28. 01. 2021 06:00 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Pellegrini výrazne naberá na sile: Túto koaličnú stranu môže vytlačiť z parlamentu

Hlas získava voličov od opozičných, ale aj koaličných strán.

Na snímke predseda strany Hlas Peter Pellegrini
Na snímke predseda strany Hlas Peter Pellegrini Foto: TASR/Jakub Kotian

Hlas Petra Pellegriniho rastie a nemá konkurenciu. Dokazuje to posledný zverejnený prieskum agentúry Focus pre TV Markíza, podľa ktorého sa výrazne vzďaľuje ostatným stranám a stáva sa jasným preferenčným lídrom. Navyše, po Smere začal preberať voličov aj koaličným stranám, pričom jednu z nich môže dostať mimo parlament.

„Peter Pellegrini komunikuje veľmi rozvážne, tak, ako by sa dalo od štátnika očakávať. Nevolí hanlivé slová, nie je vulgárny, aj keď je troška žoviálny. Nekomunikuje tak, ako to robí celá politická scéna, ktorá je už nainfikovaná negatívnym až brutálnym jazykom či už premiéra alebo bývalého predsedu vlády Roberta Fica,“ povedala na úvod politologička Viera Žúborová.

„Ľudia sa chcú skrz ‚koronu‘ vrátiť do normálu. A Peter Pellegrini tak, ako vystupuje, predstavuje pre nich normál. Bohužiaľ, ľuďom stačí len to, že im niekto ponúka stabilitu a bezpečnosť a kto sa im prihovára žoviálnym a populistickým hlasom,“ doplnila.


Pellegrini si berie späť hlasy od OĽaNO a Sme rodina

Napriek dobrej rétorickej obratnosti je z politologického hľadiska až neuveriteľné, ako nová strana dokázala za pár mesiacov takto preferenčne vystreliť. Hlas sa momentálne pohybuje na úrovni 24 percent. Odborníčka to odôvodňuje tým, že Peter Pellegrini dokázal zaplniť obrovský voličský priestor, ktorý len čakal na to, kto sa ho ujme.

„Peter Pellegrini sa snaží umiestniť stranu v stredo-ľavom priestore, ktorý je vyprázdnený a je aj historicky najpočetnejší z hľadiska voličského elektorátu. Smer je síce v ekonomických otázkach ľavicový, ale v politických otázkach sa posunul až k extrémnej pravici,“ vysvetlila Žúborová.

TIP: S kým chce Pellegrini vládnuť, keď odmieta Smer? Toto sú jeho možní politickí spojenci

A práve z tohto košiara voličov výrazne čerpali vo voľbách aj dve koaličné hnutia OĽaNO a Sme rodina. Tie sú známe tým, že nemajú široké stabilné jadro a množstvo ľudí ich volí len na základe krátkodobej emócie. To sa teraz ukazuje ako veľká nevýhoda.

„OĽaNO má svoje stabilné voličské jadro hlboko pod desať percent a to isté aj Sme rodina,“ zhodnotila Žúborová.

Podľa sociológa a šéfa agentúry Focus Martina Slosiarika si Peter Pellegrini teraz berie len späť „svoje“ hlasy, ktoré Smer za posledné štyri roky stratil.

„Len dve čísla z posledných parlamentných volieb - vo voľbách 2020 takmer pätina voličov, ktorí dali hlas hnutiu OĽaNO, volila vo voľbách 2016 niektorú zo strán Smer alebo ĽSNS. K tomu ešte môžeme pripočítať cca 6-7percent bývalých voličov Sme Rodina, ktorí v posledných voľbách volili OĽaNO. Zdá sa, že títo voliči sa pri OĽaNO naozaj zdržali len relatívne malú chvíľu,“ ozrejmil Slosiarik.

TIP: Prečo Fico o Kováčikovi a Gašparovi tvrdí, že sú politickí väzni? Možno je to odkaz, pripúšťa odborník

V praxi to teda vyzerá tak, že Smer sklamal svojich voličov, ktorí v posledných voľbách našli útočisko u Igora Matoviča a Borisa Kollára. No po mesiacoch vládnutia eufória vyprchala a vracajú naspäť „domov“ k Petrovi Pellegrinimu, ktorý je pre nich oveľa prijateľnejší ako Robert Fico. A zjavne dotknutým politikom nepomáha ani obranná rétorika o druhom Smere.

„Aj napriek tomu, že mnohí politici, ktorí v súčasnosti reprezentujú vládnu koalíciu, hovoria o Hlase len ako o Smere 2, tak je zrejmé, že to voličom tejto strany neprekáža. Títo politici v podstate len utvrdzujú svojich aktuálnych voličov v názore na Hlas, ale nijako nespochybňujú druhú stranu a jej rozhodnutie,“ vysvetlil Slosiarik.

Hlas môže porásť až k 30 percentám

Odborníci dokonca odhadujú, že rastúci Hlas môže natoľko vysať Sme rodinu, že spadne pod hranicu zvoliteľnosti. OĽaNO to vraj momentálne nehrozí.

„Pri OĽaNO sa toho neobávam, lebo má natoľko silné antikorupčné jadro, že to ho udrží v parlamente. Navyše, Igor Matovič je schopný prekopať celú kandidátku a dať tam postavičky, ktoré sú nejakým spôsobom pre voličov príťažlivé,“ myslí si Žúborová.

„Samozrejme, či ich prepad bude pokračovať, závisí aj od samotných strán, a to, ako sa budú v budúcnosti správať. Napríklad, ľudia zrazu zistili, že Boris Kollár je len ďalší papaláš. A ak bude v tomto pokračovať, tak mu to voliči spočítajú a pokojne môže padnúť aj pod päť percent,“ doplnila.

TIP: Zostane Matovič premiérom? Takto znie politická prognóza pre tento rok

S týmto názorom sa stotožňuje aj sociológ.

„Sme Rodina bude mať veľké problémy, aby udržala svoje preferencie nad päť percent. Od júna (kedy vznikol Hlas, pozn. red.) strana stratila väčšinu svojich podporovateľov a tento pokles sa im zatiaľ nedarí zastaviť,“ uviedol Slosiarik.

Otázkou teda je, kam až siaha preferenčný strop Hlasu, keď dokáže brať voličov takmer všetkým stranám naprieč celým politickým spektrom.

„Preferenčný strop by som odhadoval na 30 percentách. Väčšinu potenciálu Hlasu však tvoria aktuálni voliči Smeru. Na ďalšiu časť sa v podstate vyskladávajú kotlebovci, Sme rodina, SNS, Dobrá voľba a Vlasť,“ uzavrel Slosiarik.

Komentáre ( 0)