13. 01. 2021 11:08 | BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Bražinová: Výsledky z jesenného testovania nemôžeme interpretovať ako účinné, pomohol aj lockdown

Musíme podľa nej prijať ešte tvrdšie opatrenia, aké platia dnes.

Alexandra Bražinová.
Alexandra Bražinová. Foto: TV Markíza

Nápad Igora Matoviča opäť spustiť celoplošné testovanie kritizuje aj epidemiologička Alexandra Bražinová.

„Celoplošné testovanie nie je efektívny nástroj na spomalenie šírenia nákazy. Výsledky z jesenného celoplošného testovania nemôžeme interpretovať ako účinné v tomto zmysle, pretože napriek poklesu výskytu prípadov v jednotlivých okresoch nevieme oddeliť účinok predtým prijatých opatrení od účinku testovania," vysvetľuje Bražinová.

Navyše je podľa nej plošné testovanie náročné na organizáciu, vyžaduje si veľa finančných, materiálnych a ľudských zdrojov. Pripomína, že zdravotníci sú už dnes mimoriadne vyťažení v nemocniciach aj v ambulanciách. Varuje aj pred možným rizikom šírenia nákazy počas testovania.

Britská mutácia predstavuje veľké riziko

Pri čakaní na odber a na výsledok testu sa budú ľudia zhromažďovať a to je pri šírení britskej mutácii vírusu podľa epidemiologičky mimoriadne nebezpečné.

Antigénové testovanie je podľa nej vhodné na cielené testovanie za dobre kontrolovaných podmienok, teda v mestách či okresoch s vysokým výskytom infikovaných, ale aj v nemocniciach, DSS-kách a na hraniciach.

„Je ale potrebné robiť ho opakovane, s odstupom týždňa, prípadne aj častejšie, pre jeho nižšiu senzitivitu v porovnaní s PCR testami. Je potrebné brať do úvahy falošnú negativitu a dôrazne komunikovať pretrvávajúcu potrebu ostražitosti aj pri negatívnom výsledku," pripomína Bražinová.

Dodáva, že prioritou by teraz malo byť očkovanie, ktoré ako jediné dokáže zastaviť šírenie ochorenia COVID-19.

„Mali by sme smerovať k urýchlenému očkovaniu čo najväčšieho pčotu ľudí, počnúc rizikovejšími skupinami. Na to potrebujeme už teraz vyťažených zdravotníkov. Jediné, čo nám teraz môže pomôcť je maximálne zamedziť stretávanie ľudí, čiže prijatie ešte tvrdších opatrení, akú tu už teraz máme," dodáva.

Proti je aj Sulík

Podobne kriticky sa vyjadril aj analytik Ivan Bošňák, ktorý navrhuje testovať len v okresoch s vysokým výskytom vírusu, teda v krajských mestách a ich okolí. Testovanie ale musí byť opakované, aspoň trikrát v priebehu deviatich dní.

Premiér Matovič vyhlásil, že chce počas víkendu od 23. do 24. januára zorganizovať celoplošné testovanie. Už tento víkend (16.-17. január) by sa malo testovanie konať v niektorých najviac zasiahnutých mestách. Vláda ale doteraz nekonkretizovala detaily plánu. Testovanie zatiaľ potvrdili len Nitra a Košice. S nápadom testovať celé Slovensko nesúhlasí ani minister hospodárstva Richard Sulík.

Komentáre ( 0)