28. 01. 2021 06:00 | BRATISLAVA/Rebeka Kosečeková

Ako budú vyzerať ústne maturity? Stredoškoláci sa búria a zbierajú podpisy na ich zrušenie

Tvrdia, že počas dištančného vzdelávania sa nedokážu dostatočne pripraviť a obhájiť vedomosti pred komisiou.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Minister školstva Branislav Gröhling začiatkom roka oznámil, že ústne maturity sa rušiť tento rok nebudú. Uskutočniť sa majú v termínoch od 17. mája. Rozhodnutie vzbudilo vlnu negatívnych reakcií z radov študentov.

Proti tomuto rozhodnutiu sa bráni aj Aliancia stredoškolákov. Tá uvádza, že študenti v posledných ročníkoch nemajú počas štúdia z domu možnosť dostatočne sa na záverečné skúšky pripraviť, a preto nie je spravodlivé, aby v máji predstúpili pred komisiu.

So scenárom zrušiť ústne maturity súhlasí aj Marína Hluchá, ktorá je študentkou štvrtého ročníka Gymnázia Poštová v Košiciach a doma sa na skúšky pripravuje už celé mesiace. Hovorí, že zrušiť ústne maturity by privítala, no v prvom rade by všetci študenti privítali najmä návrat do lavíc.

„Kým sa na Slovensku lyžovalo a mohlo chodiť do kostola, žiaci - budúca inteligencia krajiny - sedeli doma a to nie je v poriadku. Netvrdím to len ja, aj keď s tým mám tiež bohaté skúsenosti, tvrdia to ekonómovia, psychológovia, učitelia, množstvo ďalších odborníkov,“ pripomína.

Vie si veľmi ľahko predstaviť, že žiaci na iných školách môžu mať pocit, že nie sú dostatočne pripravení, presne ako uvádza Aliancia stredoškolákov. „U nás na Poštovej učitelia naozaj robia, čo môžu, ale získať si pozornosť žiaka, udržať ju a naozaj ho aj niečo naučiť je takto nesmierne sťažené,“ vysvetľuje.

Vedomosti chýbajú už teraz, jedna skúška to nenapraví

Myslí si, že štvrtáci by maturitu ako nejaké formálne uzatvorenie ročníka ako-tak zvládli, keby sa do školy vrátili už v decembri pred Vianocami, „ako to bolo pompézne prezentované vládou“.

„Na konci januára sme však ešte stále doma a doslova čakáme na každú tlačovku či nové informácie od ministra školstva, ako vlastne budú vyzerať naše najbližšie týždne. Ak by som toto celé obdobie mala charakterizovať jedným slovom, bola by to práve neistota. A neistota naozaj nepomáha v akejkoľvek poctivej príprave,“ tvrdí s tým, že doteraz nepočula akýkoľvek validný argument, prečo by aj tie zvyšné časti maturít mali byť zachované.

„Predošlý ročník ich mal zrušené úplne - a to neboli v škole približne tri až štyri mesiace. Ak by sme my nastúpili do školy vo februári, dokopy sme z prezenčného vyučovania vymeškali minimálne sedem mesiacov,“ pripomína maturantka.

Čítajte tiež: Hoaxom o čipovaní verí aj mnoho učiteľov. Často im chýba kritické myslenie, zhodujú sa odborníci

Jediné, čo Marína navôkol počúva, je, že zrušením maturít budú žiakom chýbať vedomosti, že nebudú „dostatočne pripravení“. Faktom podľa jej slov je, že dostatočne nie sú pripravení už teraz a jedna skúška na tom zmení už málo. Spriemerovaním známok by bola rovnomerne ohodnotená celá naša stredoškolská snaha - predpandemická aj pandemická.

„Táto situácia nie je zo žiadnej strany ideálna a aj keď by som za bežných okolností nemala problém maturitnú skúšku absolvovať, v dnešnej dobe mi to nepríde ako rozumné riešenie,“ uzatvára.

O redukcii učiva budú debatovať

Uzatvoriť štúdium si Aliancia stredoškolákov vie predstaviť spriemerovaním známok, podobne, ako to bolo minulý školský rok. V polovici januára preto spustili aj petíciu, v ktorej zatiaľ nazbierali vyše 10-tisíc podpisov.

O vyjadrenie k maturitám a aktivitám stredoškolákov sme požiadali aj ministerstvo, ktoré na otázku o petícii priamo neodpovedalo. Zopakovalo, že aktuálne počíta s konaním ústnych maturít od polovice mája tak, ako to prezentoval minister.

Ako Gröhling informoval v spomínanom vyhlásení spred troch týždňov, povinnosť, ktorá študentom tento rok odpadne, je iba externá maturita. Znamaná to, že nebudú písať testy zo slovenského jazyka, cudzieho jazyka či matematiky. Slohy, ktoré sú internou časťou písomných maturít, si napíšu. Ich presný termín určia po 31. marci, zatiaľ je v pláne polovica apríla.

Ústne maturity sa majú uskutočniť následne v polovici mája. „Touto cestou zároveň vyzývam školy, aby v obsahu maturitných otázok zohľadnili dištančné vzdelávanie a mieru, v akej prebrali v tomto čase učivo a začlenili ho do maturitnej skúšky v zúženom rozsahu,“ napísal v ministrovom statuse.

Ak sa maturanti fyzicky v týchto týždňoch vrátia do škôl, bude sa debatovať o tom, ako začleniť do otázok zredukované učivo. Zatiaľ je táto téma nastolená iba vo forme ministrovej výzvy.

Prečítajte si tiež: Minister školstva Gröhling dúfa, že v roku 2022 budeme mať online maturity

Aliancia stredoškolákov pripúšťa, že prístup škôl je individuálny. Mnohé sú pripravené prispôsobiť formu maturitnej skúšky aktuálnej situácii a pracujú na implementácii odporúčania. No nájdu sa aj výnimky.

„Dostávame mnoho správ od znepokojených maturantov a maturantiek, ktorým bolo povedané, že k redukcii nepríde. V najbližších týždňoch sa plánujeme venovať práve tejto problematike a vytvoriť zoznam škôl, ktoré odporúčania nerešpektujú. V prípade jeho úspechu ho následne odovzdáme ministrovi,“ uvádza aliancia.

Aliancia stredoškolákov približuje, že zrušiť ústnu časť maturity považuje za správny prístup najmä preto, že klesli vyjadrovacie schopnosti žiakov za ostatných osem mesiacov, počas ktorých boli izolovaní.

„V podmienkach dištančného vyučovania sa študenti a študentky nemôžu adekvátne pripraviť na ústne skúšky. Väčšina skúšania prebieha písomne. Objektívne vznikol značný deficit a je nepredstaviteľné postaviť sa pred maturitnú komisiu a podať plnohodnotný výkon v zmysle štandardov z predchádzajúcich rokov ústnych maturitných skúšok,“ uvádzajú zástupcovia stredoškolákov.

Študenti nadobúdajú vedomosti počas všetkých rokov štúdia, no aliancia pripomína, že ich náročnosť sa stupňuje spolu s ročníkom. V posledných dvoch ročníkoch, ktoré zasiahli tohtoročných maturantov, je učivo najzložitejšie a najkritickejšie. Najintenzívnejšia príprava na samotnú maturitnú skúšku taktiež prebieha v posledných ročníkoch štúdia.

S ministrom preberú maturity o mesiac

Minister zdravotníctva Marek Krajčí minulý týždeň informoval, že ak to epidemiologická situácia v krajine dovolí, študenti posledných ročníkov stredných škôl by sa do tried mohli vrátiť už začiatkom februára. Stredoškoláci to vnímajú pozitívne a tvrdia, že zmeny maturít by žiadali aj v tomto prípade.

„Už v novembri sme podporovali návrat do škôl. Určite pomôže maturantom a maturantkám nadobudnúť nové vedomosti a čiastočne dobehnúť to, čo sa zameškalo. Je však potrebné poznamenať, že za najbližšie mesiace nie je možné dobehnúť posledných osem. Zmenu formy maturitnej skúšky by sme žiadali aj v prípade návratu, je však otázne, či by boli požiadavky aktuálne, v takej istej miere,“ pripúšťajú.

K vývoju situácie chcú prispôsobiť aj svoje rozhodnutia a postoje, ktoré už preberali aj s ministrom Gröhlingom. „Sme si vedomí, že je dynamická a teda opatrenia a riešenia sú jej pravidelne prispôsobované a upravované. Ako sme už avizovali, s ministrom sme sa dohodli na pokračovaní spolupráce pri riešení podoby maturitnej skúšky o mesiac,“ dodávajú.

Písomné maturity. (Ilustračný záber)
Písomné maturity. (Ilustračný záber) Foto: TASR
 

Ako hovorí prezident Slovenskej komory učiteľov Vladimír Crmoman, aj keď nemajú zozbierané presné údaje o tom, aký priebeh mala dištančná výuka na všetkých stredných školách, prípravu maturantov určite nikde nezanedbávajú.

„Na základe toho, čo vieme, môžeme povedať, že väčšina stredných škôl považuje práve dištančné vzdelávanie v maturujúcich ročníkoch za svoju prioritu, preto s týmto vyhlásením vo všeobecnosti nemôžeme súhlasiť,“ uvádza k vyjadreniam stredoškolákov.

Ťažisko maturitnej prípravy je podľa Crmomana práve v maturitnom ročníku vo forme seminárov. Vďaka nim sa oboznámia s obsahom cieľových požiadaviek na maturanta a aj dištančné vzdelávanie vie naplniť obsah vzdelávania, a to prípade, ak sa školy, učitelia a žiaci k nemu stavajú zodpovedne.

Problémom, o ktorom učitelia v komore vedia, sú praktické maturity na odborných školách, pretože počas dištančného vzdelávania neprebiehala praktická príprava v dostatočnom rozsahu. Ako pripomína Crmoman, s týmto problémom sa bude musieť vyrovnat ministerstvo čo najskôr. Aliancia stredoškolákov požaduje zrušiť aj túto časť maturít.

Prečítajte si tiež: Šikana nezmizne ani vtedy, keď sú školy zatvorené. Odborníčka vysvetľuje, čo sa za ňou skrýva

V tejto situácii podľa aliancie nemožno paušalizovať. Aj keď sa študenti a študentky maturitných ročníkov zvládajú vzdelávať, neznamená to, že im je to aj umožnené. V prípade stredných odborných škôl ku praktickej výučbe nedochádza.

Až 70 percent opýtaných nemalo žiadnu prax počas dištančného vzdelávania. Aliancia pracuje s dotazníkom s vyše šesťtisíc odpoveďami. „V prípade bilingválnych gymnázií je taktiež značne obmedzená schopnosť komunikácie a redukcia hodín znemožňuje kvalitné nadobúdanie vedomostí v jazyku štúdia. Úroveň C1 a C2 jazyka, pracovať v profesionálnych grafických programoch a profesionálne hrať na hudobný nástroj sa nedá naučiť doma,“ dodávajú študenti.