aktuálna situácia na Slovensku.
Aktuálna situácia na Slovensku. Foto: Ministerstvo zdravotníctva
 

„Treba si uvedomiť, že nám tu popri testovaní beží ďalšia akcia - očkovanie. Potrebujeme lekárov v 70 očkovacích centrách. Odkiaľ vezmeme zdravotníkov na celoplošné testovanie, keď chýbajú aj v nemocniciach?“ pýta sa Bošňák.

Preto sa podľa neho treba zamerať na 15 okresov, kde je situácia dramatická. Ide o krajské mestá Nitra, Trenčín, Banská Bystrica, Bratislava, Trnava, Žilina a Košice. Podobne zle sú na tom aj mestá v ich okolí: Zlaté Moravce, Martin, Ilava, Považská Bystrica, Piešťany, Nové Mesto nad Váhom, Hlohovec a Bytča.

Ani v týchto mestách však nie je nevyhnutné testovať všetkých občanov. Bošňák verí, že približne polovica obyvateľov dodržiava opatrenia a len s výnimkou nákupu ostávajú doma. Testovať sa preto majú ľudia, ktorí musia chodiť do práce a ktorí sú z rôznych dôvodov mobilní. Najviac pomôže, ak sa podľa Bošňáka do testovania zapoja firmy a veľké fabriky.

„V papierňach v Harmanci odhalili 15 percent pozitívnych. Matovič sa mal pýtať majiteľa, pána Fiľa, prečo zanedbal opatrenia, prečo zamestnancom nekúpil respirátory. Namiesto toho sa trápil s angličtinou a ďakoval britskému riaditeľovi Jaguaru Land Rover v Nitre, pričom v Jaguari problém nie je,“ hovorí analytik.

Okrem toho, že testovanie by malo byť cielené na konkrétne skupiny ľudí v ohniskách, musí byť podľa Bošňáka aj opakované. Za deväť dní by sa malo v tej istej komunite uskutočniť trikrát.

Trenčín ako dobrý príklad

Za pozitívny príklad považuje Trenčín, kde sa situácia stabilizovala vďaka kombinácii opatrení a testovania.

„Primátor Richard Rybníček urobil tri dôležité veci pred Vianocami: zalarmoval regionálnu hygieničku, ktorá následne zakázala alkohol, trhy, podujatia a obmedzila omše. Verejne vystúpil a bil na poplach, že majú v nemocnici problém a cielene dať testovať ľudí,“ hovorí Bošňák.

Rovnaký postup mala podľa neho zvoliť aj Nitra, ktorá tak urobila až po Vianociach a výsledok bol dvojnásobný počet nakazených ľudí a horšia situácia v nemocniciach.

Bošňák pripomína, že najdôležitejšie zo všetkého je zákaz vychádzania a izolácia. Nič iné nikde vo svete podľa neho nefunguje. Treba si navyše aj uvedomiť, že efekt lockdownu sa ukáže až po dvoch týždňoch.

„Matovič hovoril, že opatrenia nefungujú, ale veď ich zaviedli na Nový rok. To sa ešte nemohlo odrzkadliť na číslach. Musíme byť trpezliví. Ľuďom nemôžeme povedať nič iné, len aby ešte doma vydržali a nikam nechodili. Situácia by sa mala stabilizovať približne tretí januárový týždeň,“ vysvetľuje Bošňák.

Analytik zdôrazňuje, že situácia nie je rovnaká na celom Slovensku, čo je dobré. Medzi zelenými okresmi sú skoro všetky na východe či juhovýchode krajiny. Sú to najmä Michalovce, Snina, Gelnica, Rožňava, Sobrance, Levoča, ale aj Žiar nad Hronom, Brezno, Banská Štiavnica, Veľký Krtíš a Orava.

„Tieto okresy majú sedemdňovú incidenciu od 150 do 500. Tam žije zhruba milión ľudí, ktorých nemusíme testovať,“ dodáva analytik.

Plošné testovanie najbližší víkend 16. - 17. januára zatiaľ oficiálne potvrdili Košice a Nitra. V Nitre navyše platia sprísnené opatrenia. Bez negatívneho výsledku testu nemôžete ísť von ani do práce. Podobné opatrenia by podľa Matoviča mohli platiť aj počas celoplošného testovania nasledujúce týždne v celej krajine.