18. 01. 2021 12:28 , článok bol aktualizovaný 18. 01. 2021 14:01 | BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Ľudia začali vykupovať respirátory. Podľa Krajčího rúško nemusí stačiť na britský vírus

Od budúceho týždňa sa do rakúskych obchodov dostanete len s respirátorom.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Shutterstok.com/Boumen Japet

Minister zdravotníctva Marek Krajčí pri prezentácii o aktuálnej situácii vyhlásil, že ľuďom odporúča nosiť respirátory namiesto rúšok. Naznačil, že rúška nemusia byť účinné voči novému variantu koronavírusu z Veľkej Británie.

Dokonca povedal, že keď budú mať relevantné dáta a dôkazy o tejto hypotéze, môže sa nosenie respirátorov na niektorých miestach stať povinnosťou. Takéto opatrenie už zaviedlo aj Rakúsko.

Od 25. januára budú môcť ľudia v Rakúsku vstúpiť do potravín, lekární, čerpacích staníc a cestovať hromadnou dopravou len s respirátorom FFP2. Rakúsky minister zdravotníctva Rudolf Anschober ľuďom sľúbil, že respirátorov bude dostatok a budú sa predávať za nízku cenu. Kancelár Sebastian Kurz potvrdil, že za týmto opatrením je strach z anglickej mutácie vírusu.

Viac ako respirátor pomáha izolácia

Epidemiológ Martin Pavelka hovorí, že žiadna relevantná štúdia nedokázala, že rúško nie je dostatočnou ochranou pred nakazením novou mutáciou. Odpoveď podľa neho ani tak skoro nebudeme mať.

„Rúško samo o sebe perfektne nefunguje ani pri starom kmeni. Stále je istý počet častíc vírusu, ktoré cez rúško prejdú. Zmysel rúška je v tom, že zachytí dostatočný počet častíc, aby ste sa nenakazili. Človek sa nenakazí jednou časticou ani dvomi. Do tela sa musí dostať istý počet častíc, aby sa začala v tele infekcia. Keď sa stretnete s nejakým človekom a máte rúško, nemali by ste sa nakaziť. Keď ste na covidovom oddelení v nemocnici, ste vystavený takému vysokému počtu častíc, že sa môžete nakaziť aj s rúškom. Koľko častíc je potrebných, aby vznikla infekcia pri novej mutácii koronavírusu, ešte nevieme. Preto nevieme povedať, či toto množstvo je rúško schopné zachytiť,“ vysvetľuje Pavelka.

On sám zatiaľ nosí rúško, ale zdôrazňuje, že sa s nikým nestretáva.

Najúčinnejšie opatrenie je podľa neho izolácia a vyhýbať sa iným ľuďom. Keď už musíte ísť do práce či do obchodu a máte k dispozícii respirátor, vezmite si ho. Podľa Pavelku stačia aj obyčajné FFP2 respirátory bez výdychového ventilu.

Epidemiológ dodáva, že momentálne je dôležitejšie dodržiavať opatrenia a plošne a kontinuálne testovať ako nakupovať respirátory. „Testovanie v kombinácii s lockdownom je jediné riešenie na šírenie britského vírusu. Dva až tri mesiace ešte musíme vydržať a prežiť,“ dodáva Pavelka.

Minister by chcel pre každého otestovaného respirátor zadarmo

Hoci Krajčí zdôraznil, že nosenie respirátorov nie je povinné a tak skoro ani nebude, ľudia ich vo veľkom začali nakupovať.

Viaceré internetové obchody a lekárne hlásia vypredané zásoby respirátorov. V niektorých e-shopoch si ich už nemôžete objednať, no v niektorých sľubujú dodanie do skladu v priebehu najbližších dní.

Existuje niekoľko druhov respirátorov. Na bežné nosenie je vhodný FFP2. Tie s filtrom neodporúčal Krajčí nosiť ešte počas prvej vlny. Síce vás ochránia pred nákazou, ale ak ste už nakazený, cez filter sa kvapôčky môžu dostať von a infekcia sa môže ďalej šíriť.

Keď už ste si respirátor kúpili a rozhodnete sa ho používať, nezabúdajte na základné hygienické zásady. Respirátor si nasadzujte len s čistými rukami. Zakrývať vám má nos, ústa a bradu a k tvári by mal priliehať.

Respirátory sú jednorazovou ochrannou pomôckou. Po použití ho teda vyhoďte.

Oproti obyčajným rúškam sú respirátory drahšie. Ceny sa líšia aj podľa toho, v akých baleniach sú predávané. Čím je väčší počet respirátorov v jednom balení, tým cena za jeden kus klesá. Jednorazové rúška kúpite vo veľkých baleniach a ich cena sa začína od niekoľkých centov. Ceny za respirátor začínajú približne od dvoch eur.

Minister Krajčí povedal, že si uvedomuje, že po respirátoroch bude vysoký dopyt a ich cena sa zvýši.

„Mne by sa páčilo, keby každý, kto príde na testovanie, si odtiaľ vzal respirátor alebo krabičku vitamínu D. Rozprávame sa aj o tom,“ dodal minister.

Komentáre ( 0)