27. 01. 2021 06:00 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Politológ o rozpade ĽSNS: Toto sa extrémistom páčiť nebude

Podľa posledného prieskumu mali kotlebovci takmer desať percent.

Marian Kotleba blokuje rečnícky pult počas hlasovania o budúcoročnom štátnom rozpočte
Marian Kotleba blokuje rečnícky pult počas hlasovania o budúcoročnom štátnom rozpočte Foto: TASR

Pred pár týždňami nemysliteľné, teraz realita. ĽSNS prechádza obrovským rozkolom, keď z nej odchádzajú najvýraznejšie tváre ako Milan Uhrík, Milan Mazurek a ďalší. Síce ešte nie je známe, či odídenci založia vlastnú stranu alebo sa pridajú už k existujúcej, no odborníci predpovedajú, že do parlamentu sa nemusí dostať ani jedno zoskupenie.

Kotlebovci roky vystupovali ako jeden muž a ešte koncom roka nič nenasvedčovalo tomu, že sa v strane niečo udeje. Všetko zmenila zmena stanov, ktorá podľa odídencov urobila z Mariana Kotlebu prakticky neodvolateľného predsedu. Ten to odmietol a vzbúrencom nepriamo ukázal dvere.

Kotleba sa potreboval pred možným nástupom do väzby poistiť

Politológ Radoslav Štefančík si myslí, že to bol od Kotlebu premyslený ťah. Keď by totiž Najvyšší súd pre predsedu ĽSNS potvrdil štyri roky väzenia, nad stranou by rýchlo stratil vplyv a vedenia by sa zrejme ujal niektorý z dvojice Uhrík - Mazurek. A zmenou stanov prakticky konkurenciu vyradil.

„Pritom netreba zabúdať na dosť dôležitý faktor. Strana získala za voľby niečo vyše sedem miliónov eur. Mnohé strany na Slovensku možno vnímať ako eseročky. Neplnia pôvodné funkcie politických strán, ako ich poznáme v západnej Európe, sú skôr firmami na produkovanie zisku. Kotleba ako predseda má prístup k neskutočne veľkým peniazom a tohto práva sa nechce vzdať,“ doplnil Štefančík.

TIP: Prečo Fico o Kováčikovi a Gašparovi tvrdí, že sú politickí väzni? Možno je to odkaz, pripúšťa odborník

Na druhej strane je podľa politológa paradoxné, že sa v strane, akou je ĽSNS, dožadujú demokratických princípov.

„Napriek tomu, že pravicoví extrémisti kritizujú princípy liberálnej demokracie, podľa tých istých princípov by chceli riadiť svoju stranu. Oni si však musia uvedomiť, že ak tu niekto pozitívne nazerá na nacistický režim, že aj ich strana bude fungovať na podobnom princípe, ako kedysi fungovala NSDAP. Takže namiesto toho, aby Kotlebu kritizovali, mali by ticho šúchať nohami pod stolom a vyjadriť vodcovi podporu,“ skonštatoval Štefančík.

Odídenci majú teraz dve možnosti

Odídenci majú teraz dve možnosti. Buď založia vlastnú stranu, alebo sa pridajú už k exitujúcemu subjektu. Najbližšie im môžu byť kolegovia z KDŽP, ktorí sa dostali na kandidátke ĽSNS do parlamentu, ale po pár týždňoch z klubu odišli.

Parlamentný klub ĽSNS bude mať po odchode piatich poslancov len deväť členov. Po februárových voľbách ich mal sedemnásť.

Ďalšou alternatívou je spojenectvo s europoslancom Miroslavom Radačovským, ktorý zakladá subjekt s názvom Reálna národná strana - Patriot. Práve Radačovský sa spolu s Uhríkom dostal do Európskeho parlamentu na kandidátke ĽSNS. Po pár mesiacoch sa od nich dištancoval.

„Budeme bojovať razantne, ale zároveň bez zbytočných a nič neriešiacich provokácií, ktoré by nás odsúdili na večnú opozíciu a večnú izoláciu,“ uviedol vo svojom vyjadrení k odchodu Milan Uhrík.

TIP: S kým chce Pellegrini vládnuť, keď odmieta Smer? Toto sú jeho možní politickí spojenci

Z toho vyplýva, že odídencov asi už prestala baviť politická izolácia, ktorej musí ĽSNS čeliť od počiatku svojej existencie. Kotlebovcov totiž z akejkoľvek spolupráce vylučuje každá relevantná strana.

„Sami uznáte, že politika, ktorá nikdy neprinesie reálne výsledky, nemá zmysel,“ dodal Uhrík.

Istotu NR SR nemá ĽSNS ani odídenci

Podľa sociológa a šéfa agentúry Focus Martina Slosiarika bude mať problém ĽSNS, ale aj odídenci. Budú sa totiž biť o rovnaký a nie príliš veľký politický priestor.

„Myslím si, že potenciál pre dve takéto strany nie je veľký. Skôr to vidím na rozdelenie súčasného elektorátu. V akom pomere, to naozaj uvidíme. V prípade, že by bol Marian Kotleba právoplatne odsúdený, tak by ho to výrazne limitovalo v jeho možnostiach prihovárať sa svojim voličom a v takom prípade môžu mať vysoké šance aj odídenci,“ myslí si Slosiarik.

Od volieb, v ktorých kotlebovci získali takmer osem percent, sa držia nad touto úrovňou jedno až dve percentá. Aj posledný januárový prieskum od Focusu im nameral takmer desaťpercentnú podporu. Nezachytáva však rozkol.

Jeho dôsledky by sa však mali najbližšie týždne už prejaviť a prognóza politológa sa jednej či druhej strane vôbec nebude páčiť.

„Summa summarum to môže viesť k tomu, že nakoniec sa ani jedna pravicová extrémistická strana do parlamentu po najbližších voľbách nedostane. Politici síce sľúbili, že budú bojovať proti extrémizmu, ale vyzerá to tak, že extrémisti sa porazia sami aj bez toho, aby im pritom niekto pomáhal,“ uzavrel Štefančík.

Komentáre ( 0)