14. 01. 2021 06:00 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Žiadna chrípka. Pozrite si, ako COVID-19 prispel na Slovensku k najvyššej úmrtnosti od 2. svetovej vojny

Najviac úmrtí pribudlo v poslednom štvrťroku, teda v čase, kedy sme zaznamenali aj najviac úmrtí na COVID-19.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: Shutterstock.com

Slovensko sa borí s pandémiou koronavírusu už od marca minulého roka, a to, že nejde o žiadnu chrípku, začínajú ukazovať aj tie najsmutnejšie dáta. Štatistický úrad totiž zverejnil predbežné štatistiky a Ministerstvo vnútra predbežné dáta za cely uplynulý rok, vrátane decembra. A zdá sa, že COVID-19 výrazne prispel k tomu, že nám v krajine zomrelo najviac ľudí od druhej svetovej vojny.

Najhoršie boli posledné tri mesiace

Prvá vlna pandémie takýto katastrofický scenár vôbec nenaznačovala. Od marca do letných mesiacov oficiálne umrelo na, resp. s ochorením COVID-19, do 30 ľudí. Výrazný zlom prišiel v jesenných mesiacoch, kedy počet mŕtvych začal denne pribúdať po desiatkach. A toto sa prejavilo aj v celkových štatistikách.

„Vyšší počet zomretých sa prejavil veľmi mierne od augusta, ale výraznejšie v jesenných mesiacoch október a november. V súhrne od začiatku roka do konca novembra zomrelo v SR 51 276 osôb, čo je o 1 600 až 3 900 osôb viac ako v posledných piatich predošlých rokoch za rovnaké obdobie,“ píše vo svojej správe Štatistický úrad.

TIP: Analytik: Nepotrebujeme plošné testovanie, východné Slovensko je na tom dobre

Aj keď úrad ešte nedisponuje údajmi za december, ktoré zverejní začiatkom februára, tak sa dá odhadnúť, že určite dosiahneme najviac úmrtí v novodobej histórii. Z tohto pohľadu najviac ľudí zomrelo v roku 2018, kedy evidujeme viac ako 54-tisíc úmrtí. Pričom v priemere za posledných 27 rokov ročne zomrelo 52 650 ľudí.

„V priebehu novembra 2020 zomrelo na Slovensku podľa predbežných údajov spolu 5 842 osôb, čo je o takmer 36 percent viac, ako bol počet zomretých v priemere za jedenásty mesiac predošlých päť rokov. Rovnako počas októbra zomrelo na Slovensku 5 277 osôb, čo bolo o 20 percent viac ako priemer októbrových dát za predošlých päť rokov,“ uviedol úrad.

V decembri treba preto rátať s rovnakým alebo ešte s vyšším číslom ako v novembri, keďže situácia ohľadom pandémie sa v poslednom mesiaci v roku ešte zhoršila. Z toho vyplýva, že s veľkou pravdepodobnosťou prekonáme minimálne 57-tisícovú hranicu.


Bez opatrení by bola úmrtnosť ešte vyššia

Okrem štatistického úradu vedie záznamy o počte úmrtí aj register obyvateľov, ktorý má pod palcom ministerstvo vnútra. Aj jeho dáta ukazujú, že práve v októbri a novembri rapídne porástol počet úmrtí.

Navyše obsahuje aj štatistiku za december, ktorá odhalila, že najviac úmrtí bolo práve v tomto mesiaci. A podľa týchto údajov sa v celkovom súčte za uplynulý rok blížime až k hranici 60-tisíc. Ministerstvo ale upozorňuje, že dáta ešte nie sú úplne presné, lebo nie sú očistené od viacerých faktorov, ako napríklad od úmrtí cudzincov.


Analytik Michal Lehuta na sociálnej sieti upozornil , že nezaznamenáme len najvyšší počet úmrtí v novodobej histórii, ale dokonca až od druhej svetovej vojny. V roku 1945 na Slovensku zomrelo približne 67 500 ľudí.

Treba ešte pripomenúť, že ak by neboli zavedené žiadne mimoriadne opatrenia, počet úmrtí by bol ešte vyšší.

Na sociálnych sieťach sa už šíria klamstvá

Štatistický úrad zverejnil čiastočné informácie o počte úmrtí aj na základe dezinformácií, ktoré sa v posledných dňoch začali šíriť po sociálnych sieťach. Tie tvrdia, že v roku 2020 klesol počet úmrtí oproti minulosti, čím sa snažia oklamať verejnosť, že COVID-19 je bežná choroba a opatrenia v súvislosti s pandémiou sú tak zbytočné.

„Údaje o zomretých za skončený mesiac Štatistický úrad SR zhromaždí a spracuje v priebehu dvoch mesiacov. Aby sme obmedzili a vyvrátili šírené nepravdivé hoaxy a dezinformácie, zverejňujeme predbežné dáta za november v predstihu,“ spresnila Zuzana Podmanická, riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva ŠÚ SR.

Na hoax zareagovala aj polícia, ktorá ho na svojej stránke vyvrátila.

„Posledné dni sa na sociálnych sieťach rozšírili statusy, podľa ktorých za rok 2020 zomrelo na Slovensku približne toľko občanov ako po minulé roky. Konšpirátori tým sledovali jediný cieľ - koronavírus nie je nebezpečný, všetky opatrenia boli prehnané,“ napísala v úvode svojho statusu polícia.

HOAX: POČET MŔTVYCH ZA ROK 2020 BOL AKO KAŽDÝ ROK Posledné dni sa na sociálnych sieťach rozšírili statusy, podľa...

Uverejnil používateľ Hoaxy a podvody - Polícia SR   Utorok 12. januára 2021

Smutnú realitu o dopadoch COVID-u na naše životy ilustruje aj situácia v Nitre, kde už nemajú kde skladovať telá, preto museli objednať už tretí externý chladiaci príves . Navyše, krematóriá sú extrémne preťažené a na pohreb sa čaká aj dva týždne.

Komentáre ( 0)