23. 01. 2021 07:00 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

V našom regióne hrozil masívny výpadok elektriny. Išlo o sekundy, tvrdí analytik

Výpadok by sme pocítili úplne všetci.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: shutterstock/Paya Mona

Masívny výpadok elektriny. Toto hrozilo Európe začiatkom januára a pokojne sa to mohlo dotknúť aj Slovenska. Od pohromy nás podľa odborníka delilo len pár sekúnd. Ak by k tejto situácii naozaj došlo, pocítili by sme to všetci.

„Európska prenosová sústava, prostredníctvom ktorej bežne prúdi elektrina z krajiny do krajiny, sa 8. 1. 2021 rozpadla na dva samostatné celky, tzv. ostrovy, a to bez možnosti voľného toku elektriny. Na Balkáne bol zrazu obrovský prebytok a v krajinách strednej a západnej Európy enormný nedostatok elektrickej energie,“ vysvetlil na úvod Jozef Badida, analytik z portálu energieprevas.sk.

V tomto čase už nešlo o minúty, ale o sekundy.

„Na dlhých 15 sekúnd sa dostala frekvencia elektrickej siete tak nízko, že ohrozovala i fungovanie ďalších elektrární. Ak by tento kritický stav trval ešte niekoľko ďalších sekúnd, hrozil by ďalší rozpad sústavy na ešte menšie samostatné ostrovy, ktoré by to nemuseli zvládnuť,“ doplnil Badida.

Problém by mali nemocnice, vypadol by aj signál a internet

Otázkou je, čo by sa udialo, keby elektrina naozaj vypadla.

„Dôsledkom tejto situácie mohli byť úplné výpadky dodávok elektrickej energie, tzv. black-out, čo by už pocítili všetci odberatelia energie - od priemyslu, cez nemocnice až po bežné domácnosti. Bez elektriny by neboli dodávky tepla, vody, nedalo by sa natankovať, vypadol by internet i mobilný signál,“ ozrejmil analytik.

To, že k tomu najhoršiemu nakoniec neprišlo, nás mali zachrániť záložné zdroje.

„Od úplnej pohromy nás zachránil dostatok záložných zdrojov, predovšetkým konvenčných elektrární (plynových, uhoľných či jadrových), ktoré mohli okamžite zvýšiť svoju výrobu a zabezpečiť stabilitu siete,“ uviedol Badida.

Práve na tejto situácii odborník poukazuje na to, že netreba do budúcna zabúdať ani na tento typ elektrární.

„Solárne a veterné elektrárne sú určite perspektívne, ale nesmieme zabúdať ani na bezpečnosť sústavy, čo zabezpečujú práve konvenčné elektrárne,“ uzavrel.

Komentáre ( 0)