15. 01. 2021 06:00 | BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Čekan: Z juhoafrickej mutácie mám rešpekt. Vykazuje vyššiu smrtnosť a v Európe je už rozšírená

O päť až šesť týždňov u nás môže dominovať anglický variant koronavírusu.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Koronavírus, ktorý sa v novembri predminulého roka začal šíriť v čínskom meste Wuchan, už niekoľkokrát zmutoval. Slovensko aktuálne trápi tzv. britská mutácia, ktorá je infekčnejšia a minister zdravotníctva Marek Krajčí pripúšťa, že aj to môže stáť za vysokými prírastkami infikovaných za posledné týždne.

Virológovia aj vedci upokojujú, že nejde o žiadny výnimočný fenomén. Každý vírus sa mení a mutuje. Našťastie, nový koronavírus mutuje menej ako HIV či chrípkový vírus. Aj to zabezpečuje, že dostupné vakcíny sú účinné aj na nový variant vírusu z Veľkej Británie.

Koronavírus mutuje menej ako HIV

Virológ zo Slovenskej akadémie vied Boris Klempa vysvetľuje, že mutácia je hromadenie chýb v procese množenia a vytvárania nových kópií vírusu. Pokiaľ chyba vedie k lepším vlastnostiam z pohľadu vírusu, tak sa uchytí. Tento proces je prirodzeným výsledkom evolúcie.

Doteraz sme zaregistrovali okrem pôvodného wuchanského vírusu aj jeho taliansku verziu, teraz sa šíri britská a na vzostupe je už aj juhoafrická a brazílska mutácia.

„Momentálne sa rozlišuje osem základných vývojových línií, ale v rámci nich je definovaných množstvo rôznych podtypov. Variabilita koronavírusu je veľká, ale zďaleka nie taká, akú má HIV alebo chrípka,“ vysvetľuje Klempa.

Na Slovensku je z infikovaných pätina s britskou mutáciou

Slovensko je aktuálne najviac ohrozené britským kmeňom s označením B.1.1.7. Podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího je aktuálne 15 až 20 percent infikovaných ľudí nakazených práve anglickým vírusom. Predpokladá, že o päť až šesť týždňov bude už tento typ dominovať, čo môže spôsobiť vážnejšie problémy.

Krajčí dedukuje, že zlá situácia v Nitre je spôsobená britskou mutáciou, ktorá je infekčnejšia. Kým dnes máme reprodukčné číslo okolo hodnoty 1, tak v momente, keď britský vírus prevalcuje ten náš, stúpne reprodukčné číslo na 1,3. Môžeme teda očakávať násobne viac infikovaných a aj hospitalizácií.

Biochemik Pavol Čekan varuje, že v blízkej dobe nás môže ohroziť aj juhoafrický kmeň. Ten sa už objavil v 37 prípadoch v Nemecku, Švajčiarsku, Švédsku, Fínsku, Írsku, Veľkej Británii aj Francúzsku. Ak neurobíme dostatočne účinné opatrenia, je len otázka času, kedy k nám príde.

Problém je, že podľa Čekana vykazuje tento variant vyššiu smrtnosť. „Sme v ohrození. Z tohto variantu mám aj ja najväčší rešpekt. Jediné riešenie je kontrolovať hranice a žiadať od každého pred vstupom na naše územie negatívny PCR test. V lepšom prípade aj karanténu,“ dodáva Čekan.

Poľský minister zdravotníctva prekvapil vyhlásením, že na ich území objavili tzv. český variant, no české úrady popreli, že niektorá z mutácií nesie tento názov. Za omyl to považuje aj Klempa. Virológovia sa teda v súčasnosti nevenujú žiadnej mutácii, ktorá by mala pôvod v Česku.

Mutáciu si všimnú, keď má choroba zvláštne prejavy

Jediný spôsob, ako odhaliť mutáciu v pozitívnej vzorke, je sekvenácia. Je to metóda, pomocou ktorej sa prečíta celá genomická RNA, a tak môžete vidieť akékoľvek zmeny. Sú štáty, ktoré túto sekvenáciu robia systematicky a sporadicky kontrolujú niektoré vzorky.

Zvyčajne sa však pristupuje k tejto metóde, až keď si lekári a vedci všimnú zvláštne príznaky, alebo má pacient výrazne rýchly a ťažký priebeh infekcie, alebo epidemiológovia odhalia superprenášača, ktorý dokázal veľmi rýchlo nakaziť veľa ľudí. Vtedy sa dá predpokladať, že ide o zmutovanú verziu vírusu.

Britskí vedci objavili mutácie ešte iným spôsobom. Testy RT-PCR preukazovali negativitu aj tam, kde očakávali pozitivitu. Rozhodli sa preto vzorky sekvenovať a zistili, že vírus je zmutovaný, a preto na daných testoch vykazoval falošnú negativitu. Slováci sa však báť nemusia, pretože PCR testy, ktoré vykonávajú naše laboratóriá, zachytia tento koronavírus. Akurát na prvý pohľad nie je jasné, že ide o mutáciu.

Virológ Klempa dodáva, že aktuálne je v celosvetovej databáze 325-tisíc rôznych sekvencií vírusu, ktoré podrobili skúmaniu. Nikdy v histórii sa neurobilo tak veľa sekvenácií počas epidémie ako teraz. „Vďaka tomu máme oveľa väčší prehľad o nových mutáciách ako kedykoľvek predtým,“ hovorí Klempa.

Mali by sme viac skúmať pozitívne vzorky

Sekvenuje sa aj na Slovensku, no podľa Klempu aj Čekana by sa mohlo viac. Vhodné podmienky a tímy majú laboratóriá vo vedeckom parku Univerzity Komenského, na Prírodovedeckej fakulte UK, aj na lekárskych fakultách v Martine a Košiciach, ale aj súkromné firmy.

Infraštruktúra je tak podľa Čekana na Slovensku dobrá. Chváli aj ministerstvo zdravotníctva, ktoré požiadalo o sekvenáciu niektorých vzoriek v Nitre či na východe Slovenska, vďaka čomu sa prítomnosť anglického vírusu potvrdila.

„Snažíme sa navýšiť kapacitu sekvenovania, má to zmysel. Určite je vhodné sekvenovať viac, ako sme to robili doteraz,“ dodáva Klempa.

Čekanov tím v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied teraz dokonca pracuje aj na vývoji nového PCR testu, ktorý by zachytil a identifikoval aj juhoafrický variant vírusu.

Komentáre ( 0)